Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1619

INTERPELACE

poslance Václava Franka

na ministra hospodářství Karla Dybu

ve věci prošetření a přijetí odpovídajícího opatření v souvislosti s dalším rozšiřováním dobývacího prostoru lomu "Hvížďalka", jehož držitelem je a. s. Pragocement Radotín

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národni rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Václava Franka na ministra hospodářství Karla Dybu. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 5. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Přílohy jsou k dispozici v organizačním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Klub KSČM v Poslanecké sněmovně

Parlamentu České republiky

Sněmovní 4, 118 26 Praha 1

tel. (02) 24592438, 24592465

 V Praze 29. března 1995

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci prošetření a přijetí odpovídajícího opatření v souvislosti s dalším rozšiřováním dobývacího prostoru lomu "Hvížďalka", jehož držitelem je a.s. Pragocement Radotín.

O tento postup jsem byl požádán Obecním úřadem, zastupitelstvem i samotnými občany obce Kosoř v okrese Praha-západ, jichž se další rozšiřování dobývacího prostoru bezprostředně dotýká, neboť sto metrů hluboký těžební prostor, tak jak je v současné době uvažován, skončí asi 160 metrů od posledního domu v obci Kosoř.

Jsem si vědom toho, že legislativní chybou došlo již v roce 1974 při rozšiřování zájmových území hlavního města Prahy k převedení asi 80 ha pozemků z katastrálního území obce Kosoř do katastrálního území hlavního města Prahy. Shodou okolností jde o území, na kterém se nachází výše zmíněný lom. Tímto opatřením, které v podstatě platí dodnes, je obci Kosoř znemožněno jakékoli vyjadřování se k nově schvalovaným plánům přípravy a otvírky, a to přesto, že těžba a její další rozšiřování zhoršuje životní podmínky občanů a sílí i obavy o narušování majetku.

Tato skutečnost má negativní důsledek v tom, že obec uvažuje o zadání zpracování vlastního územního plánu a postrádá jakékoli věrohodné informace o zamýšleném rozvoji lomu "Hvížďalka".

Celá záležitost a další případné rozšiřování lomu "Hvížďalka" o dobývací prostor "Zadní Kopanina I." se znovu stalo předmětem nesouhlasu občanů obce Kosoř v závěru roku 1994 a na začátku roku letošního, kdy a.s. Pragocement Radotín projevila zájem o výkup dotčených pozemků od jejich vlastníků.

Je pravdou, že jde o lokalitu vymezenou jako dobývací prostor, který byl schválen a vyhlášen rozhodnutím tehdejšího GŘ CEVA Praha pod č.j. DP-220 82 a je i zaregistrován Obvodním báňským úřadem Kladno. Nicméně současná situace je taková, že i přes řadu jednání a žádostí Obecního úřadu obce Kosoř vůči ministerstvu, Obvodnímu báňskému úřadu v Kladně i samotné a.s. Pragocement Radotín zůstává stav pro občany obce Kosoř nepřijatelný. Stanovením hranice dobývacího prostoru nebyl respektován ani požadavek Obecního úřadu Kosoř, předkládaný v listopadu 1993. Obdobně nebyl respektován požadavek na vedení hranice dobývaného prostoru podaný Městským úřadem Radotín, v jehož katastrálním území se pozemky nacházejí.

Dnes, kdy dochází ze strany a.s. Pragocement Radotín k dalšímu vykupování pozemků, je tedy zřejmé, že bez ohledu na požadavek obce a jejích občanů bude snaha provádět další rozšiřování těžby. Občané obce Kosoř takový postup a.s. Pragocement Radotín odmítají. Jsou pro ně nepřijatelná i kompenzační opatření nabízená ze strany jmenované akciové společnosti.

Je zarážející,že např. a.s. AQUATEST stavební geologie, ve svém zjištění konstatuje do budoucna opodstatněné nebezpečí definitivní ztráty podzemní vody v obci Kosoř, a to právě pro hluboce založený vápencový lom, jehož těžební prostor se má přiblížit k obci na 160 m.

Zarážející je především skutečnost, že zamýšlené rozšíření těžebního prostoru je prováděno v oblasti, která spadá do kategorie chráněných. Uvažované rozšíření lomu však respektuje pouze první zónu, druhá a třetí zóna mají těžbě ustoupit. Nechápu, že proti likvidaci těchto zón ochrany krajiny nic nenamítají příslušné orgány ochrany přírody, přestože zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody zajišťuje a stanoví podmínky důlní činnosti v chráněném území.

Celá aktivita a.s. Pragocement Radotín je podivná i v tom, že při současném stavu stavebnictví v ČR a prognózách o jeho vývoji nic nenasvědčuje tomu, že by právě těžba vápence a výroba cementu měla neadekvátně stoupat. Domnívám se, že již vůbec ne na úkor likvidace chráněné krajiny jako v tomto případě, kde navíc dochází (a zřejmě ještě dojde k výraznému zhoršení životních podmínek občanů obce Kosoř.

Z výše uvedených důvodů Vás,vážený pane ministře, žádám o prověření nutnosti dalšího rozšiřování těžebního prostoru v této lokalitě, kde jednoznačně dojde k likvidaci chráněného území, byť druhé či třetí zóny. Žádám Vás, pane ministře, abyste z titulu své funkce zabránil další devastaci krajiny a nepřipustil další rozšiřování lomu. Jako důkaz nesouhlasu přikládám rozhodnutí zastupitelstva obce Kosoř a petice občan.

Předem děkuji za písemnou odpověď na svoji interpelaci.

Václav Frank

poslanec

Vážený pan

Karel Dyba

ministr hospodářství ČR

Vršovická 65

100 00 Praha 10


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP