Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VI. v. o.
1445
Odpověď
místopředsedy vlády ČSFR a ministra financí ČSFR Doc. Ing. Václava Klause, CSc. na interpelaci podanou poslancem SN Ivanem Fišerou ve věci chování podniků před kupónovou privatizací (ústní)
MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY A
MINISTR FINANCÍ ČSFR
V Praze dne 20. března 1992
Č. j. I/7 - 531/92
Vážený pane,
K Vašemu dotazu ze dne 17. února t. r. na 20. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů ve věci chování podniků před kupónovou privatizací sděluji:
Federální ministerstvo financí neprovádělo kontrolní šetření o chování podniků v období před kupónovou privatizací; proto odpověď na tuto otázku bude spíše jen reflexí signálů, které federální ministerstvo financí zaznamenává prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, z dopisů či podnětů občanů nebo institucí, z diskusí a osobních jednání pracovníků resortu jednak podle objektivní situace konkrétního podniku a jednak v závislosti na subjektivních postojích řídících pracovníků. Podniky, které zajišťují běžnou spotřebitelskou poptávku a jež nenarazily zatím na silnější konkurenci dovozu, setrvávají buď při dosavadní rutinní praxi nebo v lepším případě aktivně ovlivňují trh, inovují své výrobky i technologie, hledají zahraničního partnera atp. Složitější je situace u podniků, u nichž došlo k rapidnímu poklesu prodeje zejména rozpadem tzv. východních trhů. Tam dochází v extrémních případech k čistě pasivnímu přizpůsobování managementu vzniklé situaci, propouštějí se houfně pracovníci, prodávají se jak materiálové zásoby tak někdy i technické vybavení podniků včetně základních prostředků. V krátké perspektivě bude úkolem finančních, kontrolních, policejních i soudních orgánů posoudit, zda tyto extrémní případy nepřekročily hranici zákonnosti.
Zásadně je třeba konstatovat, že současný stav nejistoty podniků daný především absencí konkrétního vlastníka je řešitelný urychlenou privatizací.
S pozdravem
Vážený pan
I. Fišera
poslanec Federálního shromáždění
Praha