Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1837 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

ve věci doplnění informací k odpovědi na interpelaci ze dne 2.5.1995 ve věci péče o nevidomé, resp. podmínek činnosti Společnosti nevidomých a slabozrakých

Místopředseda vlády a ministr financí Ivan Kočárník zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 10. července 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra financí Ivana Kočárníka na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 18. července 1995

Jan Kasal v. r.

Příloha


MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

a ministr financí

Ing. Ivan Kočárník, CSc.
 V Praze dne 10. července 1995
 Č.j. 144/41 223/1995,

Vážený pane poslanče,

na základě Vašeho požadavku doplňuji odpověď na interpelaci ze dne 2. 5. 1995 ve věci péče o nevidomé.

Moje předchozí odpověď je vskutku makroekonomickým pohledem, což však samozřejmě nevylučuje řešení faktických věcných připomínek ke zlepšeni péče o zdravotně postižené, právě naopak. Je však třeba řešit tyto připomínky na příslušné úrovni a dle příslušných kompetenci.

Ministerstvu financí přísluší povinnost zajistit vytvoření dostatečného prostoru pro finanční zajištění aktivit občanských sdruženi zdravotně postižených obecně, tedy i občanských sdružení nevidomých a slabozrakých. V odpovědi na Vaši předchozí interpelaci jsem na údajích roku 1994 dokumentoval, že finanční prostředky rozpočtované konkrétně pro Společnost nevidomých a slabozrakých ve výši 18.4 mil. Kč byly dostatečné a byly vyčerpány pouze na 78 %

Správně však upozorňujete na skutečnost, že mnohdy je nečerpáni finančních prostředků způsobeno nemožnosti podložit potřebu čerpání prostředků legislativní úpravou podmínek pro je jich poskytováni. Také Vaše další připomínka k nedostatečné aktualizaci seznamu pomůcek pro zdravotně postižené, na jejichž úhradu dostávají tito občané ve smyslu vyhlášky MPSV ČR č. 182/1991 Sb. příspěvek od okresního úřadu je zřejmě namístě. Současně však bych, chtěl podotknout, že právě iniciace zdokonalováni právních předpisů, zabezpečujících péči o zdravotně postižené, patři dle našeho názoru nezastupitelně do působnosti orgánů zastupujících zdravotně postižené občany. Přitom nejvyšší orgán zastupující zdravotně postižené, tedy Vládni výbor pro zdravotně postižené je dle Legislativních pravidel vlády ČR oficiálním připomínkovým místem při mezirezortním projednáváni nových právních norem.

Problematiku vlastního složeni a fungování Vládního výboru pro zdravotně postižené, včetně zastoupeni slabozrakých a nevidomých v něm, velmi fundovaně rozebral ministr Rubáš ve své odpovědi na Vaši interpelaci. Zároveň bych Vás v souvislosti s fungováním Vládního výboru pro zdravotně postižené chtěl ujistit, že činnost resortu MF ČR ve Vládním výboru je vždy jednoznačně vedena snahou o konstruktivní řešeni problematiky a to ve prospěch zdravotně postižených.

S pozdravem

 
Ivan Kočárník

Vážený pan

Pavel Seifer

poslanec

Parlament České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP