Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

335

INTERPELACE

poslance Jozefa Wagnera

na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka ve věci rehabilitačního řízení Karla Bočka

(interpelace je zároveň podnětem na předsedu Nejvyššího soudu Otakara Motejla a na generálního prokurátora Jiřího Šetinu)

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jozefa Wagnera na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

POSLANEC

Jozef Wagner

INTERPELACE

poslance Jozefa Wagnera

na ministra spravedlnosti Jiřího Nováka

a současně podnět na předsedu Nejvyššího soudu České republiky Otakara Motejla

a generálního prokurátora České republiky Jiřího Šetiny

ve věci rehabilitačního řízení Karla Bočka

Vážený pane ministře,

vážený pane předsedo,

vážený pane generální prokurátore,

obracím se na Vás s prosbou o poskytnutí informace, z níž by jednoznačně vyplynulo kolik případů bylo v rehabilitačním řízení ukončeno, kolik je zahájeno a kolik ještě zbývá k rozhodnutí. Mám totiž zato, že vyřizování případů podle zákona o soudních rehabilitacích postupuje pomalu a že je povinností příslušných státních orgánů sjednat nápravu a není-li to v jejich moci je třeba uvažovat o potřebě zákonodárné iniciativy.

K tomuto hodnocení jsem dospěl při seznámení se S případem ing. Karla Bočka, nar. 30.7.1926 v Praze, bývalého generálního ředitele Čs. uranového průmyslu v Příbrami, posledně bytem Zbraslav II, Pod spravedlností č.p. 284, jak je uvedeno v rozsudku To 11/72. Tímto rozsudkem byl pan Boček odsouzen pro trestní čin sabotáže podle § 97 odst. 1 písm. a), odst. 3 písm. b) trestního zákona k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání 13ti roků a zařazen pro výkon trestu do třetí nápravné skupiny. Podle §46 odst. 1 byl uložen trest ztráty čestných titulů a vyznamenání, podle § 47 odst. 1 trestního zákona byl uložen trest ztráty vojenské hodnosti a podle § 51 odst. 1 písm. a) trestního zákona byl uložen trest propadnutí majetku. Zvláště vedlejší trest propadnutí majetku má mimořádný význam, nebo součástí zabavených věcí byla disertační práce pana Karla Bočka, řešící problematiku těžby uranu.

Dalším rozsudkem byl pan Boček odsouzen na další dva roky a to v nepřítomnosti, neboť se mu mezitím podařil útěk z vězení.

Jen pro ilustraci cituji z předmětného rozsudku, kde v odůvodnění se mimo jiné praví: "Narušil hospodářské a politické vztahy republiky se Sovětským svazem, vyhlásil okamžité zastavení smluvních dodávek uranové rudy do SSSR a podnítil ke stávce pracovníky uranových dolů...".

Pan Boček byl orgány justice vyzván k svědecké výpovědi v rehabilitačním řízení jiného občana v související cause, a to bez toho,aniž by jeho věc byla řešena. Pan Boček na příslušnou výzvu reagoval kladně a k jednání se dostavil vědom si skutečnosti, že předchozím nevyřešením vlastní věci nepostupuje příliš opatrně.

Z dosavadního popisu předmětu rehabilitačního řízení je zřejmé, že se jedná o jeden z nejdrastičtějších případů hrubého porušení zákonnosti v souvislosti s okupací Československa v roce 1968.

Považuji jen za nedopatření, že případ pana Bočka nebyl ještě vyřešen. Očekávám, že tento podnět otevře průchod spravedlnosti.

J. Wagner

V Praze dne 4. května 1993


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP