Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1659

INTERPELACE

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci výstavby lanovky v NPR Moravský kras - střed

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Petry Buzkové na ministra životního prostředí Františka Bendu. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 2. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Interpelace.

JUDr. Petry BUZKOVÉ

na ministra životního prostředí ČR

Ing. Františka BENDU CSc.

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás opět ve věci výstavby osobní lanovky v NPR Moravský kras-střed. Po Vaší značně vágní odpovědi na interpelací ve věci nedodržování výjimky MZP, jsem zjišťovala jisté skutečnosti v místě a po řadě konzultací jsem dospěla k přesvědčení, že výjimka ze zákona o ochraně přírody a krajiny byla vydána vaším úřadem na základě neúplných informací, ale je velmi nedostatečná až diletantská.

Rovněž nemohu pochopit, jak se mohlo stát, že udělení výjimky doporučila Správa chráněné krajinná oblasti Moravský kras, kdy při výstavbě není brán zřetel k ochraně nejcennějších partii národní přírodní rezervace.

- Horní hranice lanovky stojí v místě, kde byla jedna z mála ploch úspěšného přirozeného zmlazení jedle bělokoré.

Z této jedlové skupiny zůstala po zahájeni výstavby lanovky pouze malá, neživotaschopná část. Vzhledem k tomu, že jedle je vzácnou a ustupující původní dřevinou v Moravském krasu, je likvidace této lokality výstavbou, vážným zásahem do lesního ekosystému této NPR.

Byl k těmto skutečnostem vůbec vzat zřetel Věděla o nich SCHKO MK, která žádost o výjimku posuzovala?

- Jak je možné, že výjimka pro výstavbu lanovky (dokonce ani výjimka pro územní řízení) vůbec nehovoří o jakémkoli projektu, pouze se v jednom případě okrajově zmiňuje o architektonické studii.

nebyl-li projekt přílohou žádosti, proč vůbec byla vyřízena? pokud byl projekt předložen, proč jej výjimka neuvádí a nespecifikuje?

Nebo snad měla být výjimka formulována tak, aby investor mohl provádět libovolné změny projektu?

Proč výjimka (která je na jedné straně tak detailní a přesná, že dokonce výslovně uvádí SPZ vozů, které smějí projet po stávajících silnicích) nepovoluje (a hlavně nespecifikuje za jakých podmínek) vjezd do NPR, a neurčuje, jek má být trasa takového vjezdu upravena?

Nedomnívám se, že řešení celé věci jako přestupku je adekvátní. podle mého názoru došlo k naplnění skutkové podstaty trestního činu poškozování přírody, ve které je SCHKO MK spoluviníkem.

V této souvislosti bych chtěla vědět, proč byla taková výjimka vůbec vydána, kdo je zodpovědný za uvedené nedostatky a jaké důsledky z těchto faktů vyvodí Vaše ministerstvo.

Zároveň bych ráda věděla, kdo je zodpovědný za dodržování podmínek táto výjimky a kdo je zodpovědný za kontrolu výjimek obecně.

Dále bych chtěla vědět, jakými kontrolními mechanizmy disponuje v současné době vaše ministerstvo v těchto případech a jaké nové mechanizmy vytváří, když, jak jste se nedávno správně zmínil ve své odpovědi na jednu z mých interpelací, jsou lidé náchylní úplatku, a jak jste uváděl v souvislosti s reorganizací Českého ústavu ochrany přírody, je nepřípustné, aby organizace (v tomto případě SCHKO) kontroloval sama sebe. O podzemí NPR pečuje s úspěchem odborná organizace, bylo by vhodné zajistit přinejmenším stejnou péči i na povrchu.

Nakonec mi prosím dovolte ještě otázku, jak bylo postiženo poškození NPR moravský kras - střed ke kterému došlo při téže stavbě pádem čtyřtunového ocelového lana na vysoce erozivní svah v nejcennějších částech NPR, poškození vegetace i sekundárních škod, ke kterým došlo při odstraňování této havárie. Zároveň Vás prosím o poskytnutí dokumentace z vyšetřování k posouzení a o poskytnutí ostatních materiálů týkajících se výstavby lanovky.

Vážený pane ministře, velmi naléhavě Vás žádám o provedení skutečně důrazného šetření ve věci porušování ochranných podmínek NPR Moravský kras-střed, především proto, že se zde jedná o nejcennější lokality celé chráněné krajinné oblasti. Význam tohoto unikátního území snad nemusím více zdůrazňovat. Proto vás opakovaně žádám o podniknutí kroků, které by vedly ke konečnému řešení celého problému, urychlené nápravě vzniklých škod a předejití dalšímu možném poškození přírody NPR.

V Praze dne 5. dubna 1995Petra Buzková


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP