Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1839

INTERPELACE

poslanců Jaroslava Sourala a Zdeňka Vorlíčka

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa

ve věci porušování petičního práva, zaručeného Ústavou, pracovníky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a školských úřadů

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelací poslanců Jaroslava Sourala a Zdeňka Vorlíčka na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ivana Pilipa. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. června 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Interpelace

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR pana Ivana Pilipa ve věci porušování ústavního práva pracovníky MŠMT a školských úřadů

Vážený pane ministře,

Listina základních práv a svobod zaručuje každému občanovi ČR, že ve věcech veřejného zájmu má právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány se žádostmi, návrhy a stížnostmi.

Je všeobecně známo, že v důsledku nedůstojných platových podmínek odchází ze školství kvalifikovaní učitelé, kteří jsou nahrazováni finančně méně "náročnými" pracovníky v důchodovém věku nebo lidmi bez patřičného vzdělání, protože značná část absolventů pedagogických fakult ve školství perspektivu nespatřuje.

Právě z výše uvedených důvodů vznikla petiční akce, jež měla za cíl ve veřejném zájmu upozornit na hrozící rozvrat vzdělávací soustavy. Ponecháváme bez komentáře skutečnost, že jste odmítl osobně přijmout představitele 44 000 signatářů zmíněné petice, což by v demokratických státech mělo pro takového politika zcela jistě nedozírné následky.

Co však, vážený pane ministře, nemůžeme nechat bez povšimnutí, je chování pracovníků MŠMT a školských úřadů v období po předání petice ministerstvu školství.

Když se totiž objevily zprávy, že Školský úřad v Břeclavi chce vyvodit důsledky vůči ředitelům škol tohoto okresu, kteří se připojili svými podpisy k uvedené petici, tiskový mluvčí MŠMT ČR A. Kastner sdělil ČTK, že ministerstvo školství školský úřad v tomto podpoří! Tiskový mluvčí sdělil názor ministerstva, že "podepíše-li se pod petici ředitel školy a chce bojovat na barikádách, nechť se nejprve vzdá funkce, protože se to neslučuje s tím, že je zaměstnancem ministerstva školství, konkrétně jeho školského úřadu". Kuriózní teorie, že ředitelé škol svým jmenováním pozbývají občanských práv nebyla aplikována jen v Břeclavi! Máme informace o dalších případech, kdy pracovníci MŠMT sdělovali školským úřadům jména a další údaje z petičních archů a podpořili tak snahu o protiústavní postihování ředitelů škol. Tak např. ředitel Školského úřadu v Praze 5 si povolal 18 ředitelů ZŠ, kritizoval je, že "nezvládli situaci" ve svých školách a vyhrožoval jim, že tak jak byli jmenování, mohou být i odvoláni z funkcí! Pamětníci si zavzpomínali, jak téměř stejné formulace slyšeli v roce 1970......

Republiková rada Asociace pedagogů ZŠ na tuto situaci proto reagovala prohlášením, ve kterém vyjádřila údiv nad tím, že by MŠMT bylo schopno takového činu, jako je zasílání seznamů podepsaných ředitelů škol školským úřadům a vyslovilo názor, že takový přístup připomíná praktiky minulého režimu.

Vážený pane ministře, považujeme zmíněné snahy o represi proti ředitelům škol, kteří podepsali uvedenou petici, za hrubé porušení ústavních práv a demokratických svobod v ČR a žádáme Vás o sdělení:

- jakým způsobem bude uvedená situace napravena,

- jaká opatření MŠMT příjme, aby se nic podobného už v budoucnosti nemohlo v resortu školství opakovat.

PeadDr. Jaroslav SouralDoc.ing Zdeněk Vorlíček
poslanec Parlamentu ČR za LBposlanec Parlamentu ČR za LB



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP