Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

159 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Václava Grulicha

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci přijeti nového zákona o zdravotním a sociálním pojištěni studentů vysokých i jazykových škol

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Pitha zaslal odpověď na interpelaci poslance Václava Grulicha dopisem ze dne 8. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď' ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhy na interpelaci poslance Václava Grulicha. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr školství,

mládeže a tělovýchovy

České republiky

 V Praze dne 8. dubna 1993
 Čj. 14 756/93-21

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci přijetí nového zákona o zdravotním a sociálním pojištění studentů vysokých a jazykových škol sděluji:

Soukromé jazykové školy stejně jako státní jazykové Školy nejsou školami podle školského zákona a nepatří do soustavy základních a středních škol. Podle § 10 a § 14 zákona ČNR č. 395/91 Sb., jsou státní jazykové školy školská zařízení pro zájmové studium cizích jazyků, v nichž se výuka poskytuje za úplatu. Stejný charakter mají soukromé jazykové školy s tím rozdílem, že výuka v soukromých jazykových školách se považuje za soukromé podnikání občanů a povolení k jejímu zřízení dává živnostenský úřad podle zákona č. 455/1991 o živnostenském podnikání příloha 2, skupina 214. Vyhláška MŠMT ČR č. 353/1991 Sb., o soukromých školách se na ně nevztahuje (viz její § 1, odst. 4. MŠMT ČR soukromé jazykové školy neregistruje, nesleduje jejich obsah ani úroveň a neeviduje je. Za soukromé podnikatele z oblasti výuky cizích jazyků není MŠMT ČR oprávněno jednat.

Ve státních i soukromých jazykových školách se organizují jednoroční kursy cizích jazyků pro absolventy středních škol s denní výukou v rozsahu 4 - 5 hodin: Tato výuka není ve smyslu předpisů ministerstva práce a sociálních věcí ČR přípravou na povolání, neboť ji tvoří jen jeden předmět - cizí jazyk. Pokud účastníci těchto kursů nejsou zaměstnáni, jsou povinni sami jako osoby bez zdanitelných příjmů platit zdravotní pojištění ve výši 297,- Kč měsíčně. Možnost úlevy v placení této částky jsme v závěru loňského roku konzultovali s legislativním odborem ministerstva zdravotnictví ČR se závěrem, že jakákoli úleva by znamenala změnu zákona o zdravotním pojištění. Doporučuji proto předložit formou poslanecké iniciativy návrh, aby za účastníky jednoročních denních jazykových kursů organizovaných pro absolventy středních škol v jazykových kursů organizovaných pro absolventy středních škol v jazykových školách platil zdravotní pojištění stát stejně, jako se navrhuje u vysokoškolských studentů starších 26 let (viz níže).

Vážený pane poslanče, reaguji ještě na Váš předpoklad nezaměstnanosti učitelů cizích jazyků. Této věci se v současné době není třeba obávat. Na základních a středních školách v ČR je i při výpomoci cizích lektorů velký nedostatek učitelů cizích jazyků. Pro jeho postupné snižování činit MŠMT ČR opatření; k důležitým z nich patří zřízení tříletého jednooborového studia učitelství cizího jazyka na několika vysokých školách v ČR.

Jsme si vědomi, vážený pane poslanče, významu znalosti cizích jazyků u našich občanů a v rámci své působnosti usilujeme o jejich soustavné prohlubování a rozšiřování. Péče o studiu cizích jazyků není však jen věcí státní správy; získávání znalosti cizího jazyka je ve vlastním zájmu každého občana, nebť v této době zvyšuje jeho předpoklady pro uplatnění na trhu práce.

Ke zdravotnímu pojištění studentů vysokých škol starších 26 let sděluji: povinnost platit zdravotní pojištění pro studenty starší 26 let nevyplývá z předpisů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo ministerstva financí, ale ze zákona č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákona č. 592/1992 Sb., a zákona č. 10/1993 Sb. Návrh na změnu příslušných ustanovení je tedy nutno uplatnit především na půdě Parlamentu ČR. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tak již učinilo 2x. Poprvé v připomínkovém řízení k novele zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, kdy se podařilo snížit původně uzákoněnou částku 594,- Kčs měsíčně, kterou byli povinni si studenti starší 26 let sami platit u příslušné zdravotní pojišťovny, na polovinu. Podruhé při přípravě další novely citovaného zákona o všeobecném zdravotním pojištění. Po dohodě s ministerstvem zdravotnictví bylo navrženo, aby byla pro studenty vysokých škol starší 26 let uplatněna výjimka a za tyto studenty, stejně jako za studenty mladší 26 let, zdravotní pojištění platil stát. Navržená úprava má být předložena formou poslanecké iniciativy.

Jak již bylo uvedeno, otázkami zdravotního pojištění se pro všechny skupiny občanů zabývá výše citovaný zákon o všeobecném zdravotním pojištění a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění zákona č. 10/1993 Sb.

Zákon o vysokých školách tyto problémy neřeší a to ani v navrhované novele. Nicméně návrh novely obsahuje rámcové ustanovení o poskytován stipendií, příspěvků k úhradě zvýšených nákladů v období praxe, slev na ubytování v kolejích, na stravování v menzách a užívání dalších zařízení vysoké školy a fakulty a o hrazení různých druhů pojištěni, která se poskytují studentům vysokých škol bez ohledu na jejich věk.

S pozdravem

 
Petr Piťha

Vážený pan

PhDr. Václav Grulich

poslanec

Praha












Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP