Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VI. v. o.
1241
Odpověď
ministra hospodářství ČSFR Ing. V. Dlouhého, CSc. na interpelaci podanou poslanci FS V. Tolarem a J. Vodehnalem (tisk 1150)
MINISTR HOSPODÁŘSTVÍ ČSFR
Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.
Č. j. 80 060/92
V Praze dne 21. ledna 1992
Vážený pane předsedo,
v příloze Vám zasílám na vědomí odpověď na interpelaci poslanců FS ČSFR p. Tolara a p. Vodehnala ve věci poklesu úrovně živočišné výroby ve státních a družstevních podnicích.
S pozdravem
Příloha: 1
Vážený pan
Ing. Rudolf Battěk
předseda Sněmovny lidu
Federální shromáždění ČSFR
Praha
Současná situace v zemědělství je neuspokojivá a projevuje se nepříznivě v důchodové situaci zemědělských podniků. Došlo sice k požadovanému útlumu živočišné výroby a v podstatě se vyrovnala poptávka a nabídka, avšak způsobem, který nelze hodnotit příznivě.
Kromě toho, že se snížily stavy skotu a krav, což lze hodnotit pozitivně, došlo současně i k výraznému snížení užitkovosti hospodářských zvířat. Dojivost krav se za 11 měsíců loňského roku, v porovnání s rokem 1990, snížila o 351 litrů (v ČR o 227 l, ve SR o 608 l), snížil se odchov telat na 100 krav o 7,32 ks (ČR o 5,48 ks, SR o 10,99 ks) a přírůstky skotu ve výkrmu poklesly za I. - III. čtvrtletí 1991 oproti stejnému období roku 1990 o 0,08 kg (v ČR o 0,07 kg, ve SR o 0,11 kg). Rovněž v chovu prasat došlo ke snížení odchovu selat na prasnici o 0,83 ks (v ČR o 0,82 ks, ve SR o 0,91 ks) a přírůstků prasat ve výkrmu a předvýkrmu o 18 gramů (ČR o 20 gr, SR o 16 gr). Stavy prasat ke konci 11. měsíce roku 1991 jsou přitom zhruba na úrovni stavů k 1. 1. 1991, stavy prasnic vykazují stoupající trend.
Lze konstatovat, že tento trend snižování produkce živočišných výrobků cestou snižování užitkovosti, v důsledku snahy zemědělských podniků minimalizovat vklady do výroby za každou cenu, je naprosto nepřípustný, protože vede ke zvyšování nákladů na jednotku výroby a ve svém důsledku i k růstu spotřebitelských cen finálních výrobků. Současně tím dochází i ke snížení důchodovosti a zisku zemědělských podniků.
Je zřejmé, že v souvislosti s poklesem poptávky musí dojít k útlumu produkce, ale ne ve smyslu snižování užitkovosti, ale restrukturalizací zemědělské výroby a její realokací do takových oblastí, kde jsou pro výrobu, a to vysoce intensivní zemědělskou výrobu vhodné podmínky, tak jak je uvedeno v zásadách hospodářské politiky vlády ČSFR v zemědělství a potravinářském průmyslu.
Rozhodnutí, jakou cestou se zemědělské podniky vydají, zda budou zvyšovat či snižovat užitkovost hospodářských zvířat je v rukou samotných zemědělců. Zemědělské a potravinářské subjekty jsou samostatnými hospodářskými jednotkami plně odpovědnými za realizaci své podnikatelské činnosti a garanty svého hospodářského úspěchu.
Vláda nemůže ovlivňovat užitkovost hospodářských zvířat, může pouze vhodnou formou subvencí napomoci restrukturalizaci zemědělské výroby. Ke konkretizaci programu subvenční politiky v zemědělství přijala vláda ČSFR dne 12. 12. 1991 usnesení č. 793/91, které se v současné době rozpracovává do prováděcích předpisů.
Prostřednictvím Federálního fondu tržní regulace bude v roce 1992 řešena disproporce mezi nabídkou a poptávkou u jatečného skotu a mléka, a to formou intervenčních nákupů.