Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

194

INTERPELACE

poslance Jaroslava Broulíka

na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého

ve věci stanovení a dodržování limitů na dovoz černého uhlí do České republiky

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím i=ádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jaroslava Broulíka na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


V Praze 24. března 1993

Vážený pane ministře,

Obracím se na vás s interpelací ve věci stanovení a dodržení limitů na dovoz černého uhlí do České republiky.

Jedná se o velice vážnou věc, která zvyšuje napětí zejména mezi horníky ostravsko-karvinského revíru.Toto je dokladováno kopií článku, který je přílohou interpelace.

Proto Vás žádám o odpověď na následující otázky:

1. Jaké v současné době platí limity dovozu černého uhlí na rok 1993?

2. Jaké kontrolní opatření provedlo ministerstvo, aby se neopakovala situace z roku 1991, kdy bylo ve značné míře dovezeno uhlí za dumpingové ceny?

3. Uvažuje ministerstvo o změnách limitu dovozu uhlí na tento rok?

4. Jaké sankce budou uloženy a proti kom a kdo je uloží v případě dovozu uhlí za dumpingové ceny?

5. Jaká opatření jsou provedena, aby stanovené limity byly dodrženy?

S pozdravem

Ing. Jaroslav Broulík

poslanec PS PČR

příloha: 1

Dovozní limity ohroženy!

Součástí vládního usnesení o restrukturalizaci uhelného hornictví z prosince loňského roku jsou stanovené limity dovozu černého uhlí. Ve stejném smyslu hovoří i dopis ministra průmyslu a obchodu ČR ing. Vladimíra Dlouhého z ledna tohoto roku. Na rok 1993 má být podle těchto dokumentů dovezeno do České republiky 500 000 tun energetického a 200 000 tun koksovatelného uhlí.

Nepříjemným překvapením pro a.s. OKD byly signály, že do naší republiky přichází více uhlí, než dovozní limity předpokládají. To se plně potvrdilo minulý týden, kdy se ukázalo, že ministerstvo vydalo již licence na dovoz jednoho milionu tun energetického a 200 000 tun koksovatelného uhlí. Tedy daleko více, než měl činit celoroční objem.

V Hospodářských novinách se v závěru minulého týdne objevil dokonce názor náměstka ministra ing. Vrastislava Ludvíka, že licence v objemu okolo dvou miliónů tun nemohou naše černouhelné hornictví ohrozit. Odvolává se na limity loňského roku, které se vztahovaly na sedm miliónů tun. To však bylo tehdy pro celou federativní republiku a nebyly v plné výši čerpány.

Představenstvo a.s. OKD je však naprosto jiného názoru. V dopise odeslaném ministru ing. V. Dlouhému uvádí, že porušení dohodnutých dovozních kvót nejen velmi vážně ohrožuje dosažení předpokládaných hospodářských výsledků, ale může způsobit nepředstavitelné potíže. V takovém případě by nepomohl ani urychlený útlum dvou dolů, ale byla by ohrožena existence dalších méně prosperujících dolů, a to jak těžbu koksovatelného, tak i energetického uhlí. To by mohlo způsobit ochromení hospodářské činnosti a mít katastrofální následky pro a.s. OKD a další vývoj v celém regionu.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP