Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1322

Vládní návrh

na účast ČSFR na mírové operaci OSN v Jugoslávii, včetně vyslání vojenské jednotky a skupiny pozorovatelů

 

FEDERÁLNÍ

MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

k č. j. 120.773/91-OMO

Příloha II

Zpráva

k návrhu na čs. zapojení do mírové operace OSN v Jugoslávii

Jugoslávie se nachází ve stavu hluboké vnitřní krize, resp. občanské války, jejíž příčiny jsou velmi složité. Jádrem této krize je historický etnický konflikt, který byl otevřen srbsko-chorvatským sporem o nové státoprávní uspořádání v roce 1990. K eskalaci došlo po vyhlášení nezávislosti Slovinska a Chorvatska koncem června t. r. Federální armáda se postupně vymkla z kontroly ústředních orgánů a její postup stále více podporoval srbské koncepce. V průběhu bojů padlo odhadem 10.000 lidí, počty utečenců přesahují půl milionu.

Československo tragický vývoj v Jugoslávii sleduje s velkou pozorností. Ve spolupráci s demokratickými zeměmi Evropy, zejména členy ES a v rámci KBSE se snažíme podle svých možností napomoci účinnému mírovému řešení jugoslávského konfliktu. Za základ našeho přístupu považujeme všestrannou pomoc při vytváření prostoru pro politický dialog všech stran v konfliktu. Přitom respektujeme klíčové zásady mezinárodního práva a procesu KBSE, zejména bezpodmínečné respektování lidských práv, vč. ochrany práv národnostních menšin, principu neměnnosti vnitřních i vnějších hranic a principu mírového řešení sporů.

Mezinárodní společenství /ES, KBSE, OSN/ usiluje o zastavení bojů. Od září 1990 jedná haagská mírová konference za účasti států ES a zainteresovaných jugoslávských republik, představitelů jugoslávské federace a armády. Jejím cílem je dosažení mírového řešení krize. Také "dvanáctka" a KBSE vyvíjejí tlak směrem k politickému řešení a jednání všech zúčastněných stran. Stále se zvyšuje angažovanost OSN.

Rada bezpečnosti OSN přijala 27. 11. 1991 jednomyslně rezoluci č. 721 (1991). Rezoluce se odvolává na vážnou situaci v Jugoslávii, kde boje způsobily těžké ztráty na životech a rozsáhlé škody a jejíž pokračování by znamenalo hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Rada bezpečnosti se v ní zavázala přijmout urychleně odpovídající kroky, včetně vytvoření a vyslání mírových sil do Jugoslávie.

S návrhem na vyslání mírových sil OSN souhlasí Srbsko, Chorvatsko i fed. jugosl. vláda. Předmětem současných jednání představitelů OSN i subjektů jugoslávské krize je rozmístění vojenských jednotek a pozorovatelů. Nezbytnou podmínkou je úplné zastavení všech bojových akcí.

Vyslání mírových sil do Jugoslávie by významnou měrou napomohlo nastolení trvalého míru v této zemi. ČSFR plán OSN vyslat do Jugoslávie mírové síly podporuje a má zájem se této mírové operace účastnit. Ochotu k zapojení jsme již nezávaznou formou tlumočili příslušným orgánům OSN.

Zda bude ČSFR vyzvána účastnit se mírové operace OSN v Jugoslávii vysláním jednotky či pozorovatelů není zatím jisté. Záleží to na postoji zainteresovaných stran jugoslávského konfliktu, stanovisku generálního tajemníka OSN a na konečném rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Protože však vývoj v tomto směru může být velmi rychlý, je nutné učinit již nyní zásadní politické rozhodnutí a čs. účast připravovat.

Federální ministerstvo obrany je v případě potřeby připraveno vyslat na mírovou operaci OSN do Jugoslávie prapor o síle 480 vojáků a skupinu pozorovatelů v počtu do 20 osob. Náklady spojené s případným vysláním příslušníků čs. armády do Jugoslávie ponese v souladu s dosavadní praxí OSN a ČSFR tedy v této souvislosti nevzniknou finanční implikace.

V souladu s čl. 36 odst. 2 Ústavy lze vyslat ozbrojené síly ČSFR mimo území ČSFR jen se souhlasem Federálního shromáždění. Protože se v návrhu na čs. zapojení do mírové operace OSN v Jugoslávii předpokládá účast ucelené čs. vojenské jednotky, je třeba, aby tento návrh byl předložen Federálnímu shromáždění k dalšímu ústavnímu projednání.

Vypracoval: V. Šmeral

 

VLÁDA ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

 

USNESENÍ

VLÁDY ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

ze dne 16. ledna 1992 č. 27

o zapojení ČSFR do mírové operace OSN v Jugoslávii.

Vláda

1. souhlasí se zapojením ČSFR do mírové operace OSN v Jugoslávii, a to včetně vyslání vojenské jednotky a skupiny pozorovatelů podle předloženého návrhu;

2. ukládá ministru obrany zabezpečit účast ČSFR v mírové operaci v Jugoslávii;

3. ukládá předsedovi vlády, aby po předání žádosti OSN předložil v souladu s čl. 36 odst. 2 Ústavy návrh na účast ČSFR v mírové operaci OSN v Jugoslávii, včetně vyslání vojenské jednotky a skupiny pozorovatelů, Federálnímu shromáždění ČSFR k dalšímu ústavnímu projednání.

Provedou: předseda vlády, místopředseda vlády ČSFR J. Dienstbier a ministr obrany.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP