Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

254

INTERPELACE

poslance Oldřicha Vrchy

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

ve věci pokynu č. D-7 vydaného ministerstvem financí, který je v rozporu se zákonem č. 16/1993 Sb. o silniční dani

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Oldřicha Vrchy na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

k rukám pana předsedy Milana Uhdeho

Sněmovní 4

118 26 Praha 1


 V Praze dne 11.4.1993

V příloze zasílám interpelaci na ministra financí pana Ivana Kočárníka v souladu § 89 zákona Parlamentu ČR - Poslanecké sněmovny č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu v platném znění ve věci vydaného pokynu č. D-7 ministerstvem financí, který je v rozporu zákona č. 16/93 Sb. o silniční dani.

S úctou


 Oldřich Vrcha
 poslanec

Vážený pane ministře,

přílohou této interpelace je výňatek fotokopie "POKYN č. D - 7" vydaný Vaším ministerstvem, odborem přímých daní pod č.j. 15/12 393/1993, který byl zaslán finančním úřadům jako jednotný výklad zákona o silniční dani. Z celého souboru pokynů Vašeho ministerstva je tento jako jediný uveden bez zpracovatele případně odpovědného pracovníka a bez podpisu.

Jak je uvedeno v pokynu, je-li výkon zaměstnance /činnosti/ prováděn pravidelným využíváním vozidel, jsou držitelé zaměstnanci a zaměstnavatel jim vyplácí náhrady dle zák. č. 119/92 Sb. jde o zastřenou smlouvu. Poplatníkem daně je zaměstnanec. To platí i v případech, kdy zaměstnavatel nevyplácí náhrady dle zák. č. 119/92 Sb., ale podle obsahu pracovní smlouvy zaměstnanec při výkonu práce používá své osobní vozidlo a formou vyšší mzdy je zohledněn i fakticky pronájem vozidla.

Další příloha této interpelace je fotokopie výňatku "Československá daňová reforma /IX/". silniční daň, kterou obdrželi poslanci Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR, ve které se mimo jiné uvádí: předmětem silniční daně budou vymezená vozidla používaná v podnikatelské činnosti. Důkaz toho, že vozidlo je používáno k podnikání, vyplývá z účetnictví poplatníka - 1. rozpor s pokynem.

S výše uvedeným pokynem je nesoulad dále uvedený t.j. bude-li osobní automobil, který je majetkem zaměstnance použit ke služebním účelům, dostane zaměstnanec náhradu za jeho použití podle vyhlášky o cestovních náhradách a silniční daň platit nebude - 2. rozpor s pokynem.

Výše uvedený pokyn je tedy v rozporu zákona č. 16/93 Sb. ČNR, § 3 odst. 1 písm. b/ kde se praví - cituji:

- /1/ Od daně jsou osvobozena

b/ osobní automobily, jejichž držiteli jsou zaměstnanci 3/, pokud je použijí se souhlasem zaměstnavatele

k pracovní cestě na níž jsou zaměstnavatelem vysláni.

pozn. 3/ zní: § 6 odst. 2 zák. č. 586/92 Sb. - t.j. poplatník s příjmy ze závislé činnosti je dále označen jako "zaměstnanec", plátce příjmu jako "zaměstnavatel".

Tolik citace zákona.

Finanční úřady na základě Vašeho pokynu informovaly občany - poplatníky /zaměstnance podnikatelů, organizací/ o nutnosti úhrady silniční daně v termínu, případné neuhrazení finančním postihem. Z toho nastala situace, že "poplatníci silniční daně" majitelé svých soukromých osobních automobilů "ze strachu" zaplatili silniční daň neprávem. S ohledem na prekluzi termínu splatnosti a neujasněnost pokynu se sami a to ne vlastní vinou, stali obětí plátců.

Z výše uvedených důvodů Vás pane ministře žádám o následující:

a/ sdělte kdo je osobně odpovědný za vydaný pokyn "POKYN č. D - 7 o jednotném výkladu zákona o silniční dani " ministerstva financí ČR odborem přímých daní č.j. 15/12 - 393/1993.

b/ jaká nápravná opatření budou učiněna, aby se takový případ neopakoval

c/ jakým způsobem bude navráceno neoprávněně získané inkaso za silniční daň

d/ jak budou informování poplatníci daně o způsobu navrácení finančních prostředků neoprávněně zaplacené silniční daně, kteří byli nuceni tuto daň zaplatit s ohledem na mylné informace finančními úřady v důsledku vydaného pokynu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o poplatníky v celé ČR a uvedený nepodepsaný pokyn může být kvalifikován jako zastrašující poplašná zpráva, Vás pane ministře žádám, aby jste odpověděl ve zkrácené lhůtě t.j. na řádné schůzi dubnového pléna Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR.


Příloha: pokyn, ČS reforma IX Oldřich Vrcha

V Praze dne 11. dubna 1993


Ministerstvo financí České republiky

Odbor přímých daní

č. j. 15/12 393/1993

POKYN č. D-7

o jednotném výkladu zákona o silniční dani

Od 1. ledna 1993 je v České republice zavedena nová daňová soustava, v rámci níž je nově uplatňována silniční daň upravená zákonem ČNR č. 16/1993 Sb., o dani silniční.

K § 1

Účel zákona

Cílem zákona o silniční dani je zdanit užívání pozemních komunikací v České republice silničními motorovými vozidly a získat tak příjem - finanční prostředky do státního rozpočtu. Z výnosu silniční daně předpokládaného ve výši cca 4 mld Kčs budou hrazeny výdaje na údržbu, opravy, modernizaci a výstavbu pozemních komunikací v České republice.

K § 2

Předmět daně

Zdanění podléhají silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která splňují tyto rozhodné skutečnosti:

Jiná vozidla než osobní použitá zaměstnancem (držitel vozidla) k parcovní cestě jsou vždy předmětem daně silniční.

Je-li podnikatelskou činností zaměstnavatele nebo společnosti s ručením omezeným doprava osob nebo nákladů (taxislužba), činnost opravárenská, údržbářská, servisní, montážní (oprava elektrospotřebičů, malířské, lakýrnické, tapetářské a podobné práce, servisní počítačové činnosti apod. nebo jde o obchodní cestující - dealery, výuka v autoškolách) a je-li výkon těchto činností prováděn zaměstnanci nebo společníky spol. s ručením omezeným s pravidelným využíváním vozidel, jejichž držitelé (zaměstnanci, společníci s.r.o) a zaměstnavatel (společnost) jim vyplácí náhrady podle zákona č. 119/1992 Sb., jde o zastřenou smlouvu (obcházení ustanovení § 2 zákona o silniční dani) a předmětné vozidlo zaměstnance podléhá zdanění. Poplatníkem daně silniční je zaměstnanec (společník). To platí i v případech, kdy zaměstnavatel nevyplácí náhrady podle zákona č. 119/1992 Sb., ale podle obsahu pracovní smlouvy zaměstnanec při výkonu práce používá své osobní vozidlo a formou vyšší mzdy je zohledněn fakticky pronájem vozidla.

Osvobození uvedené v § 3 odst. 1 písm. ch) se vztahuje na vozidla závodové dopravy i na vozidla speditérské firmy, která zabezpečují svoz a rozvoz zásilek.

K § 4

Poplatník daně

Poplatníkem silniční daně je fyzická nebo právnická osoba zapsaná jako držitel vozidla




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP