Poslanec Václav Exner: Dámy a pánové, chtěl bych ve svém závěrečném slově ještě jednou zopakovat, že v předložených návrzích nejde o změnu ústavy, ačkoliv o tom někteří hovořili. Jde o to, jednorázově ústavním postupem změnit věc, kterou ústava upravuje. Důvodem k takovému postupu je to, že jiná řešení bez legislativních změn jsou sice možná, ale příliš lpějí na formě a v konkrétní situaci mají i řadu nedostatků. Myslíme si, že formalismus si můžeme odpustit a nedostatky překonat. Pokud jde o to, jestli se něco myslí doopravdy, potom je nepochybné, že doopravdy musíme ústavní zákon v souladu s Ústavou přijmout ústavní většinou, což je rozhodující část politických představitelů parlamentu.
Vítám, že diskutující, kteří nebyli proti podobnému řešení, navrhují postoupení do druhého čtení obou návrhů.
Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji. Nyní poprosím zpravodaje pana poslance Zajíčka. Rovněž si nepřeje vyjádřit se.
Analogická procedura znamená, že nyní budeme hlasovat nejdříve o návrhu pana poslance Ledvinky na zamítnutí návrhu zákona pana poslance Exnera a dalších, tedy na zamítnutí tisku 350.
Zahájil jsem hlasování. Kdo souhlasí s návrhem na zamítnutí, ať zdvihne ruku a stiskne tlačítko. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 17 tento návrh nebyl přijat, když ze 180 přítomných poslanců se 70 vyslovilo pro, 102 byli proti.
Z toho vyplývá, že bychom měli hlasovat o přikázání opět ústavně právnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Zahájil jsem tedy hlasování. Kdo je pro přikázání ústavně právnímu výboru, ať zdvihne ruku a stiskne tlačítko. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 18 ze 183 přítomných 128 bylo pro, 12 proti, takže návrh byl přijat.
A konečně - teď si nevzpomínám a prosím zpravodaje, aby mě opravil - byl i zde vznesen návrh na zkrácení lhůty ze 60 na 40 dnů?
Poslanec Zdeněk Zajíček: Pane předsedo, pokud mě má paměť neklame, navrhl to předseda poslaneckého klubu KSČM pan kolega Filip.
Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji, splnil jste svou roli zpravodaje a pomohl jste mi, za což vám děkuji.
Nyní nechám hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro návrh na zkrácení lhůty o 20 dnů? Kdo je proti?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 19 ze 182 přítomných tento návrh byl přijat, když získal 109 hlasů a 60 bylo proti.
Takže návrh zákona prošel prvním čtením, byl přikázán k projednání ústavně právnímu výboru a lhůta byla stejně tak jako v předchozím případě zkrácena ze 60 na 40 dnů.
Kolegyně a kolegové, tím jsme vyčerpali veškeré body našeho schváleného programu. Děkuji vám za účast a přeji vám hezký zbytek dne.
(Schůze skončila v 16.40 hodin.)
***