Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

864 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Karla Hrdého

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci výstavby toxické skládky u Hrádku nad Nisou a zbavení města Klášterce nad Ohří ekologické dotace

Ministr životního prostředí František Benda zaslal odpověď na interpelaci poslance Karla Hrdého dopisem ze dne 28. března 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra životního prostředí Františka Bendy na interpelaci poslance Karla Hrdého. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. dubna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. František Benda, CSc.

ministr životního prostředí

České republiky
 V Praze dne 28. března 1994
 Č.j.: M/954/94

Vážený pane poslanče,

dovolte, abych Vám k Vaší interpelaci ze dne 21.2.1994, týkající se tří problémů z oblasti životního prostředí, podal následující vysvětlení.

Skládka nebezpečných odpadů má být umístěna v rovinatém území, které se nachází severozápadně od Žitavy, mezi obcemi Mittelherwigsdorf a Oberhasenberg. Skládka má mít celkovou plochu 50 ha a její převýšení má být 30 m. Má sloužit pro ukládání popelovin ze spaloven odpadů, prachů z čistírenských zařízení, zbytků z výroby pesticidů, prachu s obsahem asbestu, odpadů se zbytky barev a jiných odpadů. Skládka by měla zahájit provoz v roce 2 000 a ročně by zde mělo být ukládáno 350 000 t odpadů.

Proti skládce je na území SRN organizována akce, které se zúčastňuje starosta města Žitavy a starostové okolních obcí. V důsledku dobrých vztahů mezi starostou Žitavy a Hrádku nad Nisou byl starosta Hrádku nad Nisou požádán, aby se k této protestní akci připojil. Představenstvo Městského úřadu Hrádku nad Nisou uspořádalo podpisovou akci, která byla zaměřena na podporu negativního Stanoviska německých starostů. Euroregion Nisa se k této skládce nevyjádřil a do SRN odjela podpořit protestní akci jen malá delegace.

Z hlediska možných vlivů skládky nebezpečných odpadů lze konstatovat:

1) skládka je uvažována na území SRN SZ od města Žitavy v povodí Lužické Nisy, bez možnosti ovlivnění našich povrchových toků. Ty směřují k severu do Baltického moře:

2) provedený geologický průzkum vylučuje možnost ovlivnění podloží skládky, skládka bude technicky zabezpečena proti kontaminaci povrchových a podzemních vod. I kdyby došlo ke kontaminací podloží, naše území nemůže naprosto ovlivnit;

3) obavy z ukládání sypkých odpadů volným ukládáním na skládku vyplývají s největší pravděpodobností z neinformovanosti, neboť sypké nebezpečné odpady se na skládky nebezpečných odpadů v SRN ukládají buď solidifikované nebo ve vhodných obalech;

4) z rozboru větrné růžice za roky 1980 až 1992 pro lokalitu Andělka, která z našich anemometrických měření nejlépe aproximuje poměry v Žitavské pánvi vyplývá, že převládajícími směry větru jsou ty, které vanou z jihovýchodní poloviny obzoru, tedy do SRN.

Ze současného stavu znalostí o skládce nebezpečných odpadů u Žitavy lze považovat ovlivnění území ČR touto skládkou za nevýznamné a nedávající dostatečné argumenty pro intervenci u vlády svobodného státu Sasko.

K druhé části Vaší interpelace uvádím, že Ministerstvo životního prostředí spolu s Ministerstvem financí připravilo konečné znění Instrukce Ministerstva životního prostředí a Ministerstva financí pro okresní úřady, příp. pověřené obecní (městské) úřady a obce v České republice k hospodaření s prostředky vyčleněnými v účelové rezervě státního rozpočtu na rok 1994 podle usnesení vlády č. 315/1992 pro ekologicky postižené oblasti severních Čech a okresu Sokolov, v jejíž příloze je uveden územní rozsah účinnosti této směrnice.

Z vyčleněných finančních prostředků pro rok 1994 v celkové výši 700 mil. Kč. je pro město Klášterec nad Ohří určeno 13.6 mil Kč. V současné době jsem instrukcí již podepsal a po podpisu ministrem financí bude instrukce spolu s prvním podílem prostředků splatných do 31.března distribuována na jednotlivé okresy.

Ke třetí části Vaší interpelace Vám sděluji, že návrh novely zákona č.389/1991 Sb., projednaný v komisi pro správní právo legislativní rady vlády a předložený k projednání vládě, obsahoval i návrh na přenos kompetence ke středním zdrojům znečišťování ovzduší z ČIŽP na okresní úřady, prakticky shodný s Vaším návrhem.

Na základě závěrů z jednání vlády dne 23. 2. 1994 jsem tuto část návrhu novely z projednávání stáhl a bude dopracována v souvislosti s novým správním rozdělením státu.

V úctě

 
F. Benda

Vážený pan

Ing. Karel HRDÝ

poslanec PČR PS

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP