Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

206

INTERPELACE

poslankyně Hany Orgoníkové

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizačního projektu předloženého a. s. Melantrich

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Vážený pan

Václav Klaus

předseda vlády ČR

prostřednictvím pana Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu

České republiky


 V Praze dne 25.3.1993

Vážený pane předsedo,

Čs. strana socialistická a klub poslanců Liberálně sociální unie byly informovány o projednávání privatizačních projektů na budovu "Melantrichu" na Václavském náměstí. V této budově sídlí i akciová společnost Melantrich, jejímž majoritním akcionářem je Československá strana socialistická.

Součástí budovy je i tiskárna. Celé vydavatelství včetně tiskárny bylo vytvořeno a vybudováno Československou stanou národně socialistickou, jejímž je právním nástupcem Čs. strana socialistická. Podnik budovali za velkých obětí řadoví členové této strany. Vznik je datován vznikem strany jako takové a jeho smyslem bylo zajištění působnosti v oblasti polygrafického průmyslu vydávání periodik a pod. Jelikož politické strany neměly podle právních předpisů první republiky právní subjektivitu, měly takové podniky politických stran samostatnou právní subjektivitu, avšak tato byla uskutečňována v přímé návaznosti na politické strany. Takové vedení mělo výraz nejen ve jmenování členů představenstva, ředitele, příp. šéfredaktorů, ale i v tom, že akcie Melantrichu byly svěřeny k věrné ruce členů vedení strany. V případě Melantrichu tomu tak bylo zejména po roce 1945. Čs. strana národně socialistická a později Čs. strana socialistická se tímto způsobem stala po tomto roce taktickým vlastníkem Melantrichu, rozumí se i s budovou. Tato skutečnost dále vyplývá i ze zákona ze dne 5.5.1948 č. 123/1948 Sb. o znárodnění polygrafických podniků, který znárodnil pouze tiskárnu Melantrichu. Podle § 5 odst. 5 citovaného zákona se ustanovení odstavců 1 až 4 tohoto paragrafu nevztahují na vydavatelské, nakladatelské a knihkupecké podniky stran zastoupených v Národním shromáždění. ČSS byly ponechány licence, živnostenské oprávnění, ochranné známky, vzorky a pod., které až do dneška jsou známy v celém kulturním světě pod jménem Melantrich.

Zatímco zákonem č. 123/1948 Sb. byly znárodněny pouze tiskařské závody Melantricha, byly následnými vyhláškami ministra informací č. 2289 ze dne 10. září 948 a ministra informací a osvěty č. 1076 z 8. března 1950 byla znárodněna i budova Melantrichu na Václavském náměstí. Stojí zde tedy na jedné straně zákon jako právní norma vyšší právní síly a na druhé straně vyhláška jako podzákonná norma, která zákon nemůže měnit. Generální prokurátor ČR sám ve svém vyjádření konstatoval, "že zde nepochybně došlo ke znárodnění nad rámec stanovený zákonem č. 123/1948 Sb.".

Jestliže je v současné době rozhodováno o privatizačních projektech, předložených k privatizaci tohoto objektu a jestliže se zdá, že bude rozhodnuto ve prospěch někoho, kdo sám o sobě nedává morální záruku k řádnému provozování tohoto podniku, ačkoli byl předložen i privatizační projekt a. s. Melantrich, nemohu nekonstatovat, že vláda potvrzuje svým eventuálním rozhodnutím komunistické bezpráví. V pondělí bude vláda o této záležitosti jednat. Nechť při svém jednání velmi bedlivě zvažuje veškeré morální a právní aspekty problému a nechť respektuje elementární zásady fungování právního státu, podle kterých musí být křivdy napraveny.

Ráda bych se v této své interpelaci dotkla i určitého ryze právního aspektu celé problematiky. Navrácení svého majetku se Melantrich domáhá žalobou z 23. října 1991. Je navrženo, aby Krajský obchodní soud v Praze postoupil celou záležitost Ústavnímu soudu. Tento návrh byl předložen 28.1.1992, tedy ještě v době jeho existence. V této věci však dosud ještě nebylo rozhodnuto. Vzhledem k existenci soudního sporu nepovažuji za možné, aby o sporném majetku bylo rozhodnuto správní cestou, tj. rozhodnutím vlády a navíc formou prodeje. Takový postup by byl v přímém rozporu s Listinou základních práv a svobod, která se stala součásti našeho právního řádu, zejména s jejím článkem 36.

Ze všech uvedených důvodů se na Vás, pane předsedo, obracím, jako členka Čs. strany socialistické a jako členka poslaneckého klubu Liberálně sociální unie plně podporována všemi ostatními členy našeho klubu, s touto interpelací a žádám:

1./ Aby se vláda při svém rozhodování řídila základními morálními a právními principy a aby v duchu těchto zásad rozhodla pozitivně o privatizačním projetku předloženém a.s. Melantrich.

2./ Aby nebyla narušována priorita rozhodování nezávislých institucí t. j. soudů správním rozhodováním výkonných orgánů t. j. vlády.

Já sama považuji, vzhledem k okolnostem, vzhledem k hrozícímu nebezpečí a vzhledem k tomu, že vláda bude rozhodovat již v pondělí tuto interpelaci za naléhavou a žádám, aby Poslanecká sněmovna ji prohlásila za naléhavou a stanovila lhůtu odpovědi na dva dny.


 Ing. Hana Orgoníková
 poslankyně Poslanecké
 sněmovny Parlamentu




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP