Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1291

INTERPELACE

poslance SN V. Tomise na předsedu vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfu ve věci investičních privatizačních fondů

 

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

JUDr. Václav TOMIS

V Praze dne 12. 2. 1992

Vážený pane předsedo vlády,

ve smyslu § 54 zákona o jednacím řádu FS ČSFR obracím se na Vás s následující naléhavou interpelací.

Podle zpráv, které jsem obdržel do dnešního dne, jakož i názorů některých odborníků, s nimiž jsem věc konzultoval, není celá záležitost investičních privatizačních fondů zcela v pořádku a v souladu s příslušnými právními předpisy např.:

1. § 17a) novely nařízení vlády ČSFR č. 383/1991 Sb. o vydání a použití investičních kupónů umožňuje investičním privatizačním fondům v odst. 1 písm. b) získat pouze 20 % akcií jedné společnosti. Toto omezení je v rozporu s Listinou základních práv a svobod při jatou ústavním zákonem č. 23/1992 Sb. Byl porušen čl. 11 odst. 4 Listiny, dle kterého je vyvlastnění nebo omezení vlastnického práva možné jen ve veřejném zájmu, a to pouze na základě zákona a za náhradu.

Otázka:

a) Jak může vláda postupovat tak zjevně v rozporu s ústavou, když zřejmě podíl na majetku jednoho emitenta akcií nemá s monopolem nic společného?

2. Státní banky vytvořily investiční společnosti, které nejsou bankami. Zákon o bankách z 20. 12. 1991 jim v § 17 odst. 1 písm.

a) nabývání takového majetku znemožňuje v rozsahu větším než 10 % majetku těchto investičních společností.

Otázka:

a) Jak to je možné v případě Investiční banky, které je FMF zakladatelem?

b) Jak realizuje SBČS bankovní dohled, aby k tomu nedocházelo?

3. Investiční společnosti založené státními bankami a jinými státními organizacemi mohou prostřednictvím IPF, které založily, obejít ustanovení § 161 odst. 3 obchodního zákoníku, který zakazuje akciové společnosti nabývat akcie akciové společnosti, která je vlastníkem jejich akcií. Tím dojde k zásadnímu rozporu s cíli privatizace a státní byrokracie se dostane mimo jakoukoliv kontrolu.

Otázka:

a) Jak se tomu zabrání v případě Investiční banky?

b) Jaké opatření přijme vláda, aby privatizace neproběhla ve prospěch státní a podnikové byrokracie?

4. Přísliby správců investičních privatizačních fondů o zaručených výplatách vedou k předpokladu, že pro 5 milionů investorů by se mělo vyplatit řádově 50 miliard korun. Je to stejná částka jako ta, kterou jsme na dluh dali bankám, aby se vyhly bankrotu. Protože tyto prostředky v hotovosti nikdo nemá, jedná se o obecný jev nekalé soutěže podle § 45 obchodního zákoníku.

Otázka:

a) Jak bude informovat veřejnost o tomto jednání První investiční, jejímž majitelem Investiční banka, které je jeho ministerstvo zakladatelem, nebo jak prokáže kredibilitu takové reklamy?

b) Jak vláda zabrání masové desinformaci obyvatelstva?

Vzhledem k závažnosti uvedených faktů pokládám tuto interpelaci ve smyslu § 53 odst. 3 za naléhavou.

Vážený pan

Marián Čalfa

Předseda federální vlády


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP