Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

210 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Šolera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci sjednocení českých norem a technické praxe s evropskými a světovými normami

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Šolera dopisem ze dne 28. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jiřího Šolera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 5. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ REPUBLIKY


 Praze dne 26. dubna 1993
 Čj. 25933/93-OVA

Vážený pane poslanče,

obrátil jste se na mrze s interpelací týkající se sjednocení českých norem a technické praxe s evropskými a světovými normami (tisk 210), k níž sděluji:

Jedním z podstatných cílů technické normalizace v České republice je postupné dosažení obsahové i koncepční slučitelnosti soustavy českých technických norem s evropskou soustavou norem jako nezbytné podmínky pro odstranění technických překážek obchodu a navázání technické spolupráce se zeměmi ES, ESVO a dalšími státy.

V současné době je celkový počet platných ČSN 15 930. Dosud bylo do soustavy ČSN převzato a vydáno 449 mezinárodních norem a 20 norem evropských. Schváleno a předáno do tisku je dále 397 norem zavádějících do soustavy ČSN normy mezinárodní a 202 normy zavádějící normy evropské. Dokončeny a předány ke schválení jsou 222 normy zavádějící do ČSN normy mezinárodní a 91 norem zavádějících normy evropské. V plánu technické normalizace sestaveného Českým normalizačním institutem (ČSNI) na r. 1993 jsou 522 úkoly na převzetí mezinárodních norem a 524 úkolů na převzetí evropských norem, což s dalšími úkoly mezinárodní spolupráce představuje téměř 90 veškerých normalizačních prací organizovaných ČSNI.

V souladu s cílem harmonizovat soustavu ČSN se soustavou evropských norem jsou do ČSN přebírány mezinárodni a evropské normy ze všech oblasti. Evropská soustava norem je přitom tvořena jak normami zpracovanými evropskými normalizačními organizacemi (CEN, CENELEC, ETSI), tak i normami zpracovanými mezinárodními normalizačními organizacemi (ISO, IEC), které jsou do evropské soustavy přebírány. Předpokládá se, že zavedeni všech EN do soustavy ČSN bude trvat ještě 3 až 4 roky.

K dotazu na sjednocení bezpečnostních norem v oblasti škodlivých a jedovatých látek a k žádosti o srovnání našich norem s normami světovými uvádím:

Bezpečnostní normy v oblasti škodlivých a jedovatých látek je pojem ne zcela jasný. Např. na výrobky chemického průmyslu, kde v řadě případů se skutečně jedná o látky jedovaté či jinak škodlivě lidskému zdraví, existuje velký počet předmětových norem, které kromě technických požadavků obsahují i ustanovení týkající se ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Jedná se ale vždy o zcela konkrétní látku a "bezpečnostní" požadavky lze tedy těžko sjednocovat.

Obecná technická norma řešící globálně otázku škodlivých a jedovatých látek není zpracována nejen v ČR, ale ani v rámci mezinárodní a regionální normalizace. V ISO je sice v současné době ve stadiu návrhu (DIS) "Safety data sheet for chemical products", který by ovšem měl řešit spíše otázky spojené s přepravou uvedených látek.

Při sjednocováni našich předpisů i přístupů s předpisy a praxí ES a dalších vyspělých států je třeba poukázat na skutečnost, že tak významná oblast z hlediska chráněných veřejných zájmů, jako je ochrana života, zdraví a životního prostředí, je především věci obecně závazných předpisů a technické normy zde budou hrát jen druhořadou úlohu. Proto bude nutné (pokud tak již nebylo učiněno) důsledně porovnat legislativu Evropských společenství, která se týká nebezpečných látek a zapracovat ji do našeho právního řádu.

Rychlost harmonizace bude záviset i na uzavřené asociační dohodě. V mnoha případech je dána termínem závaznosti státních a oborových norem, jejichž některá ustanovení bude nutné nahradit obecně závaznými předpisy.

K dotazům na normalizaci v oblasti výpočetní techniky, telekomunikací a přidružených oborů sděluji:

Normy otevřených počítačových sítí (OSI) patři k normám, které jsou přejímány do ČSN. V oblasti telekomunikací hodlá ČSNI zvládnout rychle narůstající množství norem ETSI převzetím anglických originálů norem s doplněním pouze národních předmluv. Tento způsob umožni snadný přístup k těmto normám, a proto je a bude stále více uplatňován i v jiných oblastech převážně informační techniky, ve kterých je používáni anglického jazyka obvyklé (např. v oblastech programovacích jazyků, počítačové grafiky a dalších).

Také komise vlády ČR pro SIS (státní informační systém) se v rámci státní správy soustavně věnuje zavádění a podpoře mezinárodních standardů v oblasti výpočetní techniky.

Pro řešení problémů standardizace informačních technologií byla v rámci komise vytvořena speciální pracovní skupina pro technické standardy a grafické systémy. Jedním z hlavních výsledků práce skupiny je vypracováni standardů pro státní informační systém ČR v oblasti informačních technologií. Tyto standardy byly schváleny usnesením vlády České republiky ze dne 10. 6. 1992 č. 409 jako závazné pro všechny orgány státní správy. Uvedený materiál je ekvivalentem vládního profilu pro otevřené systémy (GOSIP) v rámci České republiky.

Součásti standardů je i definice národního prostředí, a to pro kódováni textu a klávesnice pro zařízení informačních technologií. Pro přenos informací v otevřených počítačových sítích SIS se vyhlašuje jako standard pro kódováni grafických textových znaků mezinárodní norma ISO 8859-2 (ISO Latin 2), která je shodná s normou ČSN 36 9103/89.

Pro přenos informaci v uzavřených počítačových sítích SIS, které obsahují pouze osobní počítače typu IBM PC, se doporučuje používat kód dle kódové tabulky 852, tzv. IBM PC - Latin 2. Pro přenos informaci prostřednictvím telematických služeb (videotex, teletex atd.) se vyhlašuje jako standard pro kódování mezinárodni norma ISO 6937 - 2, Add. 1.

Protože ve většině organizací byl používán kód Kamenických, přechod na kód ISO Latin 2, případně IBM PC Latin 2, vyžaduje provedeni řady organizačních a technických opatření. Jejich realizace není časově jednotná a závisí na konkrétních podmínkách v každé organizaci. Jak bylo sděleno odbornými pracovníky Poslanecké sněmovny, na osobních počítačích byl dosud používán kód Kamenických. K dispozici byly prostředky pro převod do výše uvedených kódů při přenosu dat mimo sněmovnu. V rámci operačního systému UNIX se používá kód ISO Latin 2. V současnosti je připraven převod národního prostředí osobních počítačů na kód IBM PC Latin 2.

V oblasti telekomunikací a radiokomunikací se pracuje na identických nebo ekvivalentních převodech evropských i celosvětových norem do ČSN, zejména v oblasti technického rušeni. Počítá se s převzetím většiny těchto norem do konce roku 1993. Významné je naše členství v ETSI. Problematika kompatibility telekomunikačních a radiokomunikačních sítí je rovněž řešena v rámci CENELEC a spojené komisi EN/CENELEC. Práce jsou zaměřeny na otevřené sítě OSZ, televizní kabelové rozvody, neveřejně sítě ISDN a zařízení pro příjem vysílání z družic. Spolupráce v rámci CEN a CENELEC je zatím v počátcích, neboť Česká republika může být jen přidruženým členem.

S pozdravem


 
Václav Klaus

Vážený pan

RNDr. Jiří Šoler, Csc.

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP