Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

713

INTERPELACE

poslance Františka Brožíka

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického, ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a ministra pro hospodářskou soutěž Stanislava Bělehrádka

ve věci privatizace lomu Zbraslav

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Františka Brožíka na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického, ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a ministra pro hospodářskou soutěž Stanislava Bělehrádka. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

Praze dne 19. listopadu 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY
 
Poslanecká sněmovna
 
poslanec
 
ing. František Brožík
 


 V Praze dne 10. listopadu 1993

Interpelace

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. Jiřího Skalického, ministra průmyslu a obchodu ing. Vladimíra Dlouhého, CSc. a ministra pro hospodářskou soutěž ing. Stanislava Bělehrádka

prostřednictvím

PhDr. Milana Uhdeho, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Vážený pane ministře,

ve smyslu zákona o Jednacím řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se na Vás obracím s interpelací ve věci "PRIVATIZACE LOMU ZBRASLAV".

České cementárny byly v roce 1991 privatizovány mezi jednotlivé světové výrobce cementu s cílem zachovat konkurenční prostředí na území České republiky a zabránit vzniku monopolu, jehož důsledkem by byl nárůst cen cementu a regulace zahraničního obchodu vytvářením nevhodného hospodářského klimatu v českém stavebnictví.

23. 9. 1993 došlo k fůzi mezi CBR a Heideiberg Zement, když německý koncern Heidelberg Zement (do té doby 7. největší výrobce cementu) koupil majoritní podíl CBR (do té doby 5. světový výrobce cementu) a získal tak dominantní postavení na českém trhu sloučením cementáren Brno (Mokrá, Maloměřice), Radotín a Beroun, které tak kontrolují 53% české výroby cementu. Je zřejmé, že tato fúze má za cíl zcela ovládnout rozhodující trh cementu, jímž bezesporu v budoucnosti bude oblast Prahy a Brna, a zároveň prakticky utlumit. vývoz cementu do SRN, který v současné době činí 1 mil. - 1 mil. 200 tis. tun ročně, což představuje cca 25% celkové produkce českých cementáren.

Vzhledem k tomu, že v Praze a Brně se 80% cementu bude spotřebovávat v integrovaných betonárnách a v síti transportbetonu pro jednotlivé odběratele, je logické, že jako další krok k dominantnímu ovládnuti trhu lze očekávat snahu o získání monopolního postavení v transportbetonu v těchto městech.

V oblasti Prahy je klíčovým momentem, který bude determinovat pozice na trhu ve sféře transportbetonu, připravovaná privatizace lomu Zbraslav a následné umístění do této lokality moderní betonárny, což je strategickým cílem dnes již fúzovaného koncernu Heidelberg-CBR. V současné době jsou na privatizaci lomu předloženy 4 privatizační projekty, vesměs s návrhem na prodej předem určenému zájemci.

Existuje řada signálů vyvolávajících vážné obavy, že připravovaná forma privatizace lomu Zbraslav nezabrání rozšíření monopolu v oblasti výroby a distribuce cementu i na území hlavního města Prahy. Faktickým předáním uvedené lokality do rukou nově vzniklého monopolisty po privatizaci vzniká nebezpečí nekontrolovatelného monopolního chování v rámci stavebnictví v pražské oblasti.

Jako jediné řešení, umožňující předejít této nežádoucí situaci, se jeví důkladně přezkoumat všechny okolnosti, související s privatizací lomu Zbraslav ve světle aktuální situace v českém cementárenském průmyslu a následných dopadů do našeho stavebnictví a v případě zjištění, že žádný z předložených privatizačních projektů nevyhovuje cílům privatizace z hlediska potřeb národní ekonomiky event. skýtá nebezpečí vytvoření neúměrného monopolu, využít zákonného ustanovení, které dovoluje v takovém případě Ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci nařídit zpracováni nového zakladatelského projektu za předem určených podmínek.

S pozdravem


 
ing. František Brožík

Vážený pan

PhDr. Milan Uhde

předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP