Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1619 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Franka

na ministra hospodářství Karla Dybu

ve věci prošetření a přijetí odpovídajícího opatření v souvislosti s dalším rozšiřováním dobývacího prostoru lomu "Hvížďalka", jehož držitelem je a. s.

Pragocement Radotín

Ministr hospodářství Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance Václava Franka dopisem ze dne 3. května 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra hospodářství Karla Dyby na interpelaci poslance Václava Franka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ
 
 
ČESKÉ REPUBLIKY
 
 
DOC. ING. KAREL DYBA, CSc.
 


 V Praha dne 3 května 1995
 Čj.: 804 259/95-73

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 29. 3. 1995, se žádostí o prověření nutnosti dalšího rozšiřování těžebního prostoru v katastrálním území obce Kosoř a zabránění další devastace krajiny, Vám podávám následující vysvětlení:

Rozšířený dobývací prostor pro dobývání vápenců pro cementářské účely a stavebního kamene s názvem Zadní Kopanina 1 byl stanoven 22. 6. 1982. Podkladem pro jeho vymezení a rozsah byl geologický průzkum s výpočtem zásob schválený výměrem čj. 05/38-80 býv. Komise pro klasifikaci zásob a rozhodnutí Útvaru hlavního architekta Hlavního města Prahy o chráněném území ložiska vyhrazeného nerostu (vápence) ze dne 26. 8. 1980. 2 posledně uvedeného dokumentu je patrné,. že chráněné území zasahuje na pozemky 145, 147, 149/2 a 453 v k.ú. Kosoř a na tomto území nesmí být prováděna žádná stavební činnost. V rámci řízení uplatnil MNV Kosoř připomínku k úpravě hranic chráněného ložiska, které bylo vyhověno.

Z rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vyplývá, že toto území se dotýká katastrů obcí Zadní Kopanina, Radotín a Kosoř o celkové ploše 58,1 ha, z toho k.ú. Kosoř zaujímá 1,36 ha. Zásoby nerostů tvoří surovinovou základnu a.s. Pragocement a její využití je podmíněno současným mísením suroviny z různých částí ložiska a odtěžením nadložních vápenců, vhodných pouze pro výrobu drceného kameniva. Zásoby, jejichž těžba by pod kótou 345 m n.m. mohla nepříznivě ovlivnit hydrogeologické poměry v širším okolí, jsou zařazeny do zásob nebilančních, s jejichž využitím se neuvažuje. Kromě toho pokud těžební společnost zaviní narušení vodního zdroje, je její povinností zabezpečit náhradní zdroj.

V souladu s ustanovením § 28 platného horního zákona jsou účastníkem řízení ke stanovení i změně dobývacího prostoru všechny fyzické a právnické osoby, jejichž vlastnická práva a jiná práva k pozemkům mohou být dotčena a obce, jejichž územní obvody jsou tím dotčeny. Z toho je patrné, že i obec Kosoř je dotčenou obcí. V návaznosti na novelu horního zákona, která nabyla účinnost ke dni 21. 12. 1991 vydává Ministerstvo hospodářství podle ustanovení § 24, odst. 2/ předchozí souhlas ke stanovení nebo změně dobývacího prostoru. V uvedeném období však žádná žádost v tomto smyslu nebyla podána ani vyřízena. Z toho je patrné, že všechny těžební aktivity probíhají pouze na území, kde je těžební organizace oprávněna dobývat. V těchto případech není Ministerstvo hospodářství kompetentní do plánů otvírky, přípravy a dobývání, které schvaluje Obvodní báňský úřad v Kladně, zasahovat.

Pokud jde o připomínku, že dobývání ložiska probíhá v chráněné krajinné oblasti Český kras, vztahuje se ve smyslu zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně krajiny a přírody, zákaz těžby nerostů pouze.na území první zóny CHKO. Zákon nezakazuje těžbu v nižších zónách a podmínky k tomuto postupu stanovuje příslušná Správa CHKO a Ministerstvo životního prostředí, jako ústřední orgán státní správy na úseku ochrany přírody. V zájmu zachování vzhledu krajinného prvku byly přitom zásoby ložiska vápenců, v oblasti údolí Radotínského potoka hodnoceny jako vázané v ochranném pilíři a vytváří skalní kulisu proti lomovému dobývání.

Závěrem konstatuji, že případný požadavek revize dobývání je třeba vést v souladu s platným horním zákonem, kde připomínky a stanoviska dotčených vlastníků pozemků a obecního zastupitelstva jsou nepominutelně. V souladu s tím bude postupovat i Ministerstvo hospodářství.

S pozdravem

Karel Dyba

Vážený pan

Václav Frank

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP