Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

210

INTERPELACE

poslance Jiřího Šolera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci sjednocení českých norem a technické praxe s evropskými a světovými normami

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Šolera na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha





Vážený pan premiér

doc. ing. Václav Klaus CSC.

a příslušní ministři Vlády České republiky


 Zbraslav, 25. března 1993

INTERPELACE

ve věci sjednocení českých norem a technické praxe s evropskými a světovými normami

Vážený pane premiére, váženi páni ministři,

v době nedávno minulé jsme slyšeli mnoho o snaze o návrat do Evropy. Chápu takové výroky jako návrat do evropské kulturní oblasti. Protože součástí kultury Evropy i světa jsou i technické normy, domnívám se, že nezbytným krokem k tomuto cíli je sjednocení našich normativů a normativy evropskými (EN, tj. normy CEN, CENELEC a CEPT, ETS) a světovými (ISO). Konečně sjednocení těchto norem je jednou z podmínek úspěšné hospodářské spolupráce s hospodářsky vyspělými zeměmi.

Občané se na mne jako ekologa obraceli zejména s žádostí o sjednocení různých bezpečnostních norem v oblasti škodlivých a jedovatých látek. Žádám Vás proto o srovnání našich norem s normami světovými a o sdělení, v jaké stadiu je snaha o jejich unifikaci.

Jako programátor jsem často narážel na problémy s normalizací v oblasti výpočetní techniky, telekomunikací a přidružených oborů, ale zejména s praxí realizace národního prostředí v rozporu jak se světovými normami, tak s normami ČSN. Domnívám se, že nepořádek v této oblasti přispívá k plýtvání společenskými prostředky a vyřazuje nás ze světové rodiny kulturních národ, ale zejména ztěžuje komunikaci mezi tuzemskými systémy i se světem. Proto jsem v minulostí rád sledoval snahu o unifikaci tohoto prostředí alespoň pro státní aparát snahou normalizovat takové prostředí. Podle vzoru vlád jiných zemí byla snaha definovat vládní prolil pro otevřené systémy (GOSIP) pro.české. národní prostředí, iniciativa pocházela z tehdejšího ministerstva ing. Dyby. Kuriózní je, že ani výpočetní systém v Poslanecké sněmovně se neřídí těmito standardy. Sám jsem se v této oblasti jako programátor angažoval. Protože jako poslanec nemám čas se této záležitosti věnovat, žádám Vás o informaci, jak pokrok je dosažen v této oblasti.

V jiných oblastech technických norem nemám mnoho zkušeností, proto nemohu příliš hovořit o detailech. Přesto žádám o stručnou informaci, jak probíhá unifikace i v těchto oblastech.

Vím, že obvyklá 30-denní lhůta, na odpověď nestačí pro zpracování podrobné zprávy. Spokojím se i s hrubší informací, protože hlavním smyslem mé interpelace je spustit či urychlit procesy unifikace tam, kde ještě nezačaly nebo probíhají pomalu.


 
Jiří Šoler




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP