Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky 1992

1285

INTERPELACE

ministra vnitra vlády ČSFR Jána Langoše

podaná poslancem SN FS Petrem Uhlem

ve věci aplikace zákona č. 451/91 Sb. v Čs. televizi

 

Vážený pane ministře,

v minulých dnech se vyjádřil ústřední ředitel Československé televize Jiří Kantůrek - a toto jeho vyjádření potvrdila i zpráva v deníku ČST -, že požádal FMV o vydání osvědčení nejen pro pracovníky ve jmenovaných funkcích, jak mu to ukládá § 6 odst. 1 písm.b) a § 1 odst. 1 písm. e) zákona č. 451/91 Sb., nýbrž i pro pracovníky ČST, kteří se podílejí na tvorbě myšlenkového obsahu televizních programů. Tedy údajně podle § 21 odst. 1 zákona č. 451/91 Sb. Podle mých informací byla vyžádána osvědčení jménem cca 120 pracovníků ve jmenovaných funkcích a cca 530 pracovníků podílejících se na tvorbě myšlenkového obsahu.

Žádost o vydání osvědčení podle § 21 zákona č. 451/91 Sb. je však v přímém rozporu se zněním tohoto zákonného ustanovení, jehož se v čs.televizi použít nemůže. ČST totiž není provozovatelem televizního vysílání na základě uděleného oprávnění /licence/, nýbrž provozovatelem ze zákona a vztahuje se na ni ustanovení § 1 odst. 1 písm. e).

Ve světle těchto skutečností kladu otázku, proč pracovníci FMV vyhověli žádosti Jiřího Kantůrka o zaslání osvědčení podle § 21 cit. zákona, jestliže se toto ustanovení na ČST nevztahuje. Nezanedbatelná je rovněž okolnost, že tímto nezákonným postupem byl státní rozpočet v ČSFR ochuzen o více než 100 000 Kčs, neboť oněch více než 500 pracovníků by zákonným postupem (podle § 8 cit. zákona) muselo opatřit svou žádost kolkovou známkou v hodnotě 200,- Kčs.

S pozdravem

V Praze dne 10. února 1992


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP