Zápisy do rejstříku užitných vzorů mají převážně charakter evidenční, to znamená, že zápis v rejstříku není podmínkou účinnosti zapsaného úkonu. Podle ustanovení § 21 návrhu zákona se pro některé vztahy z užitných vzorů použijí ustanovení zákona č. 527/1990 Sb. Tento zákon stanoví, které úkony nabývají vůči třetím osobám účinnosti teprve tímto procesním úkonem.

Povinnost vydávat Věstník vyplývá pro Úřad z čl. 12 odst. 2 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví, podle níž se jednotlivé unijní země zavázaly vydávat periodický úřední list.

K § 21:

V případech, kdy zákon nebude obsahovat procesní ustanovení, použije se pro řízení o užitných vzorech před Úřadem správní řád.

Specifičnost řízení ve věci průmyslových práv však vyžaduje, aby některé úkony v řízení o průmyslových právech byly upraveny jinak, než je tomu podle obecných předpisů o správním řízení.

Povinnost činit některé úkony jinak, než to umožňuje správní řád, je proto upravena jednak přímo v ustanoveních upravujících tyto úkony, jednak jsou některá ustanovení správního řádu vyloučena z řízení o užitných vzorech, stejně tak jako z řízení o vynálezech a průmyslových vzorech podle zákona č. 527/1990 Sb., absolutně.

Jedná se zejména o ustanovení správního řádu upravující přerušení řízení, které v řízení o získání ochrany na předmět průmyslového práva nevyhovuje z toho důvodu, že toto řízení lze zahájit a pokračovat v něm jen na základě úkonů účastníka řízení. Stejně tak nelze připustit čestné prohlášení, neboť skutečnosti rozhodné pro vznik některých práv je nutno prokazovat pouze ověřenými doklady. Lhůty k rozhodnutí stanovené v ustanovení § 49 správního řádu nelze použít, neboť pro rozhodnutí o poskytnutí ochrany užitným vzorem jsou rozhodné úkony přihlašovatele a v řízení o výmazu užitného vzoru z rejstříku toto rozhodnutí bude zpravidla záviset na výsledku zkoumání splnění hmotných podmínek pro poskytnutí ochrany konkrétnímu řešení. Stejně tak není možné použít ustanovení o opatření proti nečinnosti.

Některé instituty a procesní úkony podle tohoto zákona by měly být upraveny identicky, jako je tomu v zákoně č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích. Jedná se např. o ustanovení o právu na užitný vzor včetně režimu, byl-li užitný vzor vytvořen ke splnění úkolu z pracovního poměru či jiného obdobného vztahu, o zapisování licenčních smluv, o převodech užitných vzorů, o lhůtách pro podání rozkladu. Dalšími právními instituty, které mají shodný obsah, jsou nakládání s utajovanými užitnými vzory, zastupování zahraničních přihlašovatelů či porušování práv. Vzhledem k stálosti těchto úprav nenavrhuje se jejich nová výslovná úprava, ale obdobné použití úpravy ze zákona o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích i pro vztahy z užitných vzorů.

V Praze dne 26. srpna 1992

Předseda vlády ČSFR:

Ministr hospodářství ČSFR:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP