Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

160 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Karla Hrdého

na předsedu vlády Václava Klause,

na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece,

na ministra hospodářství Karla Dybu

a na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci hraničních přechodů mezi Českou republikou a Polskem,

resp. mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo

v úseku česko-saském

Ministr hospodářství Karel Dyba zaslal odpověď na interpelaci poslance Karla Hrdého dopisem ze dne 8. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra hospodářství Karla Dyby na interpelaci poslance Karla Hrdého. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha



V Praze dne 8. dubna 1993

Č.j. 134 790/93 - 31

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci hraničních přechodů, Vám sděluji, že usnesením vlády ČR č. 773 z 30. prosince 1992 bylo gescí za přípravu a realizaci hraničních přechodů pověřeno ministerstvo financí ČR, které v současné době zřizuje meziministerskou komisi pro hraniční přechody.

Podle zákona ČNR č. 474 ze dne 23. září 1992 "K opatřením v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky" se ministerstva hospodářství dotýká problematika hraničních přechodů pouze ve vazbě na regionální politiku.

V jejím rámci zpracovává ministerstvo hospodářství ve spolupráci s českými, polskými i saskými zástupci orgánů státní správy a samosprávy koordinační studie česko-polského a česko-saského pohraničí. V těchto studiích se navrhuje řada opatření na snížení nezaměstnanosti, optimalizaci využití investičních prostředků, zvýšení legální prostupnosti hranic, ochranu životního a přírodního prostředí. Smyslem těchto prací je nalézt společná řešení problémů překračujících hranice, tj. včetně hraničních přechodů.

Závěry koordinačních studií budou mimo jiné i výchozím podkladem pro práci komise pro hraniční přechody se sousedními státy.

K Vámi zmiňovanému zprůchodnění hranic v Hrádku nad Nisou sdělujeme, že teprve po nezpracování česko-polské koordinační studie se definitivně prosadila snaha místních samospráv na úpravu přechodu, která umožní i průjezd osobním automobilům. Definitivně by mělo být zato skutečnost potvrzena na připravovaném jednání česko-polské komise pro hraniční přechody.

Pozornost je v materiálu věnována i problematice výhledového silničního hraničního přechodu na komunikaci I/13 Hrádku nad Nisou a rozšíření funkce železniční trati Liberec-Hrádek nad Nisou-Zittau /SRN/.

Závěrem Vám, vážený pane poslanče sděluji, že v kapitole k hraničním přechodům česko-polské koordinační studie je zařazena úprava přechodu v Hrádku nad Nisou mezi tři nejnaléhavější priority. Nepředpokládáme, že během připomínkových řízení, která proběhnou do konce prvního pololetí t.r. dojde ke změně této priority.

S pozdravem

Karel Dyba

Vážený pan

Ing. Karel Hrdý

poslanec

Poslanecká sněmovna ČR

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP