Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1754 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Sourala

na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého

ve věci složité situace OKD a. s., problému dumpingového importu uhlí z Polské republiky a slučování šachet v OKD a. s. do tzv. skupinových dolů

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Sourala dopisem ze dne 8. června 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na interpelaci poslance Jaroslava Sourala. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. června 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Česká republika

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ing. VLADIMÍR DLOUHÝ, CSc.

ministr
 V Praze dne 8. června 1995
 Č. j.: 13475/95/4120/1000

Vážený pane,

obdržel jsem Vaši interpelaci k problematice dumpingového importu uhlí z Polské republiky a vytváření tzv. skupinových dolů.

Souhlasím s Vámi, že dovoz uhlí je jedním z faktorů, který ovlivňuje situaci v akciové společnosti Ostravsko-karvinské doly. Zároveň se však domnívám, že to je pouze jeden z faktorů, který působí v tržním prostředí a který musí být posuzován v souvislosti s vývozem uhlí. Dovoz a vývoz uhlí je problematikou, která zasahuje do resortu energetiky, průmyslu i do vnitřního a zahraničního obchodu. Ovlivňuje výrobce a distributory uhlí, velké i malé spotřebitele a obchodní společnosti. Netýká se tedy pouze akciové společnosti OKD a musí být posuzována v širších souvislostech. Nemohu pominout ani skutečnost, že Česká republika má zájem působit v mezinárodních seskupeních. což mimo jiné přinese postupnou liberalizaci obchodu.

To však neznamená, že by se měl tolerovat dumpingový import uhlí za dumpingové ceny z Polské republiky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo iniciátorem zpracování zásad antidumpingového zákona a vláda České republiky návrh zásad zákona o antidumpingu dne 24. května tohoto roku přijala. Bez této legislativní podpory považuji prokazování dumpingu za problematické.

Do roku 1993 bylo možné dovážet do bývalé ČSFR 7,500 mil. tun a vyvážet 3,050 mil. tun černého uhlí ročně. Převážná část dovozu směřovala na území Čech a Moravy. Od roku 1993 se výrazně snížil limit dovozu černého uhlí na základní úroveň 1,5 mil. tun. Při současném zvýšení vývozu na základní úroveň 3,8 mil. tun jsou tím respektovány záměry v českém hornictví.

Další problémovou oblastí, kterou se stručně zabýváte, je slučování šachet do skupinových dolů. Změnu organizační struktury OKD, a. s. posuzovalo představenstvo této společnosti od měsíce dubna 1995. Vytvoření skupinových dolů má zajistit racionální řízení a ekonomický přínos (střízlivě vyčísleno na cca 100 mil. Kč/rok). Takové kroky s ekonomickým efektem jsou někdy označovány za skrytý útlum, zbavování se státní odpovědnosti za hornictví apod. Vláda ČR však má zájem, aby proces restrukturalizace uhelného hornictví probíhal i nadále plynule bez sociálních otřesů. Proto sleduje, aby byly přednostně plněny sociální nároky za finanční spoluúčasti státního rozpočtu. Podporu vedení OKD, a. s. vyjadřuje také proto, že vývoj v této akciové společnosti v období 1994 a 1995 probíhal pozitivně a byla realizována opatření, jejichž výsledkem bylo snížení zadluženosti společnosti, stabilizace finanční situace a zvládnutí podstatné části útlumu.

Děkuji Vám za Vaše náměty i zájem, který o budoucnost akciové společnosti OKD projevujete.

S pozdravem

 
V. Dlouhý

Vážený pan

PaedDr. Jaroslav Soural, CSc.

poslanec Poslanecká sněmovna

Parlamentu ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP