Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

864

INTERPELACE

poslance Karla Hrdého

na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci výstavby toxické skládky u Hrádku nad Nisou a zbavení města Klášterce nad Ohří ekologické dotace

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Karla Hrdého na ministra životního prostředí Františka Bendu. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 11. března 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

 V Praze 9. března 1994

INTERPELACE

poslance Karla Hrdého

na ministra životního prostředí ČR Františka Bendu ve věci výstavby toxické skládky u Hrádku nad Nisou a dále zbavení ekolog. dotace pro město Klášterec/Ohří
POSLANEC
 
POSLANECKÉ SNĚMOVNY
 
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
 

Ing. Karel Hrdý,

poslanec PČR PS

 V Luhačovicích, 21.2.1994

Vážený pane ministře,

dovoluji se na Vás obrátit s interpelací týkající se tří problémů z oblasti životního prostředí.

1. Poblíž naší státní hranice u města Žitava /SRN/ a Hrádek nad Nisou má být realizován záměr výstavby toxické skládky, na které by měl být ukládán toxický odpad z celého Saska. Proti tomuto záměru se pochopitelně zvedl odpor občanů v této oblasti, jak na české, tak německé straně, který byl vyjádřen podpisy občanů a odesláním protestu zemské vládě Svobodného Státu Saska resp. vládě SRN, prostřednictvím komunálních samosprávných orgánů v Žitavě. Dovoluji si v souvislosti s touto otázkou připomenout, že jde o oblast s dlouhodobou ekologickou zátěží /vliv energetických komplexů Schwarze Pumpe a Bogatynia/, kde je všeobecná snaha o revitalizační proces a transformaci ekonomiky na ekologicky čisté zdroje obživy, zejména na cestovní ruch. Významná je i další průmyslová orientace v této oblasti t.j. textil, který prochází recesí a je zdrojem nezaměstnanosti. V souhrnu se jedná o oblast s velmi složitými podmínkami restrukturalizace průmyslu a rekvalifikace, které ještě ztíží případná realizace výše uvedeného stavebního záměru.

Proto Vás žádám o prověření této záležitosti, iniciativu v mezinárodním jednání s eventuální účastí Ministerstva zahraničí s cílem odvrátit tento záměr.

2.Byl jsem písemně pořádán občany města Klášterec nad Ohří o prověření důvodu, proč toto město bylo zbaveno ekologické dotace /t. zv. pohřebné/, a to přesto, že leží v blízkosti největších znečišťovatelů ovzduší v severních Čechách /Prunéřov, Tušimice/.

Kladu Vám proto otázku, proč tomu tak je a zda nejde o nedorozumění. Případně Vás žádám o zjednání nápravy, samozřejmě ve spolupráci s Ministerstvem financí.

3. Zhruba před rokem jsem se skupinou poslanců podal návrh novely zákona o ochraně ovzduší /parlamentní tisk č. 155/, ve kterém měl být řešen především přenos některých pravomocí postihu znečišťovatelů na Okresní úřady, a tím zvýšena operativnost a účinnost kontroly. Vláda tento návrh samozřejmě nedoporučila a to i z důvodu, že celá záležitost bude řešena legislativní činností Vašeho náměstek pan Gandalovič, který mi sdělil termín předložení návrhu zákona 30. 11. 1994. Doposud však tento návrh předložen nebyl. Zatím jsem požádal, po dohodě s panem Gandalovičem, o přerušení projednávání svého návrhu, s tím, že bude-li vládní návrh řešit totéž co můj, svůj návrh stáhnu.

Proto Vás žádám o sdělení, jakým způsobem a v jakých časových dimenzích bude Vaše ministerstvo v této záležitosti postupovat. Legislativní plán vlády, ani Vašeho ministerstva se bohužel nezdá být materiálem závazným a věrohodným.

Se srdečným pozdravem

 Ing. Karel Hrdý
 poslanec PČR PS

Ministr životního prostředí

František Benda









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP