Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1094

Odpověď

ministra práce a sociálních věcí ČSFR P. Millera na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Ivanem Fišerou (tisk 1031)

 

MINISTR

PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR

Vážený pan

PhDr. Ivan Fišera

poslanec Sněmovny národů

Federální shromáždění ČSFR

Praha

V Praze dne 2. prosince 1991

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, týkající se zvyšování důchodů občanům v psychiatrických léčebnách a v léčebnách pro dlouhodobé nemocné, Vám sděluji následující:

Úhrada za pobyt v ústavu s celoročním pobytem je stanovena tak, že po odečtení nákladů hrazených z důchodu, musí důchodci zůstat alespoň 30 % výše důchodu, nejméně však 310 Kčs (v léčebnách pro dlouhodobě nemocné) nebo nejméně pevná částka stanovená vyhláškou o sociálním zabezpečení při pobytu v psychiatrické léčebně.

Vaše připomínka se tedy týká důchodců, jejichž důchod je tak nízký, že nestačí k plnému uhrazení nákladů.

Činil-li vyměřený důchod např. 1200 Kčs byl v roce 1991 zvýšen o 190 Kčs a o 110 Kčs podle zákona č. 46/1991 Sb., o zvyšování důchodů a podle zákona č. 246/1991 Sb., o druhém zvýšení důchodů na částku 1500 Kčs, ale nikoliv již na 1580 Kčs, jako jediný zdroj příjmu. Úhrada nákladů v ústavu činí 1200 Kčs, kapesné však zůstalo ve výši 310 Kčs měsíčně.

Chtěl bych Vás současně informovat o tom, že na úrovni republik se připravuje změna systému úhrad za pobyt v ústavech sociální péče, která dosavadní systém zruší. Změna spočívá v tom, že občan dostane celý svůj důchod do rukou a z něho bude sám hradit náklady. Předpokládá se, že obdobná praxe bude i ve zdravotnických zařízeních.

S tím souvisí i připravovaná novelizace zákona o sociálním zabezpečení č. 100/1989 Sb., kterou by byl zrušeno ustanovení § 54 odst. 7, které jste uvedl ve své interpelaci.

S pozdravem


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP