Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1995

I. volební období

1517 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Petry Buzkové

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci nové koncepce provozu zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Petry Buzkové dopisem ze dne 10. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na interpelaci poslankyně Petry Buzkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 15. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky
 V Praze dne 10.3. 1955
 Č. j.: M/ 695/95

Vážená paní poslankyně,

obdržel jsem Vaši interpelaci, ve které žádáte vysvětlení, proč Ministerstvo životního prostředí ČR usiluje o privatizaci jeskyní či převedení některých odborných činností, vykonávaných odbornou státní institucí ochrany přírody komerční organizaci.

V jednotlivých bodech své interpelace uvádíte i nám známé argumenty, proč mají jeskyně zůstat ve státním vlastnictví a proč se nelze vzdát kontrolních a sankčních mechanismů státní správy ve prospěch soukromé firmy.

V prvé řadě bych Vás rád ujistil, že v žádném případě nebylo uvažováno o privatizaci tohoto unikátního státního majetku, a ani se nehodláme vzdát odborných činností, které je ze zákona povinna vykonávat organizace, pověřená výkonem státní správy a zajišťující jak ochranu tohoto přírodního dědictví, tak i bezpečnost návštěvníků v podzemních prostorách.

Jsme si Vašich argumentů plně vědomi a při navrhovaném řešení nejsou mechanismy, jimiž je státem zajišťována ochrana tohoto fenoménu, nikterak dotčeny, naopak se je snažíme posílit oproštěním od těch činností, které by mohly vést k jejich selhání, neboť k chybě či úplatku je člověk náchylný, ať je státním zaměstnancem či nikoli.

Dovolte mi proto, abych Vás seznámil se základními prvky a principy navrhovaných změn. Je jimi v prvé řadě zlepšení výkonu státní správy a odborné správy, zlepšeni poskytovaných služeb návštěvníkům, snížení dopadu na státní rozpočet a otevření prostoru pro podnikatelské aktivity místních obcí, trpících značnou nezaměstnaností.

1. Reorganizační změnou byl rozdělen Český ústav ochrany přírody na dva právní subjekty, Správu chráněných krajinných oblastí ČR a Agenturu ochrany přírody a krajiny, přičemž první vykonává státní správu, tj. stanovuje limity návštěvnosti a kontroluje jejích dodržování, stejně jako monitoruje stav jeskyní, který by mohl vést k upřesnění či změně podmínek provozu, a druhý zajišťuje odborný dohled při provozu ve zpřístupněných jeskyních včetně průvodcovské činnosti, a nese zodpovědnost za bezpečnost návštěvníka.

Tímto oddělením kontroly od provozu je odstraněno riziko personálního ovlivňování, jež bylo v původní jedné organizací zjevné.

2. Budou zpřísněny podmínky odborné způsobilosti k průvodcovské činnosti, jež bude zároveň strážní službou nad chováním návštěvníků, a bude zajišťována v této podobě vždy státem. Bude vyžadována jak znalost odborné problematiky, tak i znalost báňských bezpečnostních předpisů.

Soukromými firmami může být zajištěn cizojazyčný výklad či tlumočení, a to vždy za přítomnosti státního průvodce. Přirážka za tuto službu bude příjmem firmy, vybrané ve výběrovém řízení.

3. Předmětem pronájmu se stanou zařízení, nesloužící k ochraně jeskyní, jako jsou parkoviště, stánky, kiosky a prodej suvenýrů, stejně jako rezervační systém vstupenek. Pronájem bude stanoven minimálně ve výši současného zisku s tím, že odpadnou výdaje za údržbu a platy státních zaměstnanců. Příjmy ze vstupného budou příjmem státu s tím, že empiricky ověřená část vstupenek na každý další měsíc bude dána do předprodeje, a rezervaci mohou zajišťovat cestovní kanceláře či místní podnikatelé.

Vážená paní poslankyně, jsem společně s Vámi přesvědčen, že stát musí jeskyně odborně spravovat a dohlížet na jejich ochranu. Je však zbytečné, aby podnikal v jejich okolí. Jednak stát není nikdy tolik zainteresován na zvyšování kvality poskytovaných služeb jako soukromý podnikatel, což je dnes samozřejmě předmětem oprávněné kritiky regionu, a dále je pronájem těchto zařízení vítanou možnosti pro posílení příjmů obcí, nucených strpět různá omezení, vyplývající ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Bohužel se okolo této kauzy rozšířila celá řada fám a dezinformací, snažících se vědomě ovlivnit veřejné mínění v neprospěch mého resortu. Obávám se, že z těchto neúplných informací čerpala i Vaše interpelace a že v tomto smyslu mohu svou odpovědí rozptýlit Vaše obavy a přesvědčit Vás o našich nejlepších úmyslech.

V úctě

F. Benda

Vážená paní

JUDr. Petra Buzková

poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Sněmovní 4

110 00 Praha 1 - Malá Strana


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP