Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1322

INTERPELACE

poslance Pavla Hirše

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizací Jiřího Skalického

ve věci privatizace s. p. ÚBOK

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Pavla Hirše na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 15. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

I. volební období

INTERPELACE

poslance Pavla Hirše

na

ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci pana Jiřího Skalického

ve věci privatizace s. p. ÚBOK

PRAHA

7. listopad 1994

 Praha, 7. listopadu 1994

Váženy pane ministře,

již delší dobu sleduje veřejnost postup při privatizaci s. p. ÚBOK, který sídlí v atraktivní lokalitě centra Prahy, Na příkopě 23/257, 25/958 a 27/959. Bylo podáno celkem 6 privatizačních projektů.

Jeden z nich podal p. Michal Roček. Ten navrhuje zřídit v Praze síť chráněných dílen, zaměstnávajících zdravotně postižené občany a občany se změněnou pracovní schopnosti. Počet takových občanů se v Praze odhaduje na 700 a podle projektu by v terminu do 3 let bylo pro každého z nich vytvořeno pracovní místo. Případné ztráty na mzdách by se vyrovnávaly z hotelového domu, na který by byl přetvořen jeden z domů Na příkopě. Zároveň by Na příkopě vznikl Česky dům, který si p. Roček představuje jako výkladní skříň dovednosti českých lidi. Za zmínku stoji i nabídka p. Ročka, že rozdíl mezi účetní a tržní cenou postupně uhradí z výnosu získaného majetku. V předloženém projektu byla také nabídka předkupního práva pro stát, tedy dána záruka, že nabyty majetek nebude obratem prodán. Tento projekt byl podán v řádném termínu dne 20.1.1992, nikoliv po terminu, jak bylo sděleno panu premiérovi.

Další privatizační projekt (č. 1487) podala as. LINEA, který je prakticky totožný s předmětem činnosti ÚBOKu. Představitelé as. LINEA jsou vesměs členové vedení s. p. ÚBOK. Tento projekt získal podporu Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci. Byl doporučen F. Kubelkou, vrchním ředitelem lehkého průmyslu Ministerstva průmyslu, ředitelkou odboru privatizace MSNMP Z. Čížkovou a bývalým náměstkem ministra téhož rezortu J. Muroněm. Dovaluji si upozornit, že v tomto projektu není předkupní právo pro stát. Vláda tento projekt schválila dne 14.10.1992 svým usnesením č. 590. Nebyla vzata v úvahu ani veřejná soutěž, ani veřejná dražba (návrh Pražské privatizační komise v privatizačním projektu č. 10333). Linea tak za majetek s tržní cenou minimálně půl miliardy Kč zaplatí pouhých 17 miliónů Kč (zbytek 11,4 mil. Kč bude prodán dalším zájemcům). Vláda nebrala při tomto rozhodnutí ohled na připomínky Ministerstva financí ani Ministerstva státní kontroly, které ji upozornilo na rozpor s usnesením č. 510. Dále Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že v doplňku byly uvedeny nepravdivé údaje, a že se předpokládané výnosy a zisk roku 1993 zvýšil 7,5 krát. Podle názoru předsedy Pražské privatizační komise T. Koždoně se převedením s. p. ÚBOK na as. LINEA stát připravil o stamiliónové částky.

Snahou každého státu je propagovat dovednost svého národa. Vy sám jste uvedl, že ÚBOK bude výkladní skříní české dovednosti. Tato myšlenka byla zakomponována do privatizačního projektu p. Ročka. Bohužel v domech 23, 25 a 27 jsou dnes prostory pronajaté cizím firmám a umístěny prodejny cizího zboží včetně prodejny s elektronikou fy Grundig.

Dovolím si dále upozornit na členy vedení ÚBOK, kde jsou bývalí členové KSČ a LM, dokonce předsedkyně ZV KSČ s. Krátká a další s. Brabcová, členka KSČ (kádrové a personální oddělení).

Nebudu dále uvádět časový sled všech událostí týkajících se této privatizace, který započal 30.9.1991. Lze však dokázat na základě námi získaných dokumentů, že postup v této privatizační záležitosti je, mírně řečeno, podivný. Rád bych přesto upozornil na tiskovou konferenci dne 10.9.1993, kdy jste prohlásil, že "Projekt p. Ročka byl na úrovni vlády shledán naprosto nerealistický a má blíže ke snu". Dovoluji si poznamenat, že vláda tento projekt nikdy neposuzovala (viz dopis náměstka ministra MSNMP p. Soukupa ze dne 8.12.1994) a Vaše námitka o nereálnosti projektu vyvrací jednoduchá čísla. Vedeni ÚBOK pronajímá 1 m2 za 50 USD za měsíc a takto je zajištěn roční příjem cca 180 mil. Kč. Kdyby byl projekt nereálný, stěží by Pragobanka as. poskytla p. Ročkovi úvěrový přislib.

V souvislosti s touto věci si dovoluji předložit několik otázek:

1. Je Vám známo, že současný management s. p. ÚBOK v roce 1991 způsobil státu škodu, která byla inventarizací vyčíslena na 560.000 Kč?

2. Víte o tom, že základní privatizační projekt s. p. ÚBOK byl dodatečně upravován (viz zápis z jednání závodní rady ÚBOK a zjištění Úřadu vyšetřování Policie ČR)?

3. Proč nebylo přihlédnuto k závěrům NKÚ, Ministerstva financí a Ministerstva státní kontroly, které jako nejvýhodnější řešeni doporučuji získání tržní ceny?

4. Jak lze vysvětlit fakt, že se majetek státu (tři domy Na příkopě) prodává za cca 12 mil. Kč, kdy tržní cena se pohybuje okolo půl miliardy Kč?

Vážený pane ministře,

předem Vám děkuji za Vaše vyjádřeni se k tomuto případu.

S pozdravem

Ing. Pavel Hirš

Poslanec PS PČR

Vážený pan

ing. Jiří Skalický

ministr pro správu národního majetku

a jeho privatizaci ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP