(pokračuje Hofhanzl)
Ale je určitá společná hodnotová úroveň, kterou stát a jeho občané musí respektovat prakticky všichni. To, co se zde stalo v uplynulých padesáti letech, bylo, že místo jednoho hodnotového systému se jich vytvořil milion. My jsme měli jít příkladem a držet určité hranice, že jsou určité zájmy společenství žijícího v tomto státě, které nemáme překračovat. Bohužel, jdeme celých osm let špatným příkladem a stále více to rozvíjíme. Je to cesta do pekel.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Hofhanzlovi, o slovo se přihlásil pan poslanec Grulich.
Poslanec Václav Grulich: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, ve chvíli, kdy jsem se přihlásil, jsem měl dojem, že vystoupím velice ostře. Musím říci, že jsem rád, že zde byla ta záplava vystoupení zástupců klubů a faktických poznámek.
Když někdo dnes suverénně mluví o tom, že sociální demokracie prohlásila, že změní ústavu k obrazu svému - všimněte si, že to říkám velice slušně - tak prostě nemluví pravdu. Vím, že v této době, kdy prožíváme politickou krizi, je životním zájmem některých politiků zapsat se do vědomí veřejnosti a zachovat si určitou naději na své zachování na politické scéně. Jestliže se situace v politice dostala tak daleko, pak je třeba do té politické situace udělat nějakou zásadní změnu, jakýsi zásadní vstup. Naprostá většina poslanců v tomto sále se určitě shodne na tom, že ten vstup může udělat jen občan, jen volič.
Když zde slyšíme řeči o zločinnosti od lidí, kteří určitě se zločinností mají své dobré zkušenosti, nepůsobí to bohužel přesvědčivě. Když zde vystupují lidé, kteří skloňují mravnost a morálku, a my o nich víme, že jak s morálkou osobní, tak s politickou měli nepříliš dobré zkušenosti, nepůsobí to přesvědčivě ani na nás poslance a musím je upozornit, k jejich smutku, ani na voličskou veřejnost. Jestliže zde dnes někdo tvrdí, že návrh sociální demokracie v minulém období byl zvažován stejně jako vládní návrh a jiné, tak prostě nemluví pravdu. Návrh sociální demokracie, byť byl odevzdán v pořádku, nebyl zařazen k jednání, nedostal číslo sněmovního tisku a nebylo k němu přihlíženo, prostě není to pravda.
Jestliže ústava byla východiskem určité dohody, určitého konsenzu, a byl jsem jedním z těch, kteří po dlouhé měsíce pracovali v komisi, která pracovala na ústavě, tak jsme stále dokola slyšeli tvrzení: my máme mandát, my máme pověření, my máme právo. A bylo to i od zástupců takových stran, jakou tehdy byla strana, která měla plus minus jedno procento preferencí, bylo to i od zástupců těch stran, které i tehdy měly nízké procento a které ho mají dnes ještě nižší.
Nezaměňujme své osobní cíle s tím, co je zájmem společnosti. To se dobře recituje z tohoto řečniště, ale věřte, že občané už si na to zvykli a zvažují takováto prohlášení.
Konstatoval jsem, a víme to všichni, že jsme se ocitli v politické krizi. Víme dobře, že tento parlament, Poslanecká sněmovna Parlamentu je dnes sestavena tak, jak nebyla vůle voličů. (Počkám, až si paní kolegyně vyřídí nezbytné záležitosti. Už můžu? Děkuji.)
Jestliže jsme dali důvěru vládě, která byla sestavena nezvyklým způsobem, způsobem, který neodpovídá principům, které jsme přijali v ústavě, o které je zde dnes tolik řečí, řekli jsme jasně, že je to důvěra na určitý čas a že uděláme všechno, aby tato vláda po tu vymezenou dobu mohla rozumně pracovat. Většina tohoto sněmu se shodla v tom, že je to pro užitek tohoto státu nezbytné. Budu, bohužel, pane předsedající, znovu muset počkat.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Vyzývám všechny poslance, kteří vedou nezbytná jednání, aby tato jednání buď vedli v kuloárech, anebo je pro tuto chvíli přerušili.
Poslanec Václav Grulich: Děkuji vám. Dostávám se k závěru - abychom tu dnes přednášeli klidné nebo hysterické výlevy je - myslím - zbytečné. V této Poslanecké sněmovně má každý svůj názor učiněn, každý ví, zda chce podpořit nebo nepodpořit určitý návrh a určité stanovisko. Vřele doporučuji, zanechme, prosím vás, hysterických výstupů a přistupme ke konkrétnímu projednávání pozměňovacích návrhů a hlasováním vyjádřeme své stanovisko, chceme-li ukončit politickou krizi v tomto státě, chceme-li tomuto státu dát legitimní Poslaneckou sněmovnu a legitimní vládu. O nic jiného nejde a nemůže jít. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Grulichovi, o slovo se přihlásil pan poslanec Václav Exner.
Poslanec Václav Exner: Pane místopředsedo, pane předsedo, členové vlády, dámy a pánové, z obou stran Poslanecké sněmovny se snesla kritika na vystoupení pana poslance Jana Rumla. Já se domnívám, že v daném případě je to neprávem. Velmi oceňuji jeho vystoupení, otevřenost a jsem rád, že svůj postoj velmi jednoznačně a jasně objasnil. Jsem rád, že se jednoznačně připojil k těm, kteří deklarovali jako prioritu svého zájmu a zájmu strany, kterou zastupují, vstup do NATO, a tím také zcela jednoznačně řekl, že poté už bude víceméně jedno, jak si zde budeme zkracovat volební období a jaké vlády zde budou, že on se pak bude cítit dostatečně bezpečný.
My ale řešíme jiný problém, my teď řešíme problém krizové politické situace, ke které i osobně pan poslanec a nedávno ministr Jan Ruml po celé období, co tato krizová situace rostla a vrcholila, velmi účinně přispíval.
Pane místopředsedo, domnívám se, že je správné volat ty, kteří nemluví k věci, aby se vrátili k tomu zákonu, o kterém hovoříme, a abychom se vyjádřili k tomu, zda chceme vyřešit krizovou politickou situaci, nebo vyřešit některý jiný problém. Za prohlášení panu poslanci Rumlovi, který reprezentuje určité síly, však děkuji.
Místopředseda PSP Jan Kasal: Jen připomínám, že pan poslanec Ruml je předseda klubu a že může vystoupit kdykoliv a nemusí hovořit k věci. Směřovala-li tato vaše výtka ke mně, tak ji odmítám.
Dámy a pánové, tím mohu rozpravu ukončit, což činím.
Ptám se za navrhovatele, zdali pan poslanec Gross chce vystoupit. (Nechtěl.)
Prosím paní poslankyni Hanu Marvanovou. Pomocí gongu dávám signál, že se za chvíli můžeme dostat do situace, že budeme hlasovat o jednotlivých návrzích. Paní poslankyně, máte slovo.
***