Zásada č. 11

Právo nahlédnutí

Každý má právo se seznámit

a) s vlastnostmi registrovaných a doporučených odrůd, zjištěnými zkušebním ústavem,

b) s názvy zkoušených odrůd, jmény a adresami jejich přihlašovatelů.

Zkušební ústav může osobě, která prokáže odborně zdůvodněný zájem, umožnit, aby se seznámila s polními zkouškami odlišnosti, uniformity, stálosti a hospodářských vlastností prováděnými zkušebním ústavem, nikoliv však s jejich výsledky.

Přihlašovatel zkoušené odrůdy má právo se seznámít kromě skutečností uvedených v odstavci 1 a 2 s výsledky zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a hospodářských vlastností odrůdy.

Právo nahlédnutí lze uplatnit u zkušebního ústavu.

Odůvodnění:

Iníormace sdělené zkušebnímu ústavu přihlašovatelem a iníormace získané zkoušením odrůd jsou zčásti důvěrnými firemními iníormacemi (odst. 3), zatímco jiné iníormace mají být, přístupny veřejnosti (odst. 1). Iníormace dle odst. 2 nejsou zásadně utajovány veřejnosti, avšak omezení na zájemce se zdůvodněným odborným zájmem má podle zkušeností v ES zabránit tomu, aby pokusná pracoviště byl a zaplavena pouhými zvědavci, což by ohrožovalo zkušební práci.

ČÁST TŘETÍ

Osivo a jiný rozmnožovací materiál

Zásada č. 12

Uvádění osiva a jiného rozmnožovacího materiálu na trh

Rozmnožovací materiál druhů uvedených v druhovém seznamu se smí uvádět na trh, jeli rozmnožovací materiál uznán jako základní nebo certifikovaný. Ministerstvo stanoví vyhláškou druhy uvedené v druhovém seznamu, jejichž rozmnožovací materiál se smí uvádět na trh též jako standardní rozmnožovací materiál.

Rozmnožovací materiál registrovaných odrůd druhů neuvedených v druhovém seznamu smí být uváděn na trh jako základní nebo certifikovaný, jestliže výrobce o jeho uznání požádá a rozmnožovací materiál splňuje požadavky uvedené v zásadě č. 13 odst. 5, popřípadě jako standardní, jsou-li splněny požadavky stanovené v zásadě č. 14.

Rozmnožovací materiál je dovoleno uvádět na trh pouze po dobu jeho použitelnosti uvedené na obalu. Minimální dobu použitelnosti pro jednotlivé druhy stanoví ministerstvo vyhláškou.

Ministerstvo může stanovit vyhláškou, že vymezený rozmnožovací materiál uváděný na trh musí splňovat také požadavky na zvláštní fyzikální nebo chemické ošetřeni, kalibraci a u polyploidních odrůd zastoupení jednotlivých stupňů ploidie.

Odůvodnění.

Kvalitní osivo je jednou z podstatných podmínek rentability zemědělství. V ES jsou stanoveny přísné požadavky na osivo uváděné na trh: jejich porušení má za následek odpovědnost civilněprávní i veřejnoprávní. V tržním hospodářství musí být zemědělec-pěstitel chráněn tak, aby mohl kalkulovat s výsledky, které může dosáhnout při použití osiva předpokládané a právně chráněné kvality. V návrhu zákona jsou proto stanoveny právní podmínky, které musí být dodrženy, aby osivo mohlo být na trhu nabízeno.

Zásada č. 13

Uznávání množitelských porostů a rozmnožovacího materiálu

Uznávacímu řízení podléhají

a) porosty sloužící k výrobě základního nebo certifikovaného rozmnožovacího materiálu; za porost ve smyslu tohoto zákona se považují též, genetické komponenty sloužící k výrobě hybridní odrůdy,

b) rozmnožovací materiál pocházející z porostů uznaných podle písmene a).

Uznávací řízení podle odstavce 1 provádí zkušební ústav na žádost výrobce rozmnožovacího materiálu.

Zkušební ústav uzná porosty uvedené v odstavci 1 písm. a), jestliže

a) se jedná o registrovanou odrůdu nebo o odrůdu přihlášenou k registraci podle zásady č. 3 odst. 1 nebo

b) se jedná o odrůdu, jejíž registrace skončila, avšak lhůta podle zásady č. 9 odst,. 5 dosud běží anebo

c) se jedná o odrůdu registrovanou ve smluvní zemi, jejíž množení bylo povoleno ministerstvem,

a porost má vlastnosti a splňuje požadavky, které stanoví ministerstvo vyhláškou.

Ministerstvo může stanovit, vyhláškou

a) minimální vzdálenost množitelského porostu od porostů, které by mohly cizosprášením nebo přenosem chorob ohrozit množitelský porost,

b) minimální plochu množitelského porostu jedné plodiny,

c) maximální počet odrůd množeného druhu nebo maximální počet plodin pěstovaných, skladovaných nebo zpracovávaných v podniku výrobce,

d) vlastnosti, které musí porost splňovat,

e) uzavřené pěstební oblasti pro výrobu rozmnožovacího materiálu stanovených druhů.

Zkušební ústav uzná rozmnožovací materiál; jestliže

a) porost, z něhož pochází rozmnožovací materiál, byl uznán podle odstavce 3 a

b) rozmnožovací materiál splňuje požadavky na vlastnosti, které stanoví ministerstvo vyhláškou,

a zároveň stanoví dobu použití uznaného rozmnožovacího materiálu.

Výrobce základního nebo certifikovaného rozmnožovacího materiálu je povinen vést záznamy o

a) hmotnosti nebo počtu kusů a původu vyrobeného rozmnožovacího materiálu,

b) hmotnosti nebo počtu kusů, vlastnostech rozmnožovacího materiálu a osobě, jíž byl materiál předán,

c) hmotnosti nebo počtu kusů rozmnožovacího materiálu použitého ve vlastním podniku.

Tyto záznamy a příslušnou dokumentaci je výrobce povinen uchovávat po dobu tří let.

V zájmu zabezpečení zdravotního stavu a odrůdové čistoty rozmnožovacího materiálu může zkušební ústav rozhodnout, že rozmnožovací materiál, uznaný podle odstavce 5, bude podroben následné kontrole. Prokáže-li následná kontrola, že rozmnožovací materiál nesplňuje požadavky odrůdové čistoty nebo zdravotního stavu, zakáže zkušební ústav jeho uvádění na trh. Požadavky na odrůdovou čistotu a zdravotní stav v následné kontrole stanoví ministerstvo pro jednotlivé plodiny vyhláškou.

Jestliže je to v zájmu zabezpečení zásobení trhu certifikovaným rozmnožovacím materiálem nebo k zabezpečení jeho kvality nezbytné, může ministerstvo stanovit vyhláškou druhy, u nichž

a) smí být vyráběn certifikovaný rozmnožovací materiál i z certifikovaného rozmnožovacího materiálu, pocházejícího bez= prostředně z uznaného základního rozmnožovacího materiálu,

b) smí být vyráběn základní rozmnožovací materiál z uznaného základního rozmnožovacího materiálu, a stanovit způsob odběru a kontroly vzorků.

Odůvodnění:

Upravuje se uznávací řízení a stanoví se základní podmínky pro uznávání osiva a sadby. Zásada specifikuje technické požadavky na porosty, izolace a pěstební oblasti pro množitelský materiál, které může stanovit ministerstvo a upravuje, za jakých podmínek zkušební ústav rozmnožovací materiál uzná, případně zakáže jeho uvádění na trh jako rozmnožovacího materiálu. Uznávací řízení rozsahem i systémem odpovídá praxi běžné ve státech ES a umožňuje mezinárodní spolupráci a kompatibilitu.

Zásada č. 14

Standardní rozmnožovací materiál

Standardní rozmnožovací materiál podléhá následné kontrole, jíž se ověřuje, zda rozmnožovací materiál a rostliny z něho bezprostředně vzrostlé jsou odrůdově čisté a zda jejich zdravotní stav a jiné vlastnosti splňují požadavky stanovené vyhláškou.

Výrobce standardního rozmnožovacího materiálu je povinen vést záznamy o

a) hmotnosti nebo počtu kusů a původu rozmnožovacího materiálu použitého k výrobě,

b) hmotnosti nebo počtu kusů, vlastnostech rozmnožovacího materiálu a osobě, jíž byl materiál předán,

c) hmotnosti nebo počtu kusů rozmnožovacího materiálu použitého ve vlastním podniku.

Kdo uvádí na trh standardní rozmnožovací materiál jako první nebo tento rozmnožovací materiál přebalí, je povinen vést záznamy o

a) hmotnosti nebo počtu kusů a původu rozmnožovacího materiálu určeného k prodeji,

b) hmotnosti nebo počtu kusů, vlastnostech rozmnožovacího materiálu a osobě, jíž byl materiál předán,

c) hmotnosti nebo počtu kusů rozmnožovacího materiálu použitého ve vlastním podniku.

Osoby uvedené v odstavci 3 a 4 jsou povinny

a) uchovávat záznamy podle odstavce 3 a 4 po dobu tři let,

b) odebírat vzorky každé partie rozmnožovacího materiálu pro účely následné kontroly a uchovávat je po dobu dvou let.

Výrobce odpovídá za to, že standardní rozmnožovací materiál má vlastnosti požadované tímto, zákonem a právními předpisy vydanými na jeho základě. Zjistí-li zkušební ústav při následné kontrole, že rozmnožovací materiál nemá vlastnosti standardního rozmnožovacího materiálu stanovené tímto zákonem a právními předpisy vydanými na jeho základě, nařídí stažení rozmnožovacího materiálu z trhu a ničení nebo odevzdání označení, deklarující rozmnožovací materiál jako standardní.

Ministerstvo stanoví vyhláškou způsob následné kontroly.

Ministerstvo může omezit vyhláškou povinnost odebírání vzorků malých partií standardního rozmnožovacího materiálu, neodporuje-li to zájmům spotřebitele.

Odůvodnění:

Standardní rozmnožovací materiál představuje novou právní kategorii osiva, a to z důvodů potřeby dosažení návaznost i na právní úpravu a praxi v zemích ES. Kategorie standardní rozmnožovací materiál přenáší odpovědnost za jeho vlastnosti na výrobce, rozmnožovací materiál však z důvodů ochrany pěstitelů může podléhat následné kontrole zkušebním ústavem.

Zásada č. 15

Obchodní rozmnožovací materiál

Na trh je dovoleno uvádět obchodní rozmnožovací materiál bez označení odrůdy, nenáleží-li k druhům uvedeným v druhovém seznamu. Ministerstvo může pro některé druhy stanovit vyhláškou požadavky na vlastnosti obchodního rozmnožovacího materiálu.

Je-li vážně ohroženo zásobení trhu standardním rozmnožovacím materiálem druhů uvedených v druhovém seznamu, může ministerstvo stanovit vyhláškou na dobu jednoho roku druhy, u nichž je povoleno uvést na trh obchodní rozmnožovací materiál, stanovit jeho vlastnosti a podmínky, které musí být při uvedení na trh splněny.

Odůvodnění

Právní kategorie obchodního rozmnožovacího materiálu odpovídá racionálním potřebám praxe.

Zásada č. 16

Označení druhu a názvu odrůdy

Základní, certifikovaný a standardní rozmnožovací materiál uváděný na trh musí nést označení druhu a odrůdy: obchodní rozmnožovací materiál označení druhu a je-li to pro způsob pěstování daného druhu nezbytné, též označení, zda se jedná o ozimou, jarní, popřípadě jinou formu.

Obchodní rozmnožovací materiál smí nést název odrůdy jen, je-li

a) odrůda chráněná podle zvláštního zákona 1 nebo

b) odrůda registrována anebo

c) popis odrůdy uložen' u zkušebního ústavu a název odrůdy zapsán do Seznamu uložených popisů, vedeného zkušebním ústavem.

Zkušební ústav napíše název odrůdy podle odstavce 2 písm. c), jestliže

a) popis jednoznačně odrůdu odlišuje od jiných odrůd všeobecné známých podle zásady č. 4 odst. 3 a od odrůd, zapsaných v Seznamu uložených popisů a

b) název odrůdy splňuje požadavky stanovené v zásadě č. 6 odst. 1.

Za správnost popisu odrůdy podle odstavce 3 odpovídá ten, kdo rozmnožovací materiál odrůdy uvádí na trh.

Seznam uložených popisů odrůd podle odstavce 3 zkušební ústav každoročně uveřejňuje ve Věstníku ministerstva.

Odůvodnění:

Při uvádění rozmnožovacího materiálu na trh je nezbytné stanovit rozsah povinností při jeho označování.

Zásada č. 17

Směsi odrůd

Ministerstvo vymezí vyhláškou rozmnožovací materiál, který smí být uváděn na trh ve směsi s jiným rozmnožovacím materiálem a stanoví způsob označování podílů směsi a způsob zkoušení úředně odebraných vzorků směsi.

Směs odrůd druhů uvedených v druhovém seznamu, uváděná na trh, musí sestávat výhradně z odrůd registrovaných, a to používaných k témuž účelu.

Směs druhů nebo odrůd smí být uváděna na trh pod obchodním názvem pouze, je-li obchodní název uznán zkušebním ústavem.

Odůvodnění

U řady plodin, zejména trav, je výsev směs běžnou praxí. Požadavek, aby se směs skládala jen z odrůd používaných ke stejnému účelu, má zabezpečit; jednotný charakter směsi. Požadavek uznání názvu zabraňuje kolizi s názvem registrované odrůdy.

Zásada č. 18

Dovoz rozmnožovacího materiálu

Rozmnožovací materiál se smí dovézt jen, jedná-li se o

a) základní, certifikovaný nebo standardní rozmnožovací materiál odrůdy

1. registrované ve Státní odrůdové knize nebo v obdobném dokumentu smluvní země anebo

2. jejíž registrace skončila z důvodů uvedených v zásadě č. 9 odst. 1 písm. c), d) a g) a odstavec 2 a neskončil běh lhůty podle zásady č. 9 odst. 5. anebo obdobných ustanovení práva smluvní země, nebo

b) obchodní rozmnožovací materiál, pokud jeho uvádění na trh je na území České republiky dovoleno podle zásady č. 15.

Dovezený základní, certifikovaný, standardní i obchodní rozmnožovací materiál podléhá následné kontrole zkušebním ústavem.

Základní a certifikovaný rozmnožovací materiál smí být dovezen jen, jestliže je v zemi původu uznán způsobem odpovídajícím postupu podle zásady č. 13 a opatřen příslušným úředním certifikátem.

Rozmnožovací materiál směsi odrůd smí být dovezen jen, je-li uvádění směsi na trh dovoleno podle zásady č. 17 odst. 3 a odrůdy, z nich se směs skládá, splňují požadavky uvedené v odstavci 1.

Jestliže to vyžaduje zabezpečení kvality zemědělské produkce nebo ochrana životního prostředí, může ministerstvo vyhláškou zakázat nebo omezit dovoz rozmnožovacího materiálu určitých odrůd nebo druhů.

Ministerstvo může povolit na dobu jednoho vegetačního období dovoz rozmnožovacího materiálu, který nesplňuje požadavky uvedené v odstavci 1 až 4, jestliže je na základě platné množitelské smlouvy rozmnožován výhradně pro vývoz.

Odůvodnění

Protože dovoz je možný ze zemí, jejichž právní předpisy stanovují kvalitu rozmnožovacího materiálu různým způsobem, je ne vyhnutelné, aby tento zákon přesně specifikoval, jaký rozmnožovací materiál se smí dovézt z hlediska jeho kvality a z hlediska ochrany životního prostředí. Nebude-li rozmnožovací materiál splňovat uvedené podmínky, nebude propuštěn na území ČR.

Zásada č. 19

Označování a balení rozmnožovacího materiálu

Rozmnožovací materiál smí být uváděn na trh jen, je-li jeho balení opatřeno údaji stanovenými tímto zákonem a právními předpisy vydanými na jeho základě. Údaje musí být lehce rozeznatelné a.dobře čitelné jde-li o spotřebitelské balení, musí být údaje uvedeny v českém jazyce nebo na základě vzájemnosti v jazyce slovenském.

Každé balení rozmnožovacího materiálu uváděného na trh musí nést

a) označení druhu,

b) označení odrůdy, jde-li o základní, certifikovaný anebo standardní rozmnožovací materiál,

c) údaj, zda jde o základní, certifikovaný, standardní nebo obchodní rozmnožovací materiál,

d) číslo uznávacího listu nebo povolení obchodního rozmnožovacího materiálu,

e) vyznačení lhůty k použití.

Ustanovení odstavce 2) se nevztahuje na malá baleni určená pro konečného spotřebitele. Hmotnost nebo počet kusů rozmnožovacího materiálu, které se považují za malé balení a údaje nezbytné pro takové balení stanoví ministerstvo pro jednotlivé druhy vyhláškou.

Ministerstvo může vyhláškou

a) upravit způsob označování obalů, jejich uzavírání a zabezpečení uzávěru, popřípadě též označení jejich obsahu vložným lístkem,

b) stanovit, že určitý rozmnožovací materiál musí být označován a uzavírán plombováním nebo jiným zajištěním uzávěru odborně způsobilou osobou pověřenou zkušebním ústavem,

c) stanovit, že určitý rozmnožovací materiál musí být označen dalšími údaji, zejména o výrobci, původu, době a způsobu výroby, množení a ošetření, době odběru vzorků a zajištění uzávěrů, kalibraci, účelu použití, hmotnosti nebo počtu kusů,

d) stanovit, že k balení určitého rozmnožovacího materiálu mohou být použity jen obaly nové nebo zvláštním způsobem ošetřené.

Odůvodnění:

K ochraně pěstitele a spotřebitele je nutné, aby balení, v němž je osivo prodáváno, bylo opatřeno pravdivými a úplnými údaji.

Zásada č. 20

Zákaz klamání

Rozmnožovací materiál nesmí být uváděn na trh s údaji, které jsou nepravdivé, neúplné, přehnané nebo jinak klamající, a v obalech vzbuzujících nesprávné představy o jejich obsahu.

Ministerstvo může povolit na dobu jednoho vegetačního období dovoz rozmnožovacího materiálu, který nesplňuje požadavky uvedené v odstavci 1 až 4, jestliže je na základě platné množitelské smlouvy rozmnožován výhradně pro vývoz.

Odůvodnění

Protože dovoz je možný ze zemí, jejichž právní předpisy stanovují kvalitu rozmnožovacího materiálu různým způsobem, je nevyhnutelné, aby tento zákon přesně specifikoval, jaký rozmnožovací materiál se smí dovézt a hlediska jeho kvality

a z hlediska ochrany životního prostředí. Nebude-li rozmnožovací materiál splňovat uvedené podmínky, nebude propuštěn na území ČR.

Zásada č. 19

Označování a balení rozmnožovacího materiálu

Rozmnožovací materiál smí být uváděn na trh jen, je-li jeho balení opatřeno údaji stanovenými tímto zákonem a právními předpisy vydanými na jeho základě. Údaje musí být lehce rozeznatelné a dobře čitelné jde-li o spotřebitelské balení, musí být údaje uvedeny v českém jazyce nebo na základě vzájemnosti v jazyce slovenském.

Každé balení rozmnožovacího materiálu uváděného na trh musí nést

a) označení druhu,

b) označení odrůdy, jde-li o základní, certifikovaný anebo standardní rozmnožovací materiál,

c) údaj, zda jde o základní, certifikovaný, standardní nebo obchodní rozmnožovací materiál,

d) číslo uznávacího listu nebo povolení obchodního rozmnožovacího materiálu,

e) vyznačení lhůty k použití.

Ustanovení odstavce 2) se nevztahuje na malá balení určená pro konečného spotřebitele. Hmotnost nebo počet kusů rozmnožovacího materiálu, které se považují za malé balení a údaje nezbytné pro takové balení stanoví ministerstvo pro jednotlivé druhy vyhláškou.

Ministerstvo může vyhláškou

a) upravit způsob označování obalů, jejich uzavírání a zabezpečení uzávěru, popřípadě též označení jejich obsahu vložným lístkem,

b) stanovit, že určitý rozmnožovací materiál musí být označován a uzavírán plombováním nebo jiným zajištěním uzávěru odborně způsobilou osobou pověřenou zkušebním ústavem,

c) stanovit, že určitý rozmnožovací materiál musí být označen dalšími údaji, zejména o výrobci, původu, době a způsobu výroby, množení a ošetření, době odběru vzorků a zajištění uzávěrů, kalibraci, účelu použití, hmotnosti nebo počtu kusů,

d) stanovit, že k balení určitého rozmnožovacího materiálu mohou být použity jen obaly nové nebo zvláštním způsobem ošetřené.

Odůvodnění:

K ochraně pěstitele a spotřebitele je nutné, aby balení, v němž je osivo prodáváno, bylo opatřeno pravdivými a úplným údaji.

Zásada č. 20

Zákaz klamání

Rozmnožovací materiál nesmí být uváděn na trh s údaji, které jsou nepravdivé, neúplné, přehnané nebo jinak klamající, a v obalech vzbuzujících nesprávné představy o jejich obsahu.

Rostlinný materiál, který nemá vlastnosti rozmnožovacího materiálu stanovené tímto zákonem a právními předpisy vydanými na jeho základě, nesmí být uváděn na trh jako rozmnožovací materiál nebo způsobem, který může vést k jeho záměně s rozmnožovacím materiálem.

Odůvodnění

Zákaz klamáni slouží k ochraně pěstitelů a spotřebitelů a chrání trh před nekalou soutěží. Zásada respektuje zvláštní charakter rozmnožovacího materiálu, jehož biologické vlastnosti se projevují až v následujících generacích.

Zásada č. 21

Zvláštní ustanovení o době použitelnosti a odpovědnosti za vady

Doba použitelnosti rozmnožovacího materiálu může být prodloužena toliko po opětovném přezkoušení, zda rozmnožovací materiál ještě splňuje stanovené požadavky, zejména na klíčivost, a zdravotní stav; přezkoušení provede zkušební ústav.

Při koupi rozmnožovacího materiálu je záruční doba jeden rok [§ 620 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších změn a doplňků].

Odůvodnění

Toto ustanoveni je nezbytné vzhledem k zvláštním vlastnostem rozmnožovacího materiálu.

Zásada č. 22

Povinnost ohlašování a vedení záznamů

Kdo hodlá vyrábět rozmnožovací materiál určený pro uvádění na trh, je povinen o tom vyrozumět zkušební ústav nejpozději šest měsíců před zahájením této činnosti.

Kdo rozmnožovací materiál uvádí na trh, balí jej nebo zpracovává pro jiného, je povinen

a) do jednoho měsíce ohlásit zkušebnímu ústavu zahájení a ukončení této činnosti. Tuto povinnost nemá ten, kdo

1. uvádí na trh základní, certifikovaný nebo standardní rozmnožovací materiál vyrobený ve vlastním podniku,

2. rozmnožovací materiál prodává v malém balení spotřebiteli:

b) vést záznamy o získaném a prodaném rozmnožovacím materiálu a uchovávat je po dobu šesti let.

Evidenci osob uvedených v odstavci 1 a 2 vede zkušební ústav.

Ministerstvo stanoví vyhláškou požadavky na vedení záznamů podle odstavce 2 písm. b).

Odůvodnění:

Ukládá se obecná povinnost výrobců, zpracovatelů a obchodníků osiva ohlásit zahájení činnosti, aby bylo možno tuto činnost v zájmu pěstitelů sledovat, a kontrolovat plnění povinností uložených zákonem: institut udělování koncesí je neadekvátní a neodpovídá praxi ve většině evropských zemí.

Zásada č. 23

Oprávnění ministerstva v mimořádných případech

Ministerstvo může, jde-li o odvraceni škod v důsledku nedostatku rozmnožovacího materiálu registrovaných odrůd, stanovit vyhláškou, že rozmnožovací materiál vymezených neregistrovaných odrůd je dovoleno uvádět na trh na dobu nejvýše jednoho roku; zároveň stanoví kategorii rozmnožovacího materiálu.

Ministerstvo může stanovit vyhláškou

a) z důvodu, že ve Státní odrůdové knize není zapsána žádná odrůda daného druhu, ale pěstování tohoto druhu je potřebně, nebo

b) při zjištěni mimořádných vlastností u dosud neregistrované odrůdy, jejíž pěstování by mohlo být podstatným přínosem pro národní hospodářství, zdraví lidí, zvířat nebo rostlin a ochranu životního prostředí,

že rozmnožovací materiál neregistrované odrůdy smí být uváděn na trh po dobu trvání státních odrůdových zkoušek, nejdéle však po dobu tří let.

Ministerstvo zakáže vyhláškou v případě ohrožení životního prostředí nebo zdraví lidí, zvířat anebo rostlin pěstování určité odrůdy nebo rostlinného druhu.

Ministerstvo může v případě kalamitního nedostatku rozmnožovacího materiálu plodin nezbytných pro výživu lidí nebo zvířat povolit vyhláškou na dobu jednoho roku, že rozmnožovací materiál určitých druhů, jenž se smí jinak uvádět na trh jen jako základní nebo certifikovaný, se smí uvádět na trh jako standardní, popřípadě jako obchodní, a stanovit další požadavky, které tento materiál musí splňovat.

Odůvodnění.

Odstavec 3 odpovídá obdobným předpisům v právu ES (tzv. ex-odrůdy). Např. odrůda povolená v Portugalsku by mohla být neobvykle náchylná k chorobě nevyskytující se v Portugalsku, avšak v určité jiné zemi, v niž by se směla využívat na základě zapsání v evropské listině odrůd, by mohla způsobovat epidemie této choroby. Toto ustanovení tedy představuje určitou " záchranou brzdu".

ČÁST ČTVRTÁ

Státní odborná kontrola

Zásada č. 24

Odbornou kontrolu nad výrobou, přepravou, skladováním, označováním a balením rozmnožovacího materiálu a jeho uváděním na trh provádí zkušební ústav.

Zkušební ústav

a) dozírá, zda osoby, které vyrábějí, zpracovávají, přepravuji, skladují, označují, balí a uvádějí na trh rozmnožovací materiál, dodržuji povinnosti stanovené tímto zákonem,

b) zjišťuje příčiny nedostatků, upozorňuje osoby uvedené v písmeni a) na tyto nedostatky a jejich příčiny a projednává s nimi způsob jejich odstranění,

c) podle potřeby a povahy zjištěných nedostatků může uložit rozhodnutím způsob a lhůtu k odstranění nedostatků a jejich příčin.

Pracovníci zkušebního ústavu pověření výkonem odborné kontroly podle odstavce 1 jsou oprávněni

a) vstupovat na pozemky, kde se rozmnožovací materiál vyrábí a do prostor, kde se rozmnožovací materiál skladuje, označuje, balí a obchoduje se s ním, jakož i na dopravní prostředky, kterými je přepravován,

b) vyžadovat od osob uvedených v odstavci 2 písm, a) potřebné doklady, iníormace a nezbytnou věcnou, osobní a jinou součinnost potřebnou k výkonu činnosti včetně kontrolních vzorků rozmnožovacího materiálu.

Osoby uvedené v odstavci 2 písm, a) jsou povinny umožnit pracovníkům zkušebního ústavu

a) vstup na pozemky, kde se rozmnožovací materiál vyrábí a do prostor, kde se rozmnožovací materiál skladuje, označuje, balí a obchoduje se s nim, jakož i na dopravní prostředky, kterými je přepravován,

b) poskytnout potřebné doklady, iníormace a nezbytnou věcnou, osobní a jinou součinnost potřebnou k výkonu jejich činnosti včetně kontrolních vzorků rozmnožovacího materiálu.

Odůvodnění:

Vzhledem k důležitosti osiv pro zemědělství dozírá v zemích s vyspělým zemědělstvím stát nad výrobou i obchodem s osivy. Zkušební ústav splňuje požadavky odborné kontroly a mezi národně plané certifikace, v souladu s ustanoveními ISTA a OECD.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP