Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1666

INTERPELACE

poslance Miloše Skočovského

na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci Technického muzea v Brně

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Miloše Skočovského na ministra kultury Pavla Tigrida. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

poslance Miloše Skočovského

na ministra kultury

pana Pavla Tigrida

ve věci Technického muzea v Brně

Vážený pan

Pavel Tigrid,

ministr kultury

 V Brně dne 12. 4. 1995

Vážený pane ministře,

Technické muzeum v Brně je jedním ze dvou technických muzeí v ČR Zabezpečuje dokumentaci a prezentaci vývoje vědy a techniky na území Moravy a Slezska, u některých oborů i na území celé ČR. Spravuje řadu objektů technických památek, jako je větrný mlýn v Kuželově, kovárna v Těšanech, vodní mlýn ve Slupi, sázavský hamr ve Šlakhamrech, Starou huť u Adamova, areál muzea MHD v Líšni, depozitáře se 40 tis. sbírkových předmětů, knihovny atd.

Hlavním sídlem muzea je objekt bývalého kláštera v centru Brna. Do jeho oprav a přizpůsobování prostor pro muzejní účely se investovalo v posledních letech hodně přes 10 mil. Kč. Podle zákona 338/91 Sb. objekt v roce 91 přešel do vlastnictví řádu sv. Voršily a do roku 2001 musí tedy být novému majiteli předán. Technické muzeum tak přichází nejen o své sídlo, ale i o cca 3 mil. Kč vlastních příjmů a 1,5 mil Kč (po valorizaci) nájemného za částečné využívání objektu kláštera, kde se nyní nachází mj. 11 stálých expozic, výstavní a přednáškové sály, laboratoře, dílny, kanceláře, knihovny a depozitáře. Uvedené finanční ztráty vzniklé vlivem privatizačního procesu již nezohledňují roční příspěvek na činnost cca 12 mil. Kč. Vytváření rezerv na stěhování a úpravy nějakých nových prostor je pak zcela iluzorní, zvlášť když v současné době radikálních změn výrobních programů, změn majitelů a vedení podniků dochází k nenahraditelným ztrátám technických památek často proto, že Technické muzeum nemá prostředky na jejich zakoupení ani za cenu šrotu. Tak třeba mizí 100 let staré funkční parní stroje, sbírky z historie podniků atd.

Brněnská privatizační komise a následně i vládní dislokační komise jako náhradu za ztracené prostory dala resortu kultury pro Technické muzeum v Brně bývalou panelárnu na okraji Brna v Bohunicích. Nehledě na méně výhodnou polohu (asi jako kdyby Pražské technické muzeum bylo na vzdálenějším kraji Jižního města) jsou zde některé finanční problémy, o jejichž vyřešeni patrně zatím nikdo vážně neuvažoval.

Management panelárny stačil ještě před privatizací vyrobit desetimiliónový dluh, o kterém se patrně předpokládá jeho převzetí novým majitelem. Nejnutnější náklady na likvidaci stávající technologie panelárny a jejího energetického hospodářství, na plynofikaci, přestavbu a úpravu hal a pomocných provozů, sociálních zařízení, kotelny, venkovních ploch pro expozice i komunikace, na likvidaci stávajícího vybaveni technického muzea, na stěhová.ní a reinstalaci expozic, sbírkových fondů, odborného zázemí a podobně, na vybudování bezpečnostního systému takto odlehlého a otevřeného areálu a další výdaje spojené s komplexním přemístěním činí v současných cenách nejméně 80 mil. Kč. Roční náklady tedy včetně úroků a penále za úvěry činí téměř 100 mil. Kč v cenách roku 1995. Pokud jde o stávající objekt Technického muzea (klášter Voršilek), je třeba konstatovat, že bez brzkých investic nelze vyloučit i případné předčasné uzavření muzea z bezpečnostních důvodů. Jakékoliv odkládání značí jen přibývání problémů a nárůst finančních nároků na přemístění muzea (min. cca 10% ročně).

Prosím Vás proto, pane ministře, o odpovědi na následující otázky:

1) Hodlá ministerstvo kultury zachovat Technické muzeum v Brně?

2) Má-li toto muzeum dále existovat, jakým způsobem se budou řešit finanční problémy spojené s jeho přemístěním?

3) Kdy a za jaké prostředky bude zpracován podrobný věcný, finanční a časový projekt nového Technického muzea v Brně i jeho komplexního přestěhování?

4) Kdy se uvažuje se zahájením a ukončením přestavby nových objektů?

5) Zahrnují se náklady na projekt Technického muzea do rezerv MK v roce 1995?

6) Jsou zahrnuty náklady na první etapu přestavby v návrhu nového rozpočtu MK na rok 1996?

7) Jak je zajištěno v ČR to, aby vzácné technické památky nekončily ve šrotu proto, že Technická muzea (ať pražské či brněnské) na to nemají, nebo se o nich nedovědí?

Ing. Miloš Skočovský,

poslanec PS PČR

ČMUS







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP