Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1289

Odpověď

ministryně kontroly ČSFR Ing. Květoslavy Kořínkové, CSc. na interpelaci podanou poslancem SL Michalem Malým (tisk 225) ve věci evidence výzbroje Lidových milicí

 

V Praze dne 6. února 1992

Č. j. 8441/5 - 1990

Pane poslanče,

dne 23. ledna 1992 jsem obdržela Vaši interpelaci č. 1225, ve které jste mi položil 4 otázky týkající se nesrovnalostí v evidenci zbraní, munice, trhavin apod., zejména u bývalých LM.

K jednotlivým otázkám Vaší interpelace uvádím:

1. Jakým způsobem byly dořešeny přebytky a schodky mezi evidencí LM a evidencí pořízenou ČSA? Bylo v této věci proti někomu zahájeno trestní řízení?

Odpověď:

O rozdílech v počtech zbraní, munice a trhavin držených bývalými LM, zjištěných při porovnání a dohledání, byl ministrem obrany ČSFR informován bývalý ministr vnitra ČSFR JUDr. Richard Sacher již v průběhu dohledávání dne 3. dubna 1990 a o konečném stavu v červnu 1990, ještě před zasedáním 6. společné schůze SL a SN, na které jste interpelaci podal. Současně ministr obrany ČSFR požádal ministra vnitra ČSFR o dořešení zjištěných rozdílů v jeho kompetenci s tím, že ČSA k tomu nemá oprávnění a rovněž o tomto stavu informoval Generální prokuraturu ČSFR.

O stavu v převzetí zbraní, munice a trhavin od LM k ČSA spolu s výkazem rozdílů byl informován předseda Branně bezpečnostního výboru SN FS poslanec Ladislav Lis dopisem FMK č. j. 8441/1990-4 z 11. října 1990 v němž bylo uvedeno, že materiál byl vzat do účetní evidence Čs. armády na základě přejímacích zápisů potvrzených pracovníkem příslušného útvaru Čs. armády a pověřeným pracovníkem LM.

FMK nesledovalo zda přebytky a schodky byly způsobeny trestnou činností a zda řešící orgány navrhly vůči někomu zahájit trestní řízení.

2. Byla porovnána předaná evidence LM s evidencí a materiály v archivu ÚV KSČ a s evidencí zbrojních závodů? Jestliže ano, s jakým výsledkem? Jestliže ne, proč?

Odpověď:

FMK nebylo řešením této záležitosti pověřeno, materiály LM v archívu bývalého ÚV KSČ neprověřovalo a z tohoto důvodu nemá požadované informace. FMK zjistilo, že v dokumentech bývalého ÚV KSČ předaných do Státního ústředního archívu není uložena ucelená účetní nebo evidenční dokumentace o počtech zbraní, munice a trhavin Lidových milicí, jež by mohla být k porovnání využitelná. Evidence zbraní vyráběných zbrojními podniky spadá do republikové působnosti a ověření způsobu nebo rozsahu vyzbrojování jednotek LM přímo těmito podniky nebylo na FMK vyžadováno, ani žádným kompetentním orgánem uloženo.

3. Byla obdobná prověrka provedena u arzenálu CO a Svazarmu? Jestliže ano, s jakým výsledkem? Jestliže ne, proč?

Odpověď:

Kontrola zbraní u CO nebyla prováděna, neboť CO je podle rozkazu prezidenta republiky z 30. ledna 1976 dnem 1. ledna 1976 v péči a v organizační struktuře FMO. Ozbrojené jednotky CO jsou vojenské a jejich vyzbrojování a kontrola jsou plně v kompetenci ministra obrany.

Podle Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám z 12. 8. 1949 o ochraně obětí mezinárodních ozbrojených konfliktů (Protokol I - část IV, článek 67, písmeno d) jsou pro příslušníky jednotek vojenských záchranných útvarů CO skladovány pouze lehké zbraně pro udržení pořádku a k sebeobraně. Podle vyjádření náčelníka CO ČSFR jsou tyto zbraně uloženy ve skladech ČSA jako depozito (20 %) a ostatní ve skladech CO, kde je zajištěno jejich bezpečné uložené.

Na základě požadavku předsedy BBV SN Federálního shromáždění poslance L. Lise ze dne 12. 9. 1991 dokončuje FMK kontrolu podmínek zabezpečení připravenosti civilní obrany okresů k ochraně obyvatelstva a materiálních hodnot společnosti v případech vzniku katastrof a mimořádných situací.

Kontrola zbraní u Svazarmu nebyla plánována ani vyžadována vzhledem k tomu, že většina zbraní je charakteru sportovního a je evidována u příslušných orgánů MV ČR a SR. FMK zjistilo, že vojenské zbraně dříve vyčleněné pro výcvik branců (7,62 mm samopal vz. 58) byly dle rozhodnutí FMO (č. j. 128/25-103 z 18. 7. 1991) od organizací Čs. branného svazu převzaty zpět do zásob ČSA ke dni 30. 9. 1991. Podrobný přehled o převzatých zbraních k ČSA je k dispozici na FMO.

4. Byly obdobné kontroly provedeny u FMV a republikových MV?

Odpověď:

Stanovit oprávnění a upravovat podmínky pro výkon dozoru nad dodržováním zásad zákona č. 147/1983 Sb. o zbraních a střelivu přísluší pouze FMV (viz § 62, bod h tohoto zákona). - Za kontrolu zbraní FMV v plném rozsahu zodpovídá ministr vnitra ČSFR a v této oblasti nebyla vůči FMK uplatněna žádná společenská objednávka.

Na základě množících se podání a upozornění občanských iniciativ a po zrušení platnosti zbrojních průkazů krátkých kulových zbraní ke dni 2. února 1990 uskutečnilo FMK v únoru až květnu 1990 kontrolu oprávněnosti držení krátkých kulových zbraní soukromými osobami s prověřením stavu plnění opatření ministrů vnitra ČSFR, ČR a SR. V resortech vnitra bylo prověřeno 5 krajských a 17 okresních správ SNB. Kontrola prokázala opožděné vydání pokynů pro akci z úrovně MV ČR a SR a nedostatečné vytvoření organizačních a technických předpokladů v předstihu celé akce. Tím byl u části soukromých zbraní umožněn komisní odprodej místo jejich odevzdání a vystavení nových zbrojních průkazů pro soukromé osoby bez souhlasu ustanovených občanských komisí. Příslušné orgány vnitra tuto akci nevyužily k provedení balistických expertíz u odevzdaných zbraní pro doplnění balistické sbírky FKÚ a snížení počtu neobjasněných trestných činů s použitím zbraně.

Součástí kontroly FMK bylo ověření počtů vydaných zbrojních průkazů jednotlivým kategoriím vybraných osob, zejména funkcionářům KSČ, LM apod. Kontrola prokázala, že tuto vybraní držitelé odevzdali své zbraně ve stanoveném termínu a navíc bylo ostatními občany vráceno 510 ks neregistrovaných zbraní. Výsledná zpráva byla předána 13. 6. 1990 sekretariátu ROS, následně ministru vnitra ČSFR a ministrům vnitra ČR a SR.

Na základě požadavků předsedy vlády ČSFR a ministra vnitra ČSFR FMK provedlo ve spolupráci s ministerstvem státní kontroly ČR v červenci a srpnu 1990 následnou kontrolu plnění opatření přijatých k odstranění nedostatků zjištěných prověrkou hospodaření s výbušninami v roce 1989 ve resortech (FMHSE, FMPE, FMDS a FMV) a v bývalém Ústředním ředitelství Čs. státního filmu a Filmovém studiu Barrandov. Kontrolou bylo zjištěno zejména neprůkazné vedení evidence výdeje, spotřeby a vracení výbušnin a nepřehledný manipulační tok odpadů při jejich výrobě. Bylo zjištěno porušování zásad jejich bezpečného skladování a nedostatečné zabezpečení ostrahy skladů a výrobních objektů. Výsledná zpráva byla v září 1990 zaslána předsedovi vlády ČSFR, ministru vnitra ČSFR a dne 30. 10. 1990 rovněž tajemníkovi BBV SL a SN Federálního shromáždění. Odstranění nedostatků bylo realizováno v kompetenci příslušných ministrů a vůči odpovědným pracovníkům bylo za zjištěné nedostatky vyvozeno celkem 24 postihů.

V současné době je připravována kontrola zabezpečení kulových zbraní v působnosti federálních orgánů, která bude uskutečněna v březnu až květnu 1992 a výsledek bude předložen Radě obrany státu, vládě ČSFR a BBV SL a SN Federálního shromáždění.

S pozdravem

Pan

Michal Malý

poslanec Sněmovny lidu

Federálního shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP