Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1687

INTERPELACE

poslance Václava Franka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci tzv. protikomunistických vyhlášek přijímaných v kompetenci některých zastupitelstev měst a obcí

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Václava Franka na ministra vnitra Jana Rumla. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Klub KSČM v Poslanecké sněmovně

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4, 118 26 Praha 1

tel. (02) 24592438, 24592465

V Praze 19. dubna 1995

Věc: Interpelace ve věci tzv. protikomunistických vyhlášek přijímaných v kompetenci některých zastupitelstev měst a obcí (Vysoké n. J., Trutnov, Pardubice, Náchod, Olomouc, Brno apod.)

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve výše uvedené věci z důvodu odpovědnosti Vám svěřeného rezortu za stav a vývoj zákonnosti, to je za vytváření pilířů právního státu.

Od roku 1994 přijala některá zastupitelstva měst a obcí obecně závazné vyhlášky, jejichž podstatou je mimo jiného zákaz propagace činnosti komunistické strany, jejích symbolů a ideálů.

Aniž bych obecně zpochybňoval právo zastupitelstev přijímat obecně závazné vyhlášky nebo posuzovat výroky jednotlivých představitelů státní moci o neplatnosti či neúčinnosti vyhlášek, obracím Vaši pozornost na fakta, která jsou opomíjena či potlačována.

Komunistická strana Čech a Moravy je nepominutelnou parlamentní stranou s početnou členskou základnou, čítající kolem 200.000 členů. Patří jí všechna práva v souladu s ústavou a právním řádem České republiky.

Na druhé straně zastupitelstva přijímáním protikomunistických vyhlášek zjevně překračují pravomoce jim zákonem svěřené. V právním režimu tzv. protikomunistické vyhlášky podléhají přezkoumání z hlediska zneužití pravomoci veřejného činitele (§ 158 trestního zákona). Je nepochybné, že funkcionářem nebo jiným zodpovědným pracovníkem orgánu samosprávy ve smyslu veřejného činitele, jsou členové obecního zastupitelstva, členové rady a starosta. K výkonu důležitých veřejných funkcí při plnění úkolů společnosti a státu rozhodně patří i proces schvalování a zabezpečování obecních vyhlášek. Plnění úkolů společnosti a státu je při tom užším pojmem než obstarávání věci obecného zájmu.

Vzhledem k výše uvedenému Vás, páne ministře, žádám o odpověď na následující otázky:

1. Obdržel Vámi řízený resort od občanů podnět nebo stížnost, ve kterých by bylo požadováno přezkoumání činnosti obecních zastupitelstev ve věci tzv. protikomunistických vyhlášek z pohledu zneužití pravomoci veřejného činitele? Pokud ano, jak s nimi naložil?

2. Jaká vlastní opatření z hlediska ústavní odpovědnosti přijal Vámi řízený resort k odstranění protiprávního stavu, kdy po deklarování protiprávnosti tzv. protikomunistických vyhlášek jsou přijímány vyhlášky nové?

Komunistická strana Čech a Moravy považuje přijímání a existenci tzv. protikomunistických vyhlášek na újmu na jejím ústavním postavení a za omezování jejich práv. V souvislosti s volbami do zastupitelských sborů se nechá tento protiprávní stav posuzovat jako maření přípravy a průběhu voleb. V této souvislosti by zřejmé bylo nutné zvážit i trestní odpovědnost konkrétních osob.

Nečinnost odpovědných státních orgánů pak vede k narušování veřejného pořádku tak, jak se odehrálo při rozpuštění legální manifestace v Brně dne 15. března 1995.

Vzhledem k výše uvedenému očekávám odpověď na položené otázky v přiměřené době.

S pozdravem

Václav Frank

poslanec

Vážený pan

Jiří Ruml

ministr vnitra ČR

prostřednictvím

Váženého pane

PhDr. Milana Uhde

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP