Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1317

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. V. Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslancem SL L. Žáčkem (ústní) ve věci ostravských havířů a důchodců

 

MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ ČSFR

Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.

Č. j. 80 956/92

V Praze dne 17. února 1992

Vážený pane předsedo,

v příloze Vám zasílám na vědomí stanovisko k vystoupení pana poslance Sněmovny lidu L. Žáčka na 20. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 24. 1. 1992.

S pozdravem

Příloha

Vážený pan

Milan Šútovec, CSc.

předseda Sněmovny národů

Praha

 

Všechny uvedené tři body z Vašeho vystoupení, týkající se ostravských havířů a důchodců, to je

1. proplacení fakultativních dávek zdravotně a sociálně postižených horníků

2. zachování deputátů důchodcům

3. upřednostnění útlumu těžby hnědého uhlí ve prospěch vyšší těžby ostravského uhlí vydáním směrnice

jsou výhradně v kompetenci a záležitostí českých orgánů, zejména pak ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj, ministerstva financí, ministerstva práce a sociálních věcí a podle rozhodnutí těchto orgánů pak českého rozpočtu.

K věcné problematice možno uvést toto:

K bodu 1

Zdravotně a sociálně postiženým horníkům jakožto i pracovníkům s prošlou naplněnou prašnou expozicí fakultativní dávky proplaceny být musí. Vyplývá to z vyhlášky FMPSV č. 19 z roku 1991 sbírky "O pracovním uplatnění a hmotném zabezpečení pracovníků v hornictví". Pokud části horníků byly uhrazeny vedením jednotlivých dolů a větší část podniků nemá peníze v rozsahu 160 mil.Kčs žádaných Vámi na FMH je jedině možné tuto problematiku řešit vedením příslušných podniků ve spolupráci s českým ministerstvem hospodářství a financí.

K bodu 2

Zachování deputátu důchodcům. Tato problematika se v současné době řeší na ministerstvu financí ČR. Předpokládá se, že budou zachovány jen těm důchodcům, kteří skutečně těžili uhlí (fárali). 7. 2. proběhlo jednání u českého ministra financí se zástupci odborového svazu horníků OKD MHPR ČR s tím, že byla vytvořena komise, která do konce února připraví návrh na řešení.

K bodu 3

Útlum těžby ostravské části revíru a tím nevyčerpání zásob řešit směrnicí, která by upřednostnila útlum těžby hnědého uhlí ve prospěch vyšší těžby černého uhlí, není ve vznikajícím tržním hospodářství možné ani správné. Řešení, pokud se bude týkat české státní sféry, je pouze v usměrňování dané celkovou politikou v oblasti hornictví. Jinak se podniky musí prosazovat na trhu především samy. Začíná už ale např. působit vysoké poplatky za znečisťování ovzduší u elektráren, spalujících hnědé uhlí, takže např. České energetické závody uvažují o rekonstrukci některých kotlů z hnědého uhlí na černé uhlí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP