Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č.
35/1989 Sb., o jednacím řádu České
národní rady, v platném znění,
předkládám poslancům následující
interpelaci poslanců Pavla Hirše, Alfreda Frommera,
Pavla Kuličky, Miroslava Kašpárka a Vítězslava
Valacha na ministra hospodářství Karta Dybu.
Interpelace je přílohou tohoto sněmovního
tisku.
Příloha
V Praze dne 12. září 1994 |
Vážený pane ministře,
sdělovací prostředky neustále přinášejí ve své "černé kronice" informace o podvodech a jiných trestných činech, jejichž pachateli jsou lidé, kteří podnikají na základě vydaných živnostenských oprávnění, která většině z nich ulehčují tuto trestnou činnost. To v očích veřejností diskredituje povoláni podnikatele a narušuje nutnou transformaci ekonomického systému na tržní hospodářství.
I když zákon o udělování živnostenských oprávnění vyžaduje, aby žadatel předložil výpis z trestního rejstříku, příslušné úřady to mnohdy dostatečně nekontrolují a v případě trestné činnosti po uděleni živnostenského oprávnění pak nejsou dotazovány, proč ten který recidivista dostal živnostenský list a navíc není jejich povinnosti policii odpovídat. Pokud jde o výpis a opis z rejstříku trestů, je požadován pouze výpis za určité období, ve kterém žadatel nebyl trestán, i když předtím mohl mít řadu trestních záznamů. Také kladně vyřízená žádost o výmaz trestů umožňuje v minulosti často trestaným osobám, aby dostaly potřebné živnostenské oprávnění. Podle našeho zjišťování na příslušných místech jsou vícekrát trestaní podnikatelé běžným jevem.
Uvádíme zde jako příklad: Jaroslav Ebr, narozený 21.4.1964, bytem Praha 3, Čajkovského 4, podnikatel, byl 11x trestán a Petr Kozdera, narozený 8.1.1962, bytem Praha 4, Kosmická 741, taktéž podnikatel, byl 1x trestán. Oba vylákali ve čtyřech případech z autopůjčoven osobní automobily v celkové hodnotě 1,690.000 Kč, které prodali a peníze utratili. Podobně František Šíp, narozený 18.2.1964, bytem Praha 10, Štěchovická 13, podnikatel, 1x trestán. Jmenovaný ke konci minulého roku na základě leasingové smlouvy, uzavřené za účelem provozování živnosti, obdržel od firmy Sidecar auto Ford-Sierra, které prodal, a tuto částku použil pro svou potřebu. Podobných případů, kde pachateli byli podnikatelé, by bylo možno uvést ještě více.
Velice složitá je situace u cizinců, jimž jsou u nás velice benevolentně udělována živnostenská oprávnění. Při tom se na nich nepožadují výpisy z trestních rejstříků jejich mateřských zemí, ale pouze rejstříku v České republice. V důsledku toho zde mohou vyvíjet činnost četné kriminální osoby, mnohé z nich, hlavně z asijských, arabských a balkánských či východoevropských zemí, které v nich byly již trestány nebo mají policejní záznamy jako členové kriminálních band.
Vzhledem ke stále se zvyšujícím ekonomickým ztrátám z hospodářské kriminality si Vám dovolujeme položit tyto otázky:
1. Jak hodlá Ministerstvo hospodářství ČR novelizovat dosavadní živnostenský zákon, aby se zajistilo, že živnostenská oprávnění budou dostávat jen osoby s čistým trestním rejstříkem, a to jak u českých státních občanů, tak i u cizinců?
2. Jak hodlá Ministerstvo hospodářství ČR vyřešit zákonnou povinnost, aby při trestném činu bylo pachateli automaticky odebráno živnostenské oprávnění a aby to bylo dáno na vědomi všem úřadům, jež mohou tato oprávněni vydávat?
3. Jak chce Ministerstvo hospodářství ČR
zajistit, aby při výmazu mnoha trestných
činů byly o tom uvědoměny příslušné
živnostenské, úřady, aby - pokud šlo
o hospodářskou nebo jinou nebezpečnou trestnou
činnost - nebylo této osobě vydáno
živnostenské oprávnění v oborech,
ve kterých v minulosti tuto trestnou činnost spáchala?
Vážený pane ministře,
předem děkujeme za Vaši odpověď,
kterou bychom rádi tlumočili prostřednictvím
sdělovacích prostředků, aby se zabránilo
další kritice z řad veřejnosti.
S projevem hluboké úcty
Vážený pan
Ing. Karel Dyba
ministr hospodářství
vlády ČR