PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

571

INTERPELACE

poslance Karla Hrdého

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci otevření hraničních přechodů ČR-Polsko v severních Čechách

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Karla Hrdého na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne. října 1993

Milan Uhde v. r.


Příloha


POSLANEC PČR PS

ING. KAREL HRDÝ

Vážený pane předsedo.

Včera, 3. 10. 1993 jsem se zúčastnil v Hrádku nad Nisou a následně v Žitavě /SRN/ slavnostního aktu otevření hraničních přechodů Hrádek nad Nisou - Porajów / Porajów - Žitava.

Slavnost patřila bezesporu do kategorie historek o městě Kocourkov. Otevíraly se totiž hraniční přechody nikam, i když veřejnosti je interpretován tento akt jako slavnost kolaudace celnišť.

Celou záležitost by bylo možno vzít s humorem, kdyby na české straně nebylo proinvestováno GŘ cel a SIÚ kolem 30 milionů Kčs resp. Kč, kdyby se nejednalo o citlivou záležitost vlekoucí se několik let, ke které se vyjadřovali prezidenti všech tří sousedících zemí, ve které se osobně angažoval bývalý premier Pithart a kterou se jako zásadní zabývá celá řada regionálních a místních politiků několik let.

S politováním konstatuji, že z projevů představitelů samospráv i státní správy české i německé strany vyznělo, že jde v lepším případě o administrativní nedorozumnění, v horším případě, že jde z polské strany o nevstřícnost a nepochopení.

Skutečností však je, že jde o konjunkci nedostatečně vykonávané státní administrativy ČR a politické necitlivosti která ve svém důsledku je politickou prohrou české mezinárodní politiky ve vztahu k Polsku.

Nikdo nechtěl chyby a prohru připustit, a pozvaní vládní představitelé, kteří za otvírání přechodů zodpovídají se slavnostnímu aktu vyhnuli a nechali místní představitele navařenou a nepodařenou kaši sníst až do dna.

Nyní mi dovolte uvést několik fakt k této záležitosti:

- Polsko, logicky nemůže a nemá žádný motiv propojení ČR a SRN, tedy Hrádku nad Nisou a Žitavy přes polské území ani po stávající silnici, ani, a to zejména, po nově plánované a námi oprávněně požadované rychlostní komunikaci, vedoucí mimo již tak dost ekologicky zatížené obce, a spojující Liberec s Budyšínem resp. Prahu se severní částí Německa s minimálním vynaložením investic.

- Polsko má eminentní zájem, což projevili představitelé komunální politiky v Polsku naprosto jasně, na otevření přechodů na Frýdlantsku a zde je nutno vidět obstrukce k přechodu Hrádek nad Nisou-Porajow a to, jako prostředek k dosažení svých cílů na Frýdlantsku,

-představitelé samosprávy na Frýdlantsku mají tentýž zájem jako představitelé polští,

-vláda České republiky projednávala přechod Hrádek nad Nisou - Porajov na své schůzi 29.9.1993, ačkoliv dohoda meziresortních komisí zmocněnců pro otvírání přechodů je známa jednak ze dne 9.9.1993 a znovu projednána ve dnech 26.-28.5. 1993,

-termín otevření 3.10.1993 byl vládou stanoven jako předpokládaný a vyhlášen místními představiteli, jako platný,

-vládě zřejmě nebyl dosud předložen návrh na otevření přechodů na Frýdlantsku, jmenovitě Bogatynia-Kunratice a Nové Město p. Smrkem - Czerniava Zdroj a Srbská - Miloszow.

S konstatováním výše uvedených fakt si Vám dovoluji položit následující dotazy:

1.Proč byl předložen vládě návrh na otevření přechodu Hrádek nad Nisou, respektive proč byl tento návrh projednán až na schůzi vlády 29.9. 1993, když je tento záměr znám několik let a v příslušných protokolech je uveden naposledy z jednání ve Varšavě ve dnech 26.-28.5. 1993.

2.Jak budou řešeny případné negativní dopady z titulu zbytečného opožděného projednávání, zejména s ohledem na to, že nemusí být tento přechod polskou stranou v důsledku politických změn v této zemi schválen nebo bude schválení oddalováno, což je nutno chápat jako důsledek liknavosti a neprofesionality naších úřadů.

3.Kdy budou ve vládě projednány návrhy výše uvedených přechodů na Frýdlantsku a jaký je, či bude návrh termínů na otevření těchto přechodů.

4.Jak je možné, že investoři /SIÚ,GŘ cel/ vynaloží investice ve výši kolem 30 mil. Kč na realizaci projektu, který nebyl vládou schválen a bez schválení vlády, lépe řečeno vlád je evidentně existence neschopný.

5.Jak vysvětlíte a jaká opatření přijmete k nefunkční komunikaci centra s místními představiteli státní správy a samosprávy, která vede k prohlášením a akcím, které nemají opodstatnění.

Vážený pane předsedo,

velmi se Vám omlouvám, že Vás připravuji o Váš drahocenný čas a neoslovuji přímo dotčené ministry.

Musím tak učinit z několika důvodů:

-především bych nerad některé dotčené ministerstvo opomněl, popřípadě oslovil ministra, který mezitím předal svou kompetenci jinému,

-má interpelace do oblasti působnosti celní správy je vlastně již třetí a odpovědi na předchozí dvě byly při nejmenším podivné, prvá byla přiměřeně opravena a mnou akceptována až poté, a druhou nemohu akceptovat vůbec, protože některé odpovědi vůbec nejsou odpověďmi na mé dotazy,

-jedno z ministerstev nereagovalo na mou interpelaci vůbec.

Byl bych velmi rád, kdyby má interpelace byla brána jako upřímná snaha o zlepšení systému řízení našeho státu i úsilí o odstranění příčin zklamání, kterého se dočkali jak obyvatelé našeho regionu, tak jejich političtí představitelé, kteří v daném případě velmi nadšeně bojují několik let se státní byrokracii o vytvoření podmínek pro hospodářský rozvoj oblasti, právě otevřením hraničních přechodů.

Vážený pane předsedo,

způsobil byste obyvatelům, politickým představitelům Liberecka i mně osobně radost kdyby má interpelace byla vyřízena před uplynutím zákonné lhůty, ale zejména, kdyby otevření všech čtyř přechodů i kladné rozhodnutí o výstavbě rychlostní komunikace byla realizována ve velmi krátké době.

V Hrádku nad Nisou, 4. 10. 1993


 Ing. Karel Hrdý,
 poslanec PČR PS

Předseda vlády ČR,

Doc. Ing.Václav Klaus, CSc.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP