Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1666 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miloše Skočovského

na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci Technického muzea v Brně

Ministr kultury Pavel Tigrid zaslal odpověď na interpelaci poslance Miloše Skočovského dopisem ze dne 3. května 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra kultury Pavla Tigrida na interpelaci poslance Miloše Skočovského. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr kultury České republiky

Pavel Trgrid
 V Praze dne 3. května 1995

Čj. 5393/95


Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci ze dne 12. dubna 1995 ve věci Technického muzea v Brně. K otázkám, které mi kladete, sděluji:

Ano, mnou řízené ministerstvo hodlá nejen zachovat Technické muzeum v Brně, ale postupně mu vytvořit i dobré podmínky pro činnost. O možnosti využít pro Technické muzeum v Brně bývalou Panelárnu v Brně-Bohunicích jedná Ministerstvo kultury České republiky už druhým rokem. Výsledkem je rozhodnutí ponechat objekt včetně pozemků v majetku státu s tím, že právo hospodaření bude převedeno na Technické muzeum v Brně. V současné době jsou vedena další jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu o konkrétním provedení tohoto rozhodnutí. Předmětem jednání jsou i závazky, které na objektu jsou.

Technické muzeum v Brně předložilo projekt na využití panelárny včetně ekonomické úvahy. Tento projekt bude dopracován podle výsledků výše zmíněných jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu, při nichž se zvažují variantní řešení.

Příspěvek ze státního rozpočtu na provoz a činnost Technického muzea v Brně byl - podle možností - navýšen tak, aby práce na projektu mohly být alespoň v roce 19 95 zahájeny. Další finanční zajištění bude záležitostí rozpočtu na rok 1996. Ministerstvo kultury také uvedlo náklady na vybudování nového Technického muzea v Brně-Bohunicích do požadavků na úhradu potřeb státních organizací vzniklých z důvodů restitucí z Fondu národního majetku. Návrh rozpočtu na rok 1996 se teprve připravuje, s požadavkem Technického muzea v Brně v něm bude počítáno.

Na Vaši poslední otázku musím - ač nerad - odpovědět, že nelze zajistit, aby všechny technické památky byly zachráněny. Státem zřízená technická muzea na to nemají ani finanční prostředky, ani odpovídající prostory. Tak gigantický úkol související s rychlou přeměnou technologií a rušením celých průmyslových komplexů nelze zvládnout silami dvou, či tři - Ministerstvo kultury České republiky zřídlo v roce 1994 Průmyslové muzeum v Ostravě - muzeí. Lze jen doufat, že zájem projeví především noví vlastníci těchto mnohdy unikátů. I kdyby totiž byly uvolněny jakkoli mimořádné finanční příspěvky, stále dnes chybí subjekty, které by takové prostředky byly ochotny a schopny využít pro skutečnou záchranu technických památek. Představa, že by těmito subjekty měla být pouze státní muzea, je neuskutečnitelná.

S úctou Pavel Tigrid

Vážený pan

Ing. Miloš Skočovský, CSc.

poslanec

PSP ČR

PRAHA


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP