Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

1082

INTERPELACE

místopředsedy vlády ČSFR RNDr. J. Mikloška, DRSc. podaná poslancem Sněmovny národů M. Zemanem

 

POSLANEC FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Praha, 2. prosince 1991

Vážený pane místopředsedo,

dovoluji si Vás interpelovat v následující náležitosti. Jak jsem byl informován, připravuje se zrušení Prognostického ústavu ČSAV a zařazení prognostické problematiky do rámce ekonomického výzkumu. Jako člověk, který se prognostikou profesionálně zabývá dvacet pět let, a který do r. 1990 neměl nic společného s ČSAV, Vás musím upozornit, že tímto rozhodnutím by byl fakticky realizován sen komunistické ideologie.

Zakladatel prognostiky, Ossip Karl Flechtheim, v r. 1943 ve své práci "History and Futurology" označil prognostiku za nástroj boje proti bolševismu. Snad i to bylo důvodem, že počátkem roku 1971 byla zrušena Československá futurologická společnost a prognostika sama označena za jednu z buržoazních pavěd. Globální prognostické modely byly ještě počátkem osmdesátých let popsány východoněmeckými autory jako "nejmocnější ideologická zbraň soudobého imperialismu v boji proti reálnému socialismu". Stejní autoři /například Heinz-Dieter Haustein/ tolerovali prognostiku pouze jako přívěšek ekonomického výzkumu a naprosto odmítali její makrospolečenské zaměření.

Přesně opačné pojetí se objevuje v moderním západním výzkumu možných budoucností, jak ostatně prokazují i výsledky dvou posledních světových prognostických kongresů, konaných v r. 1990 v Budapešti a v r. 1991 v Barceloně. Kdokoli tvrdí, že prognostika je ekonomická disciplina, dokazuje jen, že výzkumu budoucnosti nerozumí a podléhá trapnému klamu marxistického ekonomického determinismu.

Nechci se vyjadřovat k činnosti Prognostického ústavu ČSAV před rokem 1990, protože jsem u toho nebyl. Je mi pouze známo, že tento ústav byl prakticky jediným společenskovědním pracovištěm, které mělo odvahu vzepřít se totalitnímu režimu a které proto bylo osobním rozhodnutím Miloše Jakeše odsouzeno ke zrušení pro přílišnou kritičnost. Jsem ovšem dalek podezření, že by právě toto bylo důvodem i nynějším úvah o jeho zrušení.

Rád bych se proto, pane místopředsedo, ve vší zdvořilosti otázal, zda navrhovaná likvidace institucionální základny moderního vědního oboru a jeho ekonomistní redukce má být chápána jako vítězné dokončení boje proti buržoazní ideologii a poněkud opožděné splnění příkazu soudruha Jakeše, nebo zda je již součástí zcela nového úsilí o prosazení jediné přípustné alternativy na naší cestě k zářným zítřkům.

S pozdravem

/Miloš Zeman, vždy nezávislý prognostik/

Vážený pan

dr. Jozef Mikloško

místopředseda vlády ČSFR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP