Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

206 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Hany Orgoníkové

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizačního projektu předloženého a. s. Melantrich

Předseda vlády Václav Klaus zastal odpověď na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové dopisem ze dne 19. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


 V Praze dne 19. dubna 1993
 Čj. 25218/93-OVA

Vážená paní poslankyně,

na 7. schůzi Poslanecké sněmovny dne 25. 3. 1993 jste v souvislosti s interpelací, v níž se na mne obracíte ve věci projednání privatizačního projektu předloženého a. s. Melantrich, vznesla některé požadavky, k nimž sděluji:

Jsem přesvědčen, že do zákonných norem, které proces zmírnění a náprav křivd minulosti upravují a vymezují, již byla promítnuta morální hlediska i hlediska spravedlnosti. Vláda České republiky, jako výkonný orgán státní moci, je povinna se při svém rozhodování řídit věcným posouzením určitého problému v souladu se zákonnými normami, neboť hlediska morální a hlediska spravedlnosti by měla ve svých přístupech a při tvorbě zákonných norem především brát v úvahu moc zákonodárná, tedy Parlament České republiky.

Co se týká soudních jednání kolem navrácení majetku a. s. Melantrich, vláda České republiky pečlivě zvážila okolnosti, které zmíněné soudní jednání vyvolaly a nechala si provést několik expertiz, které ukazuji, že na objekt s.p. Pragopress se restituční ani jiné nároky nevztahují. Vláda je tedy povinna se privatizaci s: p. Pragopress zabývat, a to v mezích věcného posouzení a platného právního řádu.

Chtěl bych zdůraznit, že vláda v žádném případě nehodlá narušovat rozhodováni soudů, nicméně nemohu souhlasit s tím, že prioritu v rozhodování mají v této zemi pouze soudy. V demokratickém státě existují tři pilíře státní moci - moc zákonodárná, výkonná a soudní. Vztahy mezi těmito složkami státní moci jsou vymezeny především Ústavou České republiky a dalšími právními normami a není proto možné dávat jedné z těchto složek státní moci prioritu v rozhodování. Vláda České republiky má tedy v tomto ohledu přesně vymezený prostor, ve kterém rozhoduje a je povinna rozhodovat a není proto možné, aby v oblasti kompetencí vlády měla prioritu v rozhodování jiná složka státní moci.

S pozdravem


 
Václav Klaus

Vážená paní

Ing. Hana Orgoníková

poslankyně Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP