Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

767 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Hany Orgoníkové

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci zřizování a vlastní existence soukromých škol a zařízení, která jsou k provozu těchto škol nutná

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Piťha zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové dopisem ze dne 5. ledna 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhy na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. ledna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR ŠKOLSTVÍ,

MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY

ČESKÉ REPUBLIKY


 V Praze dne 5. ledna 1994
 Č. j.: 3034/93 - 20


Vážená panf poslankyně,

ve Vaší interpelaci se zabýváte zřizováním a právní úpravou existence a činnosti soukromých škol a zejména problémem Ing. Jiřího Havelky, který je zřizovatelem soukromých škol. K výše uvedenému sděluji:

Na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky došla stížnost Ing. Jiřího Havelky dne 5. října 1993 a po osobním projednání záležitosti na ministerstvu školství dne 8. listopadu 1993 bylo ing. Havelkovi doporučeno, aby žádost o zařazení domova mládeže a integrované školy do sítě škol a školských zařízení přepracoval podle platných předpisů. Ing. Havelka považoval stížnost za vyřízenou s tím, že mu bude zaslán právní výklad školského zákona ve věci finančního a hmotného zabezpečení žáků středních odborných škol a středních odborných učilišť. V souvislosti s tímto případem se řeší závažné otázky precedentního charakteru a v dané době probíhají jednání odboru legislativního a právního spolu s odborem financování a rozpočtu s ministerstvem hospodářství.

Po dořešení těchto otázek bude Ing. Havelka o věci informován.

Vážená paní poslankyně, platné právní předpisy upravující činnost škol neřeší otázky zřizování soukromých škol, ale pouze jejich zařazení do sítě škol a tím i uznání rovnocennosti vzdělání, které poskytují. Zřizování soukromých škol se děje podle právních předpisů pro vznik ostatních soukromých subjektů. Stávající legislativa umožňuje zřizovat soukromé školy podle živnostenského zákona, obchodního zákoníku, občanského zákoníku nebo podle vyhlášky MV ČR č. 116/1985 Sb., o činnosti zahraničních organizací v ČR. Z tohoto důvodu se odvíjí i způsob jejich hospodaření jako podnikatelských subjektů nebo nepodnikatelských subjektů. V žádném případě soukromé školy nejsou rozpočtové nebo příspěvkové organizace, jejichž zřizování vymezuje § 31 odst. 1 zákona ČNR č. 576/1990 Sb., (rozpočtová pravidla republiky) ve znění pozdějších předpisů.

V účetnictví postupují soukromé školy podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, kde je v § 9 odst. 1 uvedeno, v jaké soustavě jednotlivé účetní jednotky účtují. Podnikatelé, kteří nejsou zapsáni v obchodním rejstříku účtují v soustavě jednoduchého účetnictví, ostatní v soustavě podvojného účetnictví. Používají účtovou osnovu a postupy účtování pro podnikatele č. FMF V/20 100/1992 ze dne 15. července 1992. Účetní jednotky účtující v soustavě jednoduchého účetnictví vedou peněžní deník, knihu pohledávek a závazků, popř. pomocné knihy o ostatních složkách majetku a o závazcích z pracovněprávních vztahů, pokud pro ně mají použití.

Povinností zřizovatele soukromé školy je opatřit si potřebné údaje a informace před zahájením provozu školy. Dále je povinností soukromé školy zařazené do sítě škol dohodnout si s příslušným školským úřadem na základě dohadovacího řízení dotování soukromé školy.

V nařízení vlády ČR č. 379/1990 Sb., o poskytování dotací soukromým školám v § 3 odst. 1 je uvedeno, že soukromým školám se poskytuje záloha na dotaci k 31. 1. běžného roku. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydalo pokyn vstřícně upravující vztah školských úřadů k soukromým školám při poskytování a vyúčtování dotací (publikováno ve Věstníku MŠMT ČR, sešit 4 z 11. 6. 1993), který umožňuje poskytovat část zálohy na dotaci do 15. 10. běžného roku. Podle informací ze školských úřadů, které dotace soukromým školám uvolňují, byla většině škol záloha na dotaci poskytnuta do konce roku 1993, tedy před termínem stanoveným nařízením vlády. Nelze tedy souhlasit s tvrzením uvedeným ve třetím odstavci na str. 2 interpelace.

Nelze souhlasit ani s označením přístupu ministerstva k soukromým školám jako "macešský": naopak přístup je stejný ke státním i nestátním školám. Z tohoto důvodu je třeba připomenout, že rozpis rozpočtu regionálního školství pro r. 1993 i pro r. 1994 se provádí normativní metodou, podle skutečného počtu žáků dle zahajovacích výkazů a to bez rozlišení, zda se jedná o státní, soukromé nebo církevní školy a zařízení.

V současné době se na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy České republiky intenzivně pracuje na zásadách nové školské legislativy, zejména na návrhu zásad zákona o předškolním, základním, středním a vyšším vzdělávání, který by měl upravovat i činnost soukromých škol. Podle schváleného časového harmonogramu by měl být návrh zásad schválen Parlamentem České republiky v prvním pololetí roku 1994 a předpokládáme, že zákon nabude platnosti k 1. září 1995.

Nová právní úprava v souvislosti s ostatními připravovanými zákony (např. zákonem o neziskových právnických osobách ap.) bude řešit nově i problematiku soukromých škol.

S pozdravem


 
Petr Piťha


Ing. Hana Orgoníková

poslankyně Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Praha






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP