FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. volební období

1274

 

Pavel Jégl

Návrh na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 207/1990 Sb., o vyčleňování příslušníků Pohraniční stráže a vojáků vojsk ministerstva vnitra k plnění úkolů Veřejné bezpečnosti

 

Federální shromáždění se usneslo na zákoně:

Čl. I

Zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 207/1990 Sb., o vyčleňování příslušníků Pohraniční stráže a vojáků vojsk ministerstva vnitra k plnění úkolů Veřejné bezpečnosti se mění a doplňuje takto:

1. V § 1 se vypouští slova "příslušníky Pohraniční stráže a".

2. § 4 písm. a) zní: "prokazují svou příslušnost k plnění úkolů policejních sborů předepsaným stejnokrojem a zevním označením "POLICIE", popřípadě i ústním prohlášením, nebo průkazem potvrzujícím oprávnění k plnění úkolů policejních sborů,"

3. V § 5 se slova "§ 51 odst. 2 zákona č. 40/1974 Sb., o Sboru národní bezpečnosti, ve znění pozdějších předpisů" nahrazují slovy "§§ 63 až 65 zákona č. 333/1991 Sb., o Federálním policejním sboru a Sboru hradní policie".

4. V § 6 se za slovo "vyhlášení" vkládají slova "a pozbývá účinnosti dnem 1. ledna 1993".

Čl. II

Ve všech ustanoveních zákonného opatření se názvy "Veřejná bezpečnost" a "Sbor národní bezpečnosti" nahrazují slovy "Policie České republiky a Policejní sbor Slovenské republiky"; odkaz 2/ se označuje jako odkaz 1/ a zní: "Zákon č. 281/1991 Sb., o Policii České republiky a zákon č. 204/1991 Sb., o Policejním sboru Slovenské republiky."

Čl. III

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

 

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

Více než padesátiprocentní nárůst kriminalit počátkem roku 1990 a nedostatečné početní stavy policejních sborů republik, včetně jejich technické zaostalosti, stimulovaly předsednictvo Federálního shromážděn k přijetí zákonného opatření č. 207/1990 Sb., o vyčleňování příslušníků Pohraniční stráže a vojsk ministerstva vnitra k plnění úkolů Veřejné bezpečnosti. Vlastní vyčleňování vojáků pro potřeby republikových policejních sborů pak bylo realizováno na základě usnesení federální vlády č. 408/1990, 587/1990, 751/1990 a 631/1991.

Je evidentní, že v případě posilování policie vojáky základní služby se jedná spíše o pomoc kvantitativního, nikoli kvalitativního rázu a že samotné zákonné opatření je přechodného charakteru. V demokratických zemích je nasazení vojenských posil pro policii podmíněno zpravidla vyhlášením výjimečného stavu se striktně stanovenými podmínkami, a to jak pro jeho vyhlášení, tak i zakončení.

Navrhovaná novela je koncipována, na rozdíl od zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 207/1990, jako dočasná norma s vymezenou dobou účinnosti. V této době by republiková ministerstva vnitra měla realizovat přípravu vlastních policejních záloh a další potřebná personální a technická opatření. Návrh také zohledňuje přijetí příslušných republikových a federálních zákonů a nepočítá již s realizací posilování republikových policejních sborů na úkor ochrany státních hranic.

Praha, 20. prosince 1991

Pavel Jégl

poslanec Federálního shromáždění

člen branného a bezpečnostního výboru Sněmovny lidu

 

PREDSEDA VLÁDY

ČESKEJ A SLOVENSKEJ FEDERATÍVNEJ REPUBLIKY

V Prahe dňa 7. apríla 1992

Č. j. 918/92-16

Vážený pán predseda,

k Vašej žiadosti zo dňa 7. februára 1992 zasielam v súlade s § 40 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Federálneho zhromaždenia stanovisko vlády Českej a Slovenskej Federatívnej republiky k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákonné opatrenie predsedníctva Federálneho zhromaždenia č. 207/1990 Zb., o vyčleňovaní príslušníkov Pohraničnej stráže a vojakov vojsk ministerstva vnútra k plneniu úkolov Verejnej bezpečnosti (tlač FZ č. 1274).

Stanovisko prijala vláda dňa 2. apríla 1992.

Príloha

S pozdravom

Vážený pán

Alexander Dubček

predseda Federálneho zhromaždenia

Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky

Praha

 

Stanovisko

vlády České a Slovenské Federativní Republiky

Předseda Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky požádal podle § 39 odst. 1 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění o stanovisko k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 207/1990 Sb., o vyčleňování příslušníků Pohraniční stráže a vojáků vojsk ministerstva vnitra k plnění úkolů Veřejné bezpečnosti.

Vláda projednala návrh zákona na své schůzi dne 1992 a doporučila s návrhem zákona vyslovit souhlas.

Vláda však doporučuje, aby v § 24 byla dikce "SNB" nahrazena slovem "Policie". Vláda též doporučuje posoudit návrh zákona s § 1 branného zákona č. 92/1949 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Vláda dále doporučuje, aby byl v návrhu zákona pojem "Veřejné bezpečnosti" nahrazen slovy "Policie České republiky a Policejního sboru Slovenské republiky" a aby slova "příslušníků Pohraniční stráže a" byla vypuštěna z textu normy i z jejího názvu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP