Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

852

VLÁDNÍ NÁVRH

ZÁSAD ZÁKONA O OBRANNÝCH ZNÁMKÁCH

ZÁSADA č. 1

Ochrannou známkou je označení tvořené slovy, písmeny, číslicemi, kresbou či. tvarem výrobku, popřípadě jejich kombinací, jestliže je způsobilé rozlišit výrobky nebo služby pocházející od různých podnikatelů a jako takové je zapsáno v rejstříku ochranných známek, který vede Úřad průmyslového vlastnictví (dále jen "Úřad").

ODŮVODNĚNÍ:

V dlouhé historii označování výrobků a služeb se právní pojem ochranné známky jako státem registrované značky vymezil vůči ostatním značkám užívaným pro výrobu a obchod poměrně úzce. Je to dáno především tím, že u ochranných známek je počítáno s dlouhodobým užíváním, kdežto u většiny ostatních značek, které nejsou například vázány na zboží a jsou jen symbolem sezónních akcí, krátkodobých výstav nebo propagačního působení, se počítá s poměrně krátkou životností. Tato skutečnost má zejména význam pro legální rozsah znaků, jimiž má být ochranná známka tvořena. Zákon tyto znaky vymezí v souladu.se směrnicí Rady Evropských.společenství č. 89/104 ze dne 21. 12. 1988, ke.sblížení zákonů členských zemí Evropských společenství vztahujících se k ochranným známkám, a s přihlédnutím k připravovanému Nařízeni Rady Evropských společenství o společné známce. Odtud pak bude lze rozlišit ochranné známky slovní, obrazové, prostorové a popřípadě kombinované z těchto znaků. Zásady zákonu tedy nepředpokládají chránit označení zvuková či čichová. Elementární podmínkou takového označení je jeho rozlišovací způsobilost, tj. schopnost rozlišit zboží jednoho podnikatele od zboží téhož druhu uváděného na trh podnikatelem jiným.

Esenciální formální podmínkou, aby označení spadalo pod legální definici ochranné známky, je jeho zapsána do státního rejstříku ochranných známek. Tím.se nejvýrazněji odlišuje od značek jiných, z průmyslově právního hlediska označení nechráněných.

Věcná příslušnost Úřadu průmyslového vlastnictví k vedení rejstříku ochranných známek vyplývá jednak ze zákona č. 14/ 1993 Sb., o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví, a jednak z článku 12 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví /vyhláška ministra zahraničních věcí Československé socialistické republiky č. 64/1975 Sb., o Pařížské úmluvě na ochranu průmyslového vlastnictví ze dne 20. března 1883, revidované v Bruselu dne 14. prosince 1900, ve Washingtonu dne 2. června 1911, v Haagu dne 6.listopadu 1925, v Londýně dne 2.června 1934, v Lisabonu dne 31. října 1958 a ve Stockholmu dne 14. července 1967, ve znění vyhlášky č. 81/1985 Sb./.

ZÁSADA č. 2

Ze zápisu do rejstříku je vyloučeno:

a) označení, které nemůže být graficky znázorněno,

b) označení, které nemá způsobilost rozlišit výrobky nebo služby pocházející od různých podnikatelů,

c) označení, které je tvořeno ze značek nebo údajů sloužících v obchodě k určení druhu, jakosti, množství, účel.u, hodnoty, zeměpisného místa původu nebo doby výroby výrobku, či poskytnutí služby,

d) označení, které výlučně sestává ze značek nebo výrazů obvyklých v běžném jazyce nebo užívaných v obchodních zvyklostech,

e) označení tvořené výlučně tvarem výrobku, který vyplývá z jeho povahy,

f) označení., které odporuje veřejnému pořádku nebo dobrým mravům,

g) označení, které může klamat veřejnost zejména o povaze, jakosti nebo zeměpisném původu výrobků nebo služeb,

h) označení, jehož užívání by bylo v rozporu se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z mezinárodních smluv.

Označení uvedené v písmenech b) až d) může být zapsáno do rejstříku ochranných známek, jestliže přihlašovatel prokáže, že se dlouhodobým užíváním stalo příznačným pro jeho výrobky čí služby.

Úřad do rejstříku nezapíše označení shodné s ochrannou známkou, která je zapsána nebo při.hlášena pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby s dřívějším právem přednosti.

Úřad na základě uplatněných námitek podle zásady č. 7 do rejstříku nezapíše označení, které zasahuje do zákonem chráněných práv třetích osob.

ODŮVODNĚNÍ:

Legální pojem ochranné známky, jak je u předmětů průmyslového vlastnictví obvyklé, bude v zákoně vymezen i negativně, tzv. výlukami ze zápisné způsobilosti. Stávající rozdělení pozastavovacích důvodů na absolutní, obsažené v § 3 zákona č. 174/1988 Sb., o ochranných známkách, a relativní, v § 4 téhož zákona, je dělením umělým, které navíc nekoresponduje s obdobným dělením těchto pozastavovacích důvodů v zahraničních právních normách, které důsledně rozlišují i ve známkovém právu dělení práva veřejného a práva soukromého. Absolutními, překážkami zápisné způsobilosti jsou ty, které vznáší ex offo Úřad a které mají veřejnoprávní povahu. Relativními jsou pak překážky plynoucí ze.starších práv třetích osob, které mají především povahu soukromoprávní. Negativní vymezení ochranné známky bude proto koncipováno způsobem ve světové praxi obvyklým, rozlišujícím veřejnoprávní a.soukromoprávní rozdělení právní sféry.

Vyloučena ze zápisu do rejstříku ochranných známek především nadále budou označení nedistinktivní a popisná (SERVIS, PRIMA), což se již podává ze zásady č. 1 a 2, označení deceptivní, (klamavá), označení geografická (BOHEMIA) a další uvedená v zásadě, jejíž znění odpovídá současnému stavu výluk v evropské známkové praxi. Oproti dosavadnímu stavu bude klamavost známek, posuzována přísněji. Za klamavá budou prohlášena i ta označení která mohou spotřebitele uvést v omyl, že stále jde o zboží pocházející např. z podniku původního majitele ochranné známky, která byla časem opuštěna.

Označením, které je sice obecně nezpůsobilé zápisu (např. shluk čísel nebo písmen), avšak stalo se příznačným pro zboží určitého podnikatele, se rozumí označení, které se již vžito. Např. u označení "4711" nebo "LIBRA", u nichž přihlašovatel dlouhodobým užíváním prokázal, že se ve spotřebitelské veřejnosti pro určité výrobky vžilo. Jedná-li se o takovou vadu přihlášky, že přihlášené označení je vyloučeno ze zápisu pouze podmínečně, může přihlašovatel prokázat, že dlouhodobým užíváním v obchodním styku, se přihlášené označení stalo příznačným pro jeho výrobky či služby. Příznačnost (vžitost) označení pro prokazuje přihlašovatel zejména propagačními materiály, katalogy zboží, fakturami apod. Dlouhodobost užívání bude posuzována s ohledem na vznik nových podnikatelských subjektů v důsledku ekonomických změn, ke kterým v současnosti dochází.

Důkazní břemeno v takovém případě bude mít ovšem nadále přihlašovatel ochranné známky.

Součástí pozastavovacích důvodů pro zápis označení do rejstříku ochranných známek budou i označení totožná s ochrannou známkou nebo její přihláškou, zapsanou nebo podanou pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby. I když tento pozastavovací důvod je zpravidla zařazován do relativních překážek zápisné způsobilosti, současný.stav úředního průzkumu v České republice takový postup umožňuje a řadí Českou republiku mezi země s vyspělým známkoprávním průzkumem ex offo, což z hlediska mezinárodních zápisů ochranných známek znamená nemalý finanční přínos.

ZÁSADA č. 3

O zápis ochranné známky do rejstříku se žádá přihláškou ochranné známky, kterou u Úřadu může podat fyzická nebo právnická osoba, která má oprávnění k podnikatelské činnosti, a to Pro výrobky či služby, které jsou předmětem její podnikatelské činnosti.

Součástí přihlášky je žádost o zápis ochranné známky,jméno a příjmení či název a bydliště nebo sídlo přihlašovatele, seznam výrobků nebo služeb a uvedení jejich třídy, pro něž n. být ochranná známka zapsána, a vyobrazení známky.

ODŮVODNĚNÍ:

Podání přihlášky ochranné známky u Úřadu je právním úkonem, jímž se řízení o jejím zápisu zahajuje.

Od přihlašovatele ochranné známky zákon vyžaduje, aby měl právní subjektivitu a měl oprávnění k podnikatelské činnosti. Základním problémem získání práv k ochranné známce podle dosud platné úpravy je požadavek tzv. kvalifikované subjektivity přihlašovatele a majitele ochranné známky. V známkoprávním řízení.se totiž do.sud přezkoumává, zda přihlašovatel má hospodářskou činnost, tj. výrobu či poskytování služeb, které má ochranná známka chránit, povolenou. V souladu s právem Evropských společenství a s výsledky harmonizačních prací známkového práva v rámci Světové organizace duševního vlastnictví nebudou se napříště obligatorně vyžadovat doklady o kvalifikované subjektivitě přihlašovatele (např. doklad o tom, že přihlašovatel vykonává podnikatelskou činnost odpovídající výrobkům nebo,službám uvedeným v přihlášce).

Nově bude zavedena povinnost uvádět třídu výrobku či služby, pro který má být ochranná známka zapsána. Třídy výrobků a služeb jsou součástí právního řádu, neboť byly vyhlášeny vyhláškou ministra zahraničních věcí č. 118/1979 Sb., o Niceské dohodě o mezinárodním třídění výrobků a služeb pro účely zápisu známek ze dne 15. června 1957, revidované ve Stockholmu dne 14. července 1967 a v Ženevě dne 13. května 1977.

ZÁSADA č. 4

Podáním řádné přihlášky u Úřadu vzniká přihlašovateli právo přednosti před každým, kdo podá později při.hlášku shodné nebo zaměnitelné ochranné známky pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby.

Právo přednosti, které vyplývá z mezinárodní smlouvy, musí přihlašovatel uplatnit již v přihlášce. V přihlášce lze uplatnit právo přednosti pouze z jedné předcházející přihlášky.

ODŮVODNĚNÍ:

Právo přednosti je základním právem spojeným s ochrannou průmyslového vlastnictví. Právo přednostně založené podáním přihlášky ochranné známky spočívá v tom, že okamžikem jejího podání u zápisného úřadu má přihlašovatel priori tu před každým, kdo by podal později přihlášku stejné nebo podobné známky. Právo přednosti z dříve podané přihlášky téže ochranné známky u zápisného úřadu jiného státu může být rovněž uznáno na základě mezinárodní smlouvy.

Úprava práva přednosti vyplývá z členství České republiky v Pařížské úmluvě na ochranu průmyslového vlastnictví.

ZÁSADA č. 5

Zájmové sdružení podnikatelů vytvořené k ochraně zájmů svých členů, zejména zájmu na společném označování výrobků, může požádat o zápis do kolektivní ochranné známky.

Členové sdružení jsou i při své samostatné podnikatelské činnosti oprávněni označovat své výrobky či služby kolektivní ochrannou známkou v souladu s uzavřenou smlouvou o kolektivní známce.

Smlouva o užívání kolektivní známky musí být přiložena k přihlášce kolektivní známky.

ODŮVODNĚNÍ:

Institut kolektivní ochranné známky byl do právního řádu České republiky zaveden nově až dosud platným zákonem č. 174/1988 Sb., o ochranných známkách. Jeho účelem bylo zabezpečit výrobním či hospodářským seskupením možnost společného označování výrobků či služeb. Přesto, že došlo v důsledku odstátnění výrobních prostředků ke zrušení původních výrobních hospodářských jednotek, nově navrhovaná úprava si klade za cíl umožnit zájmovým sdružením podnikatelů, která.se vytvoří za účelem společného označování výrobků nebo služeb, přihlásit společnou známku, kterou jednotliví členové sdružení budou moci užívat v souladu s podmínkami.stanovenými smlouvou.

Povinnost zapisovat kolektivní známky je pro členské státy stanovena Pařížskou úmluvou na ochranu průmyslového vlastnictví a Směrnicí ke sblížení zákonů o ochranných známkách členských států Evropských společenství.

Zákon nestanoví způsob sepětí podniku členských subjektů protože vznik zájmového sdružení právnických osob v České republice je dán zvláštními předpisy a zahraničním subjektům, republice které si v.souladu s platnými. mezinárodními smlouvami mohou kolektivní známku samozřejmě rovněž přihlásit, nelze právní subjektivity předepsat vnitrostátním předpisem

ZÁSADA č. 6

V řízen o přihlášce ochranné známky Úřad zkoumá, zda přihláška má náležitosti stanovené zákonem a zda přihlášené označení není vyloučeno ze zápisu z důvodů uvedených v zásadě 2.

Nemá-li přihláška ochranné známky formální náležitosti vyžadované zákonem, popřípadě neodstraní-li. přihlašovatel vytčené vady ve lhůtě stanovené Úřadem, řízení o přihlášce se zastaví.

Je-li přihlášené označení. vyloučeno ze zápisu do rejstříku, Úřad přihlášku zamítne.

ODŮVODNĚNÍ:

Cílem průzkumu prováděného z moci úřední je zjistit, zda přihláška ochranné známky splňuje požadované náležitosti, popřípadě zda neporušuje práva třetích osob ke shodným ochranným známkám s dřívějším právem přednosti zapsaným pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby.

V průběhu řízení před vydáním rozhodnutí, v jehož důsledku nedojde k zápisu ochranné známky do rejstříku, umožní Úřad přihlašovateli vyjádřit se ke zjištěním, na jejichž základě by mělo dojít k zastavení řízení či k zamítnutí jeho přihlášky ochranné známky. Formální nedostatky přihlášky ochranné známky může přihlašovatel odstranit a řízení o přihlášce bude zastaveno, jen neodstraní-li přihlašovatel vytčené nedostatky ve stanovené lhůtě. Rozhodnutí o zastavení řízení nebrání přihlašovateli, aby podal novou přihlášku ochranné známky.

Ustanovení upravující zastavení řízení o přihlášce ochranné známky v případě nesplnění formálních požadavků, jakož i ustanovení o zamítnutí přihlášky, vychází z platná právní úpravy, která se v praxi osvědčila.

ZÁSADA č. 7

Splňuje-li přihláška ochranné známky stanovené náležitosti a není-li přihlášené označení vyloučeno ze zápisu z důvodů uvedených v zásadě č. 2, Úřad přihlášené označení zveřejní ve Věstníku Úřadu průmyslového vlastnictví (dále jen "Věstník")

Proti zápisu zveřejněného označení do rejstříku může ve lhůtě tří měsíců od zveřejnění vznést námitky

a) majitel, popřípadě přihlašovatel, zaměnitelné ochranné známky s dřívějším právem přednosti, je-li tato známka zapsaná, popřípadě přihlášená, pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby,

b) majitel shodné č i zaměnitelné ochranné známky užívané pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby, která se před podáním přihlášky stala svým dlouhodobým nebo rozsáhlým užíváním v zemi přihlášení všeobecně známou a pří značnou pro svého majitele,

c) držitel shodného nebo zaměnitelného nezapsaného označení, které se stalo v uplynulých dvou letech před podáním přihlášky příznačným pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby tohoto držitele v České republice,

d) podnikatel, jenž byl zapsán do obchodního nebo obdobného rejstříku pod obchodním jménem shodným nebo zaměnitelným se zveřejněným označením, jestliže podniká v oboru, pro který je toto označení přihlášeno,

e) fyzická osoba, jejíž jméno a pří jmění nebo vyobrazení jsou shodné či zaměnitelné se zveřejněným označením, jestliže ochrana tohoto označení zápisem do rejstříku může zasáhnout do práv na ochranu osobnosti,

f) mají.tel jiného staršího práva z průmyslového vlastnictví, jestliže jeho předmět je shodný či zaměnitelný se zveřejněným označením,

g) ten, jemuž náležejí práva k autorskému dílu, je-1:i. shodné či zaměnitelné se zveřejněným označením, jestliže jeho užitím by mohla být dotčena práva k autorskému dílu.

ODŮVODNĚNÍ:

Uplatněním námitek proti zápisu ochranné známky do rejstříku umožňují všechny moderní evropské právní systémy v oblasti ochranných známek třetím osobám chránit svá práva a oprávněné zájmy, které by mohly být užíváním zapsané ochranné.známky dotčeny zavedení námitkového řízení je zásadním průlomem do dosavadního stavu. Tímto námitkovým řízením není odstraněn věcný průzkum na absolutní důvody zápisné nezpůsobilosti, ale sleduje se jím naopak zvýšení právní jistoty přihlašovatelů, že jejich označení nebudou následně vymazána.

Uplatnění námitek bude možné pouze ve lhůtě stanovené zákonem a pouze oprávněnými osobami. Výčet oprávněných subjektů odpovídá požadavkům na ochranu práv třetích osob, jak je definuje Směrnice Rady Evropských společenství ke sblížení zákonů členských zemí Evropského společenství v oblasti ochranných známek ze dne 21. 12. 1988 a představuje rovněž zásadní průlom do současného právního.stavu.

Nově bude zabezpečena ochrana práv držitele shodného nebo zaměnitelného nezapsaného označení, které se stalo před podáním přihlášky ochranné známky příznačným pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby, jako vyrábí či poskytuje tento držitel v České republice; jeho právu nebyla v současné době zabezpečena. Nově bude rovněž vytvořen prostor pro ochranu notoricky známých známek ve smyslu čl. 6 bis odst. 1 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví.

ZÁSADA č. 8

Úřad přezkoumá, zda námitky byly podány oprávněnou osobou, ve stanovené lhůtě, a zda byly doloženy důvody pro podání námitek uvedené v zásadě č.7.

Úřad řízení o námitkách zastaví, jestliže byly podány opožděně, neoprávněnou osobou, popřípadě nebyly-li doloženy důvody pro podání námitek podle zásady č. 7.

Úřad seznámí přihlašovatele se vznesenými námitkami a vyzve jej, aby se ve lhůtě stanovené Úřadem k ni.m vyjádřil.

ODŮVODNĚNÍ:

Zákon zabezpečí dostatečný prostor jednak pro přihlašovatele ochranné známky a jednak pro subjekt, který má právo podat námitky proti zápisu ochranné známky do rejstříku, k účelnému uplatnění či obhajobě svého práva. Na druhé straně zákon upraví, že lhůta k podání námitek není restituovatelná, okruh oprávněných osob je vyjmenován taxativně a uplatněné námitky lze rozšiřovat jen, je-li lhůta dosud otevřená. Důvodem pro tuto úpravu je požadavek na racionální průběh řízení a na zajištění právní jistoty přihlašovatelů.

ZÁSADA č. 9

Na základě řádně vznesených námitek Úřad rozhodne o shodnosti či zaměnitelnosti přihlášeného označení s označením' které je namítáno.

Zamítne-li Úřad námitky, popřípadě nebyly-li proti zápisu ochranné známky do rejstříku námitky řádné uplatněny, Úřad zapíše ochrannou známku do rejstříku. Zápisem ochranné známky do rejstříku se přihlašovatel. stává majitelem ochranné známky. Zápis ochranné známky do rejstříku oznámí Úřad ve Věstníku.

Jestliže Úřad uzná podané námitky za oprávněné, protože přihlášené označení zasahuje do práv zákonem vymezených osob či z tohoto důvodu nesplňuje podmínky pro zápis do rejstříku ochranných známek, přihlášku ochranné známky zamítne.

ODŮVODNĚNÍ:

Stejně, jako bude Úřad rozhodovat o zastavení řízení o přihlášce ochranné známky v případě ne.splnění formálních požadavků, nebo o zamítnutí přihlášky v případě, že přihlášené označení je absolutně vyloučeno ze zápisu do rejstříku ochranných známek, bude rozhodovat i v případě, kdy námitky proti zápisu ochranné známky nebudou splňovat požadavky, kladené na ni zákonem, popřípadě nebudou-li mít řádně uplatněné námitky věcné opodstatnění. V těchto případech bude samostatné řízení o námitkách budou zastaveno z důvodu formálních nedostatků, nebo budou námitky zamítnuty. Budou-li námitky shledány opodstatněnými, bude přihláška ochranné známky zamítnuta. V případě zamítnutí námitek, bude ochranná známka zapsána do rejstříku ochranných známek.

Právotvornou skutečností, která vede ke vzniku práv majitele ochranné známky, je zápis ochranné známky do rejstříku vedeného Úřadem průmyslového vlastnictví, který je jediným přihlašovacím a registračním místem v České republice pro jednotlivé předměty průmyslových práv.

Zásada č. 10

Majitel ochranné známky má výlučné právo označovat své výrobky nebo služby ochrannou známkou, pro které je zapsána, nebo ji užívat ve spojení s těmito výrobky či službami.

Bez souhlasu majitele ochranné známky nikdo nesmí užívat označení shodné nebo zaměnitelné se zapsanou ochrannou známkou pro stejné nebo podobné výrobky nebo služby, pro kterou je ochranná známka zapsána, nebo je užívat ve spojení s těmito výrobky nebo službami.

ODŮVODNĚNÍ:

Práva majitele ochranné budou v zákoně vymezena jednak pozitivně, výčtem činností, ke kterým je. oprávněn pouze, majitel ochranné známky, u jednak negativně, tj. výčtem činností, které je majitel ochranné známky oprávněn ze zákona zakázat všem třetím osobám.

Základní účinek zápisu ochranné známky do rejstříku spočívá ve výlučném právu majitele ochranné známky označovat své výrobky nebo.služby touto známkou a tak odlišit svou produkci na trhu od stejných nebo podobných výrobků nebo služeb jiných výrobců či poskytovatelů služeb.

Užíváním ochranné známky.se rozumí jednak přímé označování výrobků nebo jejich obalů ochrannou známkou, u služeb poskytování služeb pod touto a ochrannou známku, jednak užívání ochranné známky ve.spojení s těmito výrobky a službami, tzn. v reklamě, dokladech o výrobcích či službách, v obchodní korespondenci apod.

ZÁSADA č. 11

Majitel ochranné známky je oprávněn požadovat na vydavateli publikace, v níž je ochranná známka reprodukována, aby reprodukce: známky byla opatřena označením, že se jedná o ochrannou známku.

Majitel. ochranné známky má vůči. každému podnikateli., který příslušné výrobky či služby uvádí nebo hodlá uvést na trh, právo na informaci o původu výrobků či dokladů provázejících výrobky a služby, na nichž je umístěno označení shodné nebo zaměnitelné se zapsanou ochrannou známkou.

Celnice na žádost majitele ochranné známky nepropustí při obchodním dovozu či vývozu výrobky, jestliže jejich označení porušuje práva majitele ochranné známky.

Svá práva prokáže majitel ochranné známky osvědčení.m o ochranné známce, popřípadě výpisem z rejstříku.

ODŮVODNĚNÍ:

Ustanovení týkající se práv na uvedení informace proti vydavateli periodické či neperiodické publikace (katalogů, reklamních publikací apod.) umožňuje majiteli ochranné známky bránit se zdruhovění ochranné známky. Ke zdruhovění ochranné známky dochází tím, že je soustavně po delší dobu užívána různými výrobci i jinými osobami v souvislosti s určitým druhem výrobků, až se postupně stane synonymem pro toto zboží a ztrácí svou rozlišovací schopnost. Ke zdruhovění do.šlo např. u ochranných známek CELOFAN nebo BAKELIT. Zákon umožní výmaz zdruhovělých známek z rejstříku.

Právo na informaci o původu výrobku umožní majiteli ochranné známky zjistit porušovatele jeho práv z ochranné známky a ustanovení o nepropuštění výrobků celnicí umožní majiteli ochranné známky zabránit poškození jeho obchodních zájmů tím, že byly do oběhu propuštěny výrobky s označeniť narušujícím jeho práva k ochranné známce. Toto ustanovení je převzato z dosavadní právní úpravy a jeho aplikace nečiní v praxi žádné problémy.

Posledně zmíněná práva majitele ochranné známky výrazně posilují jeho práva a plně odpovídají aktuálním mezinárodním aktivitám v boji proti padělání zboží. Navrhované celní opatření pak zejména koresponduje s Nařízením Rady Evropských společenství č. 3842/86 ze dne 1. prosince 1986 o opatřeních k zákazu volného obchodu padělaným zbožím, které vstoupilo v platnost 1. ledna 1988. Právo na informaci o původu výrobků však nelze uplatnit vůči spotřebiteli výrobku, nýbrž pouze proti podnikateli, jehož podnikatelská činnost se výrobku nějakým způsobem dotýká.

ZÁSADA č. 12

Byla-li zásahem do práv z ochranné známky způsobena škoda, má poškozený právo na její náhradu. Byla-1i zásahem způsobena nemajetková újma, má poškozený právo na přiměřené zadostiučinění, které může spočívat v peněžitém plnění..

ODŮVODNĚNÍ:

Právo na náhradu škody a stanovení jeho rozsahu odpovídá obdobným právům na ochranu jiných předmětů průmyslového vlastnictví. Majitel ochranné známky tedy nadále bude moci kromě negatorní žaloby na ochranu svých práv proti porušiteli požadovat rovněž náhradu škody a navíc i přiměřené zadostičinění. Zejména toto poslední bude přicházet v úvahu v těch případech, kdy poškozením známkových práv dojde ke ztrátě goodwillu podnikatele. Jednotlivé nároky z titulu porušení ochranné známky jsou samostatné a neuplatnění některého z nich nemůže být na překážku uplatnění jiného. Není vyloučena úprava ze smlouvy, podle níž právo na náhradu škody může mimo majitele ochranné známky uplatnit rovněž licenciát.

S ohledem na skutečnost, že vztahy z ochranných známek souvisí s podnikatelskou aktivitou, bude při uplatňování náhrady škody aplikován obchodní zákoník.

ZÁSADA č. 13

Majitel ochranné známky je povinen strpět, jestliže třetí osoby užívají v obchodním styku své jméno, příjmení, adresu, označení týkající. se druhu, jakosti, množství, účelu, hodnoty zeměpisného původu, času výroby výrobku nebo poskytnutí služby, popřípadě i jiných vlastností výrobku, přesto, že tyto údaje jsou shodné či zaměnitelné se zapsanou ochrannou známkou, popřípadě tvoří součást zapsané ochranné známky, jestliže tyto údaje jsou používány v souladu s obchodními zvyklostmi a zásadami poctivého obchodního styku.

Majitel ochranné známky je povinen strpět užíváni nezapsaného označení, které se stalo v uplynulých dvou letech před podáním přihlášky příznačným pro jeho výrobky nebo služby v České republice, používat nezapsané označení shodné či zaměnitelné se zapsanou ochrannou známkou.

Majitel ochranné známky je povinen strpět, jestliže třetí osoby užívají. v obchodním styku označení shodné se zapsanou ochrannou známkou, jestliže je to nezbytné k vyznačení účelu výrobku, zejména příslušenství nebo náhradních dílů, nebo druhu poskytované služby, za předpokladu, že je užíváno v souladu s obchodními zvyklostmi a zásadami poctivého obchodního styku.

Ochranná známka neopravňuje svého majitele zakázat její užívání na výrobcích, které byly uvedeny na trh majitelem ochranné známky nebo s jeho souhlasem, s výjimkou případu, kdy po uvedení výrobků na trh došlo k jejich podstatné změně.

ODŮVODNĚNÍ:

Práva majitele ochranné známky nemohou být vykoná vána absolutně, nýbrž majitel ochranné známky je nucen strpět taková jednání, která sice obecně mohou být charakterizována jako porušení práv majitele ochranné známky, avšak s ohledem na osobu jednajícího, popřípadě s ohledem na to, jakým způsobem k němu dochází, nemá toto jednání charakter porušení práv majitele ochranné známky. Kromě toho, že majitel ochranné známky nemůže jinému podnikateli zakázat používat údaje, které jsou shodné, zaměnitelné či jen částečně shodné se zapsanou ochrannou.známkou, jedná-li se o jméno podnikatele, nebo označení druhu, jakosti,

množství, účelu, hodnoty, zeměpisného původu, času výroby výrobku nebo poskytnutí služby, nelze jinému podnikateli znemožnit použití i zapsané ochranné známky při označování použití výrobků (jako jsou např. náhradní díly) popřípadě účel u poskytnutí služby (např. značkové opravny). Uvedená omezení rovněž odpovídají současnému právu zemí Evropských společenství.

Zákon upraví rovněž tzv. vyčerpání práv, podle něhož majitel ochranné známky nemůže zabránit třetím osobám v užívání své ochranné známky ve vztahu k výrobkům, které se svou ochrannou známkou sám uvedl na trh.

ZÁSADA č. 14

Ochranná známka může být předmětem licence pro všechny výrobky nebo služby, pro které byla zapsána, nebo pro jejich část. Licenční smlouva může být uzavřena jen s fyzickou nebo právnickou osobou, která je podle zásady č. 3 způsobilá být majitelem ochranné známky.

Majitel ochranné známky může své právo k ochranně známce pro všechny výrobky či služby, pro které je zapsána, nebo pro jejich část, převést pí.semnou smlouvou na fyzickou nebo právnickou osobou, která je podle zásady č. 3 způsobilá být majitelem ochranné známky, nebrání-li tomu zvláštní předpisy.

Ochranná známka může být poskytnuta jako zástava. Není-li zástavní věřitel způsobilý být podle tohoto zákona majitelem ochranné známky, přísluší mu při uspokojeni práv ze zástavy pouze oprávnění známku převést.

Smlouva o převodu práv k ochranné známce, licenční smlouva, zřízení zástavního práva, popřípadě přechod práv k ochranné známce, nabývají účinnosti vůči třetím osobám dnem zápisu do rejstříku ochranných známek.

ODŮVODNĚNÍ:

Rozvoj specializace výroby a z toho vyplývající vztahy kooperace mezi jednotlivými podnikatelskými subjekty vyžadují, aby právo k označování výrobků shodnou ochrannou známkou měly i jiné subjekty, než jen majitel ochranné známky. Na rozdíl od kolektivní ochranné známky, kde subjekt vlastnictví k ochranné známce bude dán smlouvou, je u individuální ochranné známky majitel znám z úředního výroku. Tento majitel je oprávněn ke všem úkonům týkajícím se ochranné známky s tím, že určitému subjektu, který splní zákonem požadované předpoklady, bude na základě licenční smlouvy umožněno, aby své výrobky či služby označoval touto ochrannou známkou.Poskytnutím licence na základě licenční smlouvy dává majitel ochranné známky souhlas k jejímu užívání jiné osobě, která je rovněž způsobilá být majitelem ochranně známky ve smyslu kriterií.stanovených tímto zákonem. Právní režim licenčních smluv v oblasti průmyslového vlastnictví se řídí obchodním zákoníkem. Smlouva zpravidla obsahuje podmínky licence (úplatu za užívání ochranné známky, rozsah užívání pro všechny chráněné výrobky či služby, nebo jen pro jejich část, povinnost licenciáta dodržovat jakost výrobků nebo poskytovaných služeb, postup v případě porušení práv k ochranné známce a pod.), Užívání ochranné známky licenciátem na základě registrované licenční smlouvy se považuje za rovnocenné užívání ochranné známky přímo majitelem.

Převoditelnost práv k ochranné známce umožňuje, aby práva k zapsané ochranné známce nezanikla v případě změn u podnikatelských subjektů, jako je slučování či rozdělování podniků, změny v podnikatelském subjektu v důsledku privatizace či prodeje podniku.

Zákon nově upraví, že ochranná známka může být předmětem práva zástavního.s tím, že vznik a zánik zástavního práva bude se spravovat obecnými ustanoveními občanského práva. Toto u.stanovení se v praxi ukazuje být žádoucí a jeho úprava byla převzata z některých novějších evropských zákonů o ochranných známkách.

Všechny změny v osobě majitele ochranné známky, popřípadě rozšíření okruhu subjektů, kteří jsou ochrannou známkou oprávnění označovat své výrobky či poskytované služby, nabývají vůči třetím osobám účinnosti zápisem do rejstříku.

ZÁSADA č.15

Na žádost majitele ochranné známky Úřad může povolit úpravy v ochranné známce jen v údajích, týkajících se jejího majitele jestliže úprava ochranné známky uvádí údaje v ní obsažené do souladu se skutečností, aniž by měnila celkový ráz ochranné známky, nebo údaje o původu zboží nebo služeb.

Stejně může Úřad umožnit úpravu přihlášeného označení v průběhu řízení o přihlášce.

ODŮVODNĚNÍ:

Přesto, že majitel ochranné známky již nebude podle nového zákona omezen ve svých dispozicích s ochrannou známkou předběžným souhlasem Úřadu, jak je tomu podle platného zákona č. 174/1988 Sb., nelze mu umožnit, aby svévolně pozměňoval znění či vzhled ochranné známky. Úprava přihlášeného označení popřípadě zapsané ochranné známky, bude proto možná jen v případ že je třeba, aby údaj v ochranné známce souhlasí se skutečným stavem a byla tak zachována žádoucí spojitost mezi názvem a sídlem nebo jménem, příjmením a bydlištěm přihlašovatele či majitele ochranné známky. Z tohoto důvodu úprava ochranné známky, která má sama o sobě vypovídací schopnost, bude podléhat schválení Úřadu, který bude zejména sledovat, aby úpravou údajů uvedených v ochranné známce nebyla porušena známková práva třetích osob a aby úpravou nebyl pozměněn celkový charakter ochranné známky. 2 uvedeného vyplývá, že v případech, kdy ochrannou známku tvoří výhradně název nebo jméno přihlašovatele nebo majitele ochranné známky, Úřad její změnu nepovolí.

ZÁSADA č. 16

Ochranná doba zapsané ochranné známky je deset let od podání přihlášky u Úřadu.

Na žádost majitele ochranné známky podanou u Úřadu nejdříve v posledním roce ochranné doby, nejpozději. však šest měsíců po jejím uplynutí, ochranná doba se prodlouží vždy o dalších deset let.

ODŮVODNĚNÍ:

Ustanovení o ochranné době je převzato z dosud platných předpisů o ochranných známkách. Tato délka ochrany je pravidlem i ve všech evropských zemích.

Při obnově zápisu podrobí Úřad žádost pouze formálnímu průzkumu, tj. bude zjišťovat, zda jsou, splněny náležitosti žádosti o obnovu zápisu a nikoliv zda je známka způsobilá k zápisu.

Poshovovací lhůta, v níž bude možné požádat o obnovu zápisu ochranné známky ještě po uplynutí ochranné doby, je rovněž převzata z dosavadní právní úpravy. Stejně stanovena ve většině evropských států a v Madridské dohodě o mezinárodní.m zápisu továrních nebo obchodních známek


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP