Úterý 22. prosince 1992

Poslanec Jozef Wagner: Pane předsedající, dámy a pánové, nechci dělat advokáta vládě, ani to od mě myslím nečeká. Domnívám se ale, že bychom v této chvíli advokáta dělat měli. Domnívám se, že vláda nemá v ruce všechny instrumenty, které potřebuje k tomu, aby mohla postupovat tak, aby její postup dosáhl požadovaného cíle. Brání jí v tom zejména skutečnost, že právní řád, zejména pokud jde o trestní právo a tiskový zákon, nevytváří patřičné podmínky pro příslušné represívní akce. A v této chvíli se domnívám, stát musí mít možnost dostatečně represívně postupovat vůči těm, kteří se chovají tak, že narušují normální život ve státě.

Proto bych doporučoval, abychom teď neformálně požádali vládu, aby připravila příslušné novely a aby event. projevili iniciativu v příslušných výborech, nebo, budeme-li to považovat za rozumné, učinit toto předmětem jisté části příslušného usnesení.

Protože toto navrhuji, myslím si, že je rozumné, abychom bod opět přerušili, projednali ve výborech a zabývali se jím tak, aby výsledek jednání mohl být úspěšný. Děkuji za pozornost.

Místopředseda ČNR Karel Ledvinka: Děkuji. Prosím pana kolegu.... pardon, pan kolega Vyvadil.

Poslanec Jiří Vyvadil: Všechny výtky, že to formuloval neohrabaný stylista, jsou zcela a jednoznačně důvodné. Já se k nim připojuji. Je to hrubě a špatně formulováno. Pokud by to mělo projít, chtěl bych konstatovat, že důvod je trochu vnější. Včera v televizi - kdo sledoval, ví - ona skupina herců zdůrazňovala v prohlášení, že Česká národní rada stále ignoruje určité výzvy. Domnívám se - to je ale můj osobní názor - že určitá reflexe na to by měla být. Kdo sledoval ten pořad, ví, že to bylo velice naléhavě zdůrazňováno, bylo zdůrazňováno, že apel přišel už před měsícem, ale nebylo na něj reagováno. Včera toto bylo znovu opakováno. Znovu toto připomínám - z hlediska časového faktoru to je ten moment, pro který toto bylo formulováno a muselo přijít. V každém případě se ozývaly ale i hlasy, které já uznávám, a to, že asi příliš vědomá akcentace vážnosti situace by nemusela být z hlediska zejména mezinárodního dobrá. Pokud by se nakonec dospělo právě k názoru, právě s ohledem na fakt, že včera zazněla jednoznačná výzva, aby Česká národní rada konečně nějak zareagovala, pak bychom mohli dbát na veřejné mínění. Doporučuji vypustit celý odstavec 1, ponechat odstavec 2, v odst. 3 vynechat slova "Česká národní rada proto se vší vážností a důrazností", ponechat první větu, v další větě vypustit za A) a dát D).

Znovu zdůrazňuji, že mně osobně jde o ten apel, který tam včera jednoznačně zazněl. Zazněl už před měsícem, my jsme na to však nereagovali, nevím, jestli máme na to trochu právo. Je to věc názoru. Na čem se sněmovna usnese, to podpořím.

Místopředseda ČNR Karel Ledvinka: Děkuji. Pan kolega Payne. Ještě pan zpravodaj.

Poslanec Alfred Frommer: Prosím dr. Vyvadila, aby byl tak laskav a dal mi svůj návrh.

Poslanec Jiří Payne: Pane předsedající, dámy a pánové. Po přečtení toho textu jsem dospěl k obdobnému názoru jako pan kolega Vyvadil v tom smyslu, že neopatrné prohlášení by mohlo mít jisté důsledky v zahraničním pohledu na Českou republiku, která je teď velmi pečlivě sledována. My bychom měli to usnesení formulovat tak, abychom nezveličovali problémy, které tady samozřejmě jsou a kterých jsme si vědomi, ale zároveň dosáhli patřičného efektu.

Domnívám se, že by to stálo skutečně za pečlivé posouzení v některém z výborů, případně v nějakém jiném orgánu, na grémiu nebo jinde a za přípravu kvalitně promyšleného textu. Poprosil bych tedy, aby tyto procedurální návrhy, které zde opakovaně zazněly, byly předmětem hlasování.

Místopředseda ČNR Karel Ledvinka: Ano. Než předám slovo kolegovi Výbornému, dovolte mi, abych vás seznámil s jakýmsi kompilátem těchto návrhů.

Předpokládám, že by mělo toto rozhodnutí, o němž budeme hlasovat, zatím podle toho, jak byly předloženy pozměňovací návrhy, znít následovně: "Česká národní rada přerušuje projednávání tohoto bodu a ukládá výboru České národní rady pro právní ochranu a bezpečnost a výboru České národní rady petičnímu, pro lidská práva a národnosti projednat návrh poslance Frommera a připravit společný návrh usnesení, který Česká národní rada projedná na své 18. schůzi České národní rady."

Takto bych si dovolil přednést tyto pozměňovací návrhy. Prosím, paní poslankyně Röschová s technickou poznámkou.

Poslankyně Anna Röschová: Pane místopředsedo, aby tento návrh mohl být projednán, nevím na které to bude schůzi, asi 28. nebo 29. ...

Místopředseda ČNR Karel Ledvinka: Na 18. schůzi, která začne 28. prosince. Děkuji za upozornění. Pan kolega Výborný se vzdává. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Není-li tomu tak, rozpravu končím.

Dovolte mi tedy, abych nechal hlasovat o návrhu, který jsem přečetl.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. 123.

Kdo je proti? 1.

Konstatuji, že jsme přijali tento procedurální návrh.

Tím jsme projednali tento bod naší schůze.

Vážené kolegyně a vážení kolegové, dovolte mi, abych před přestávkou řekl několik organizačních informací o organizaci činnosti České národní rady o vánočních svátcích.

V pondělí 28. prosince se předpokládá v 9,00 hodin konání předsednictva České národní rady. Na toto předsednictvo ČNR jsou zváni i předsedové těch poslaneckých klubů, které nemají v předsednictvu České národní rady zastoupení. Protože se jedná o typicky organizační záležitosti, prosím o jejich účast. V 11,00 hodin bude zahájeno jednání poslaneckých klubů a ve 14,00 hodin jednání výborů České národní rady.

V úterý 29. 12. v 9,00 hodin bude zahájena 18. schůze České národní rady.

Vážené kolegyně a vážení kolegové, protože výbor pro sociální politiku a zdravotnictví potřebuje ke zpracování podkladů hlasování o návrhu zákona 10 minut času, vyhlašuji na tuto dobu přestávku. Sejdeme se v 16,50 hodin.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP