Středa 30. prosince 1992

Nejde tudíž o žádné záležitosti mimo sněmovnu nebo o nějaké podezření z trestných činů a podobné záležitosti, jde o přece jen nepřiměřené výroky ve sněmovně, nevhodné chování apod. Domnívám se, že tato pravomoc by předsedovi měla jistě náležet, měli bychom si zvykat na to, že předseda je také funkcí, která má svou autoritu, svůj majestát a v určitém smyslu bychom měli být ochotni jemu dát do ruky některá rozhodnutí, např. o tom, jestli se někdo choval tak či onak.

Zároveň doporučuji uvědomit si, že je to pouze první stupeň a poslanec, který by byl tímto rozhodnutím, podle jeho soudu, nějak zkrácen, se může odvolat k celé sněmovně, která to rozhodne. Proto doporučuji návrh pana poslance Macháčka nepřijmout.

Pan poslanec Josef Ježek navrhuje mezi osoby, které dostanou slovo kdykoliv na jednání České národní rady, zařadit předsedy výborů České národní rady. Tím by se množství těchto osob rozrostlo do velkého množství a obával bych se, že by to způsobovalo příliš mnoho možností zneužívání z různých důvodů. Každý předseda výboru má jistě svého předsedu poslaneckého klubu, člena vlády, nebo místopředsedy ČNR a může se s ním z jakéhokoliv důvodu domluvit. Doporučuji tedy nepřijmout.

Poslanec Ďurič navrhl pozměňovací návrh, jehož smyslem je doplnění institutu náhradníků za zástupce poslaneckých klubů vyslaných do organizačních výborů. Ve variantě dvacet členů organizačního výboru si myslím, že by to byla rozumná varianta - je to můj osobní názor argumentoval bych tím, že budou-li náhradníci v tomto menším počtu, více se tento orgán stává apolitickým, protože nelze různě kalkulovat, kdo bude nebo nebude přítomen, zda-li někdo je v cizině nebo není a více tento orgán pak jedná vysloveně technicky a organizačně.

Otázka je, bude-li přijat návrh pana poslance Vyvadila, počet by byl kolem 30, jestli hodláme mít 60 potencionálních členů organizačního výboru - to dávám k úvaze.

Poslední návrh - paní poslankyně Marvanová navrhla, aby nebyla obligatorní povinnost ústavně právnímu výboru přikazovat všechny návrhy zákonů a formulovat to tak, že by byla obligatorní povinnost přidělit je alespoň dvěma výborům - zůstává zde tak množné číslo - a z toho vyvozuji, že by vždy dvěma výborům to mělo být přikázáno.

Domnívám se, že je to rozumný návrh, takže bych ho podpořil. Diskuse na toto téma se zde vedly celé minulé roky a ústavně právní výbor by tedy neměl být v roli vrchního definitivního censora všech zákonů. Promiňte to slovo "censor".

To je vše k pozměňovacím návrhům a doporučuji celý návrh přijmout.

Předseda ČNR Milan Uhde: Děkuji zástupci navrhovatelů Oldřichu Kužílkovi.

Dávám nyní slovo společnému zpravodaji výborů panu poslanci Ivanu Maškovi, aby přednesl závěrečné slovo, vyjádřil se k rozpravě a případně doporučil hlasování o pozměňujících návrzích.

Poslanec Ivan Mašek: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, omezím se pouze na to, že jako navrhovatel proberu jednotlivé pozměňovací návrhy, zdůvodním svůj případný postoj a potom již v průběhu hlasování pouze případný postoj připomenu a přednesu příslušný návrh.

Prvním návrhem byl návrh pana poslance Vyvadila - je to návrh, který je v souladu s připomínkami některých výborů. Já se k tomuto výboru nestavím kladně, což jsem již zdůvodnil. Domnívám se, že tento orgán má působnost pouze koordinační a organizační a že by především měl být orgánem akceschopným, což lépe zaručuje řešení navržené ve společné zprávě, kde počet jeho členů je přesně 21, zatímco návrh pana poslance Vyvadila znamená, že členů by podle současného stavu bylo 30, ale umožňuje, aby tento počet byl 45 a dokonce více, protože ani počet místopředsedů České národní rady, vážených funkcionářů, není v jednacím řádu omezen. Umožňovalo by to v podstatě organizační výbor libovolně rozšiřovat.

Pan poslanec Jaroš přednesl dva pozměňovací návrhy, první se týkal zbraní a druhý se týkal zákazu kouření. Jako kuřák mám svůj osobní názor, ale jinak uznávám, že obě tyto záležitosti by mohly být upraveny v jednacím řádu, bohužel se domnívám, že je nelze upravit tak, jak to pan poslanec navrhl. Nelze například zakázat vstup poslanců do budovy se zbraní, čímž bychom například znemožňovali poslancům, když v noci odcházejí, aby u sebe měli osobní zbraň, kterou mají právo nosit.

Pokud jde o kouření, domnívám se, že by bylo vhodnější uvolnit nějaké rozumné prostory pro kouření, kde by si kuřáci mohli dát kávu a k tomu cigaretu a nemuseli chodit v zimě na terasu nebo před budovu, kde jsou případně demonstranti.

Předseda ČNR Milan Uhde: S technickou poznámkou se hlásí pan poslanec Hofhanzl.

Poslanec Čestmír Hofhanzl: Doporučoval bych panu zpravodaji, aby komentoval každý návrh před jeho hlasováním.

Předseda ČNR Milan Uhde: Domnívám se, že můžeme požádat pana zpravodaje, aby komentoval příslušný návrh před každým hlasováním, což by bylo přehlednější.

Poslanec Ivan Mašek: Jestli je takové přání, rád vyhovím. Navrhuji, abychom začali hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

Předseda ČNR Milan Uhde: Návrh pana poslance Vyvadila byl už komentován společným zpravodajem. Znamená to, že můžeme o pozměňovacím návrhu hlasovat, nebo chcete ještě k tomu něco podotknout?

Poslanec Ivan Mašek: Nechtěl bych k tomu něco podotknout, ale domnívám se, že by bylo správné, abych přednesl návrh tak jak zní. Jde o návrh, aby odst. 16 návrhu zákona, který se vztahuje k § 37 a), aby odst. 2 a 3 byly v tomto znění:

Odst. 2: "Organizační výbor se skládá z předsedy ČNR, místopředsedů ČNR a ze zástupců poslaneckých klubů na zásadě poměrného zastoupení."

Odst. 3: "Za každých započatých deset členů poslaneckého klubu přísluší poslaneckému klubu zastoupení v organizačním výboru ČNR jedním zástupcem."

Před hlasováním bych chtěl upozornit, že mám za to, že tento návrh se vylučuje s návrhem pana poslance Bendy na sdružování poslaneckých klubů za tímto účelem.

Předseda ČNR Milan Uhde: Budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Vyvadila, který byl komentován.

Kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, ať zvedne ruku. 76.

Kdo je proti tomuto návrhu? 15.

Kdo se zdržel hlasování? 15.

Konstatuji, že tento pozměňovací návrh byl přijat.

Prosím pana společného zpravodaje o pokračování.

Poslanec Ivan Mašek: Dále jsou zde dva návrhy poslance Jaroše. První návrh je doplnit do návrhu zákona nový bod 4, ostatní přečíslovat, který by se vztahoval k § 14. Byl by doplněn odst. 4 v tomto znění:

"Do budov ČNR a tam, kde ČNR a její orgány jednají, není povolen vstup se střelnou zbraní nebo výbušninou. Zákaz se nevztahuje na členy parlamentní stráže a na osoby zajišťující ochranu ústavních činitelů."

K tomuto návrhu jsem se již vyjádřil.

Předseda ČNR Milan Uhde: Kdo je pro přijetí prvního pozměňovacího návrhu pana poslance Jaroše, ať zvedne ruku. 49.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. 28.

Tento pozměňovací návrh nebyl přijat.

Prosím, pane společný zpravodaji.

Poslanec Ivan Mašek: Další návrh pana poslance Jaroše byl doplnit nový bod 4, kde by v § 14 bylo: "Ve všech prostorách ČNR je zakázáno kouřit s výjimkou otevřených prostor jako nádvoří a terasy."

Vyjádřil jsem se předtím.

Předseda ČNR Milan Uhde: Kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, ať zvedne ruku. 50.

Kdo je proti tomuto návrhu? 42.

Kdo se zdržel hlasování? 12.

Tento pozměňovací návrh těsnou většinou nebyl přijat. Prosím pana společného zpravodaje.

Poslanec Ivan Mašek: Další návrhy jsou pana poslance Bendy. Jedná se o tři návrhy. První návrh je v bodu 13, který se týká § 36, v bodu c) vypustit slova "po jeho jmenování Českou národní radou". Bod c) by zněl: "přijímá slib generálního prokurátora České republiky".

Tento návrh doporučuji.

Předseda ČNR Milan Uhde: Kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, ať zvedne ruku. 98.

Kdo je proti tomuto návrhu? Nikdo.

Tento pozměňovací návrh byl přijat.

Prosím pana společného zpravodaje.

Poslanec Ivan Mašek: Další návrh pana poslance Bendy se týká bodu h) § 36. Poslanec Benda navrhuje znění: "jmenuje a odvolává na návrh ČNR generálního prokurátora České republiky a další státní funkcionáře České republiky v případech dosud svěřených zákonem do působnosti předsednictva ČNR, nestanoví-li zákon jinak".

Tento návrh vřele doporučuji.

Předseda ČNR Milan Uhde: Kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, ať zvedne ruku. 100.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku? Nikdo.

Tento pozměňovací návrh byl rovněž přijat.

Pane společný zpravodaji, pokračujte.

Poslanec Ivan Mašek: Třetí návrh pana poslance Bendy se týkal § 37 a) odst. 3. Šlo o sdružování poslaneckých klubů za účelem zastoupení v organizačním výboru. Myslím, že o tomto návrhu nelze hlasovat, že je vyloučen přijetím znění odst. 3, které bylo navrženo panem poslancem Vyvadilem a schváleno.

Předseda ČNR Milan Uhde: Rovněž se domnívám, že konstatování pana společného zpravodaje je oprávněné, a prosím ho, aby přistoupil k dalšímu pozměňovacímu návrhu a k jeho zhodnocení.

Poslanec Ivan Mašek: Dalším pozměňovacím návrhem je návrh pana poslance Macháčka k § 19, v bodu 5, první část zákona - doplnit slova "generálnímu prokurátorovi České republiky a předsedovi Nejvyššího kontrolního úřadu". Jde o udělení slova těmto hodnostářům kdykoliv o to požádají, a to i k prohlášením, která nesouvisí s pořadem schůze. Nezaujímám k tomu žádné stanovisko.

Předseda ČNR Milan Uhde: Můžeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Macháčka, jak byl vyložen panem společným zpravodajem.

Kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, ať zvedne ruku. 21.

Kdo je proti tomuto návrhu? 8.

Tento pozměňovací návrh zcela zřejmě nebyl přijat.

Prosím, pane společný zpravodaji, přikročte k dalšímu pozměňovacímu návrhu pana poslance Macháčka.

Poslanec Ivan Mašek: Další návrh ja pana poslance Macháčka, že by měl být zcela vypuštěn z tohoto návrhu zákona organizační výbor. Domnívám se, že přijetím návrhu pana poslance Vyvadila je tento návrh z hlasování vyloučen.

Předseda ČNR Milan Uhde: Je tomu nepochybně tak, prosím pana společného zpravodaje, aby přikročil k dalšímu pozměňovacímu návrhu.

Poslanec Ivan Mašek: Třetí návrh pana poslance Macháčka se týká prvé části bodu 13, § 36, kde pan poslanec navrhuje vypustit písm. j), tedy právo předsedy ČNR rozhodovat o návrhu mandátového a imunitního výboru v disciplinárním řízení proti poslancům. Toto vypuštění, jak řekl pan poslanec Macháček, přenést do následujících ustanovení paragrafů tohoto zákona.

Mám za to, tak jak to pan poslanec navrhoval, že to není až tak jednoduché technicky provést toto vypouštění, kromě toho v souladu s navrhovatelem výrazně nedoporučuji tento návrh přijmout, poslanci by tím byli připraveni o jednu instanci v disciplinárním řízení a domnívám se, že by to nebylo vhodné.

Předseda ČNR Milan Uhde: Budeme hlasovat o třetím pozměňovacím návrhu pana poslance Macháčka, kdo je pro jeho přijetí, ať zvedne ruku. 1.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. 12.

Tento návrh nebyl přijat.

Prosím pana společného zpravodaje.

Poslanec Ivan Mašek: Dalším návrhem je návrh pana poslance Josefa Ježka, týká se bodu 5 společné zprávy, tedy § 19, pan poslanec Ježek navrhuje zařadit mezi ty, kterým je udělováno slovo kdykoli o to požádají, i předsedy výborů. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrazné rozšíření počtu těchto osob, a v souladu s navrhovatelem nedoporučuji tento návrh.

Předseda ČNR Milan Uhde: Budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Josefa Ježka.

Kdo je pro přijetí tohoto návrhu, ať zvedne ruku. Třináct hlasů je pro.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. 21.

Tento pozměňovací návrh nebyl přijat.

Prosím, pane společný zpravodaji.

Poslanec Ivan Mašek: Dalším návrhem je návrh pana poslance Gjuriče, týká se oblíbeného bodu 16, tedy § 37a, kde pan poslanec Gjurič navrhoval do odst. 3 vložit větu "Zároveň určují náhradníky" a v odst. 4 doplnit slova "a náhradníků". Jde o to, aby v organizačním výboru bylo možno členy zastupovat pomocí institutu náhradníků. Já především proto, že byl přijat návrh pana poslance Vyvadila, který umožňuje značné rozšíření tohoto organizačního výboru, tak bych si dovolil tento návrh nedoporučit.

Předseda ČNR Milan Uhde: S technickou poznámkou se hlásí pan poslanec Gjurič.

Poslanec Andrej Gjurič: Domnívám se, že můj návrh byl nesen úplně jinou myšlenkou, jinou ideí než návrh pana poslance Vyvadila a přestože tento návrh organizační výbor rozšířil, domnívám se, že se to nevylučuje a že by se o mém návrhu mělo hlasovat.

Poslanec Ivan Mašek: Já jsem nikdy neřekl, že se to vylučuje s návrhem pana poslance Vyvadila.

Předseda ČNR Milan Uhde: Budeme hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu, kdo je pro jeho přijetí, ať zvedne ruku. 4.

Kdo je proti přijetí tohoto návrhu, ať zvedne ruku. 7.

Tento pozměňovací návrh nebyl přijat. Prosím pane společný zpravodaji.

Poslanec Ivan Mašek: Dalším a posledním pozměňovacím návrhem je návrh paní poslankyně Marvanové, týká s bodu 24, části 1, to je § 62, odst. 1, kde paní poslankyně navrhuje, aby v souladu s usnesením ústavně právního výboru byla slova "ústavně právnímu výboru, popřípadě dalším výborům", která jsou na konci první věty, nahrazena slovy "výborům". Já to přečtu, jak by to znělo.

"Zásady zákona ČNR přikáže organizační výbor ČNR k projednání výborům". Tečka, a pokračovala by druhá věta. Navrhovatel zde vysvětlil, o co se jedná, jde o to, aby obligatorně ústavně právní výbor nebyl nucen projednávat všechny předlohy. Já tento návrh vřele doporučuji.

Předseda ČNR Milan Uhde: Děkuji. Budeme hlasovat o tomto pozměňovacím návrhu, kdo je pro jeho přijetí, ať zvedne ruku. 85 hlasů pro.

Kdo je proti, ať zvedne ruku. 4 hlasy proti.

Tento pozměňovací návrh byl přijat. Pane společný zpravodaji, prosím.

Poslanec Ivan Mašek: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, mám za to, že jsme vyčerpali všechny pozměňovací návrhy a že tedy možno hlasovat o celém tomto, jak věřím, posledním zákonu ČNR.

Předseda ČNR Milan Uhde: Já jsem ale, pane společný zpravodaji, zaznamenal, že nebyl projednán pozměňovací návrh pana poslance Ullmanna, a protože vidím jeho ruku zvednutou k technické poznámce, domnívám se, že chce na tuto okolnost poukázat. Jestli je to tak, pane poslanče, udělal jsem to místo vás. Domnívám se, že pozměňovací návrh pana poslance Ullmanna byl vynechán nedopatřením.

Poslanec Ivan Mašek: Omlouvám se panu poslanci Ullmannovi, zřejmě z rozrušení v této historické chvíli, kdy se projednává poslední zákon ČNR, jsem omylem přeskočil jeho návrh, takže se k němu vrátíme.

Tento návrh se týká § 59 odst. 2, je to na straně 10 tohoto tisku, v bodě 23, pan poslanec Ullmann navrhuje, aby odst. 2 tohoto § 59 zněl: " Na žádost navrhovatele může být výjimečně upuštěno od zásad zákona, zejména jde-li o úpravu jednoduchou nebo vyžaduje-li to její naléhavost, pokud s tím vysloví ČNR souhlas."

Návrh je věcně přesně totéž, co je ve znění společné zprávy. Pan poslanec Ullmann se domnívá, že jeho znění je jazykově lepší. Já se tak nedomnívám, myslím, že je to otázka jazykového citu.

Předseda ČNR Milan Uhde: Děkuji panu společnému zpravodaji.

Budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu pana poslance Ullmanna.

Kdo je pro jeho přijetí, ať zvedne ruku. 22.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. 2.

Tento pozměňovací návrh nebyl přijat.

Prosím pana společného zpravodaje.

Poslanec Ivan Mašek: Domnívám se, pane předsedo, že se mi konečně podařilo dostat se přes všechny pozměňovací návrhy a že je možno hlasovat o celém návrhu zákona.

Předseda ČNR Milan Uhde: Budeme tedy hlasovat o celém předloženém návrhu. Kdo souhlasí s návrhem poslanců Marka Bendy a dalších na vydání zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 35/89 Sb. o jednacím řádu ČNR ve znění zákona ČNR č. 249/90 Sb., zákona ČNR č. 97/91 Sb. a zákona ČNR č. 280/91 Sb., podle sněmovního tisku 291, ve znění společné zprávy výborů ČNR podle sněmovního tisku 292 a schválených pozměňovacích návrhů, ať zvedne ruku. 106.

Kdo je proti tomuto návrhu, ať zvedne ruku. Nikdo.

Tento návrh zákona byl přijat jednomyslně.

Hlásí se pan poslanec Kužílek.

Poslanec Oldřich Kužílek: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já vám všem nesmírně děkuji a přeji do nového roku, zpočátku s novelizovaným a později (doufám brzy) úplně novým jednacím řádem, mnoho úspěchů při jednání v poslanecké sněmovně parlamentu ČR, jakož i kdekoliv jinde. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda ČNR Milan Uhde: Děkuji panu poslanci Kužílkovi, panu společnému zpravodaji poslanci Ivanu Maškovi a všem, kdo se zasloužili o tuto novelu jednacího řádu, tolik potřebnou k naší další práci.

Posledním bodem je

V.

Zpráva o činnosti předsednictva ČNR za období od 21.

do 28. prosince 1992

Zprávu o činnosti předsednictva ČNR za poslední období jste obdrželi jako sněmovní tisk 297.

Protože se předsednictvo ČNR sešlo ještě včera, byl vám dnes navíc rozdán dodatek k této zprávě.

Nyní k této předložené zprávě a jejímu dodatku otevírám rozpravu. Kdo se do ní hlásí? (Nikdo.)

Nehlásí se nikdo, rozpravu uzavírám.

Budeme hlasovat o tomto usnesení:

"Česká národní rada souhlasí se zprávou o činnosti předsednictva ČNR za období od 21. do 28.prosince 1992 podle sněmovního tisku 297 a jejím dodatkem."

Kdo souhlasí s tímto návrhem, ať zvedne ruku. 102.

Kdo je proti tomuto návrhu? Nikdo.

Tento návrh byl přijat.

Tím jsme vyčerpali program dnešního dne.

Chci vás nejprve upozornit, že se v 15 hodin sejde předsednictvo. Po zakončení schůze jsou členové předsednictva a předsedové výborů zváni na oběd, který bude posledním společným obědem v tomto ročním období.

Chtěl bych poděkovat všem, kdo na dnešní schůzi a po celé půlroční období ČNR přispěli svým kladným přínosem ke společné práci. Chci zvláště poděkovat všem, kdo vytrvali na dnešní schůzi až do jejího konce. Chci vyslovit politování nad tím, že tu nesedíme ve větším počtu.

Chtěl bych vám popřát všechno dobré a vyslovit naději, že se nejen 1. ledna, ale i další dny příštího roku budeme vídat, a budeme vídat v dobrém, v tak dobrém, jak jen to je na půdě parlamentu možné.

Nyní předávám ještě slovo panu poslanci Pavelovi, který o ně požádal. Doporučuji, abychom ho vyslechli.

Poslanec Josef Pavela: Pane předsedo, vážení členové české vlády, kolegové a kolegyně.

Ne všechno se nám v tomto společenství poslanců v tomto roce podařilo. Nejsme se vším spokojeni a myslím, že nejhorší nespokojenost je tehdy, když nejsme spokojeni sami se sebou.

Před začátkem nového roku jsme převážně ochotni přijímat nebo obnovovat své dobré úmysly. Česká republika bude potřebovat snad více než dosud naši oddanost a podporu.

Co pro ni můžeme udělat? Především je třeba, abychom byli dobrými lidmi a občany. Proto si navzájem popřejme nejenom zde, mezi námi přítomnými, ale i těm, kteří v tomto okamžiku zde nejsou, abychom se snažili zbavit se všeho, co nás táhne zpět do doby nedávno minulé, abychom se oprostili od nenávisti, zlé vůle a pokrytectví, abychom svobodu nechápali jako bezuzdnost, ale jako odpovědný přístup k životu a společnosti s vědomím, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého. Abychom všichni byli ochotni podle svých schopností co nejvíce přispět ke změně celé naší společnosti, především změnou svého vlastního života. Abychom byli vděčni za všechny krásné dary života, abychom s radostí přijímali dobré věci a s trpělivostí to, co nazýváme špatné, pokud není v naší moci, abychom to se ctí odvrátili. Abychom za jediného nepřítele považovali zlo ve všech jeho podobách. Abychom dovedli vnášet radost a sílu do duší těch, s nimiž nás pojí láska a přátelství. Abychom dovedli naslouchat všem lidem okolo nás, abychom se radovali s radujícími a abychom svou účastí ulehčili tíživou situaci jiných. Abychom navzájem měli opravdové přátele hodné našeho přátelství, kteří budou naší posilou, když budeme slabí. Abychom vytrvali v dobrém ve všech bouřích a těžkostech. Abychom vždycky zůstali sami sebou, věrni dobru a věrni přátelům. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Předseda ČNR Milan Uhde: Děkuji panu poslanci Pavelovi za jeho slova.

Než se definitivně rozloučíme, chtěl bych poděkovat zvlášť paním skrutátorkám, všem pracovníkům ČNR, kteří tu s námi trávili dny pracovního vypětí a obětovali častokrát své soukromí v míře neméně tak bolestné jako poslanci.

Ještě jednou jim děkuji, že s námi vytrvali a že s námi budou i nadále.

Všechno dobré, nashledanou. (Potlesk.)

(Schůze skončila v 13.56 h.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP