Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

788

INTERPELACE

poslance Zdeňka Vorlíčka

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

a ministra pro hospodářskou soutěž Stanislava Bělehrádka

ve věci prošetření způsobu stanovení maximální ceny benzinu od 1. 1. 1994

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka a ministra pro hospodářskou soutěž Stanislava Bělehrádka. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 7. ledna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

na ministra financí ing. Ivana Kočárníka, CSc. a ministra pro hospodářskou soutěž ing.Stanislava Bělehrádka, žádající prošetření způsobu stanovení max. ceny benzinu od 4. I. 1994.


 
V Praze dne 4. I. 1994


Vážení páni ministři!

Obracím se na Vás s žádostí, abyste prošetřili okolnosti, za kterých ministerstvo financí zvýšilo max. ceny benzinu od 1. I.1994, zejména správnost postupu i podkladů pro něj.

Maximální stanovená spotřebitelská cena benzinu se musí nutně opírat o cenu, za kterou prodávají benzin rafinerie. Cena rafinerií nese v sobě náklady výroby a zisk, který by měl být přiměřený.

Spotřebitelská cena je vyšší o DPH a spotřební daň.

Podstatnou část nákladů rafinerií tvoří cena ropy. Pokud je mi známo, světové ceny ropy se v roce 1993 snížily zhruba o 30% proti předchozí úrovni, a v souladu s tím i klesala pro Chemapol cena barelu ropy z asi 17,4 USD v lednu až na zhruba 13,5 USD v prosinci 93. Pokles ceny ropy koncem roku 1993 byl nejvyšší od listopadu 88, ve světě trvá výrazná převaha nabídky ropy nad poptávkou a ropní experti všeobecně odhadují další pokles cen ropy v roce 1994.

Jestliže za této dlouhodobé situace na trhu ropy ministerstvo financí nejen nesníží max. cenu benzinu, ale dokonce ji pro rok 1994 zvýší o 40 hal., pak je důvodné podezření, že toto opatření znamená

- buď vytváření nepřiměřeného zisku pro rafinerie resp. prodejce

- nebo neseriozní způsob zvyšování příjmů státního rozpočtu z daní,

- popř. kombinaci obého.

Každopádně však dlouhodobý jednosměrný vývoj ceny benzinu u nás bez ohledu na situaci na trhu ropy je zřetelným poškozováním spotřebitelů - motoristů.

Obracím se proto na pana ministra financí, aby prošetřil okolnosti, za nichž ministerstvo financí zvýšilo cenu benzinu od 1. I.1994 při dlouhodobě klesající ceně ropy.

Na pana ministra pro hospodářskou soutěž se obracím s žádostí, aby nechal posoudit, zda praktikovaný způsob stanovování t. zv. max. ceny benzinu - která však není max. cenou v pravém slova smyslu, protože za nižší se benzin v podstatě neprodává - není jen projevem zneužívání dominantního postavení výrobců a prodejců u nás, a docilování nepřiměřeného zisku na úkor spotřebitelů.


 
Zdeněk Vorlíček
 
člen hospodář. výboru Poslanecké sněmovny







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP