Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1606 E

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Josefa Ježka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci nepořádku v rozhodování a řízení státního zdravotnického zařízení Nemocnice s poliklinikou Rumburk

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Josefa Ježka dopisem ze dne 12. dubna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady,

v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rumla na interpelaci poslance Josefa Ježka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 13. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr vnitra České republiky
 
Jan Ruml
 

 V Praze dne 10. dubna 1995
 Č. j.: I/s-MS-550/95


Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci na 29. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dne 16. 3. 1995, týkající se úrovně v řízení Nemocnice s poliklinikou Rumburk v okrese Děčín, ve které rovněž upozorňujete na zastavení výplaty dávek sociální potřebnosti obcemi tohoto okresu, sděluji následující.

K základnímu zaměření interpelace jsem nucen konstatovat, že odvětvově kompetentní k zaujetí stanoviska je, v duchu zákona ČNR č. 2/1969 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tzv. kompetenční zákon), Ministerstvo zdravotnictví, které jsme na tuto okolnost no obdržení interpelace upozornili.

K výplatě opakovaných dávek sociální péče, resp. sociální potřebnosti jednotlivými obcemi, bych rád uvedl.

V souvislosti se změnami v působnosti orgánů sociálního zabezpečení podle zákona č. 144/1991 Sb., o změnách v působnosti orgánů ČR a o působnosti obcí v sociálním zabezpečení, předchozí vedení Okresního úřadu Děčín nesprávně interpretovalo pravomoci obcí; při výplatě dávek sociální potřebnosti tak nebyly odlišeny pravomoci pověřených a "nepověřených" obecních (městských) úřadů. Tyto dávky od 1. 7. 1991 začalo, v rozporu s předpisy, vyplácet osm "nepověřených" obecních (městských) úřadů okresu, a to Jiříkov, Krásná Lípa, Mikulášovice, Velký Šenov, Jílové, Chřibská, Dolní Poustevna a Verneřice. Jednalo se o některé dávky pro rodiny s dětmi, dávky pro staré a zdravotně postižené občany, příspěvek občanům, kteří se stali sociálně potřebnými z důvodu péče o osobu blízkou a z dalších důvodů a některé dávky nezaměstnaným. Jakmile nový přednosta okresního úřadu tuto skutečnost na základě analýzy dávek zjistil, svolal 5. ledna 1995 poradu, podle jejíchž závěrů byly výplaty dávek okamžitě zastaveny. S tímto řešením nesouhlasil starosta města Jiříkova p. Pavel Kastl. K věci proto bylo vyžádáno stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí, které je - a to zdůrazňuji - v dané záležitosti jediné kompetentní. MPSV konstatuje, že obecní (městský) úřad, jenž není pověřeným úřadem určeným nařízením vlády (tzn. např. Jiříkov), nemůže rozhodnout o poskytování předmětných dávek sociální péče, upravených zejména zákonem č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, a vyhláškou MPSV č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon o působnosti orgánů ČR v sociálním zabezpečení.

Vážený pane poslanče, Okresní úřad Děčín, resp. přednosta úřadu, podle našeho názoru v dané věci nepochybili, neodebrali obcím žádnou pravomoc, která by jim příslušela ze zákona.

Svým postupem naopak zabránili dalšímu porušování platných předpisů.

V závěru bych rád uvedl na pravou míru Vám zřejmě poskytnutou informaci, že existuje - cituji - "jiné ustanovení", které brání přednostovi okresního řada odebrat obecnímu úřadu pravomoci v předmětné oblasti. Pokud máte na mysli ustanoveni 22 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, o tom, že obce vykonávají v přenesené působnosti státní správu v rozsahu, ve kterém ji vykonávaly městské národní výbory třetí kategorie, jsme toho názoru, že je nelze vztáhnout na postup podle předpisů, které nabyly účinnosti až po zániku soustavy národních výborů, tj. k 23. listopadu 1990.

S pozdravem

Vážený pan

RNDr. Josef Ježek

Poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP