FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

1041

Vládní návrh

zásad zákona

o užitných vzorech

 

Zásada 1

Technická řešení, která jsou nová, spočívají na vynálezeckém kroku a jsou průmyslově využitelná, se chrání užitnými vzory.

Technické řešení spočívá na vynálezeckém kroku, pokud přesahuje rámec pouhé řemeslné dovednosti.

Za technická řešení podle tohoto zákona nejsou považovány zejména:

a) objevy, vědecké teorie a matematické metody,

b) pouhé vnější úpravy výrobků,

c) plány, pravidla a způsoby provádění duševní činnosti,

d) programy počítačů,

e) pouhé uvedení informace.

Odůvodnění:

Zákon vymezí předmět ochrany užitným vzorem jako technické řešení a stanoví podmínky, které musí technické řešení splňovat, aby bylo možné mu poskytnout ochranu užitným vzorem. Novost a průmyslová využitelnost technických řešení budou definovány obdobně jako novost a průmyslová využitelnost vynálezů v zákoně o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích. Podmínka vynálezeckého kroku bude zákonem vymezena tak, že oproti již přijaté úpravě o vynálezecké činnosti, a to zákonem č. 527/1990 Sb., tato podmínka bude splněna i při nižší úrovni tvůrčí invence. Zákon současně upraví demonstrativním výčtem ta řešení, která není možné považovat za řešení technického charakteru.

Zásada 2

Užitné vzory zapisuje Federální úřad pro vynálezy (dále jen "Úřad") do rejstříku. Zápisem užitného vzoru do rejstříku vzniká jeho ochrana podle tohoto zákona.

Užitnými vzory nebudou chráněna:

a) technická řešení, která jsou v rozporu s obecnými zájmy, zejména zásadami lidskosti a veřejné morálky,

b) odrůdy rostlin a plemena zvířat, jakož i průmyslové produkční mikroorganismy,

c) způsoby výroby nebo pracovní činnosti.

Odůvodnění:

V souladu s převažující mezinárodní praxí návrh zákona stanoví, že právní ochrana užitným vzorům se poskytuje jejich zápisem do rejstříku vedeného Federálním úřadem pro vynálezy. Výluka z ochrany užitnými vzory je koncipována obdobně, jako je tomu u platné právní úpravy vynálezů. Z možnosti ochrany užitným vzorem jsou však vyloučena některá technická řešení, která mohou být patentována, jako průmyslové produkční mikroorganismy, tj. ty objekty, které by k identifikaci vyžadovaly ukládání do sbírek, a postupy nebo pracovní činnosti všeobecně. Ochrana užitným vzorem bude pro přihlašovatele technického řešení výhodná nejen relativní snadností jejího dosažení, ale zejména pak rychlostí, se kterou tato ochrana nastupuje. Zápis užitných vzorů do rejstříku bude proto zejména opodstatněn v případech, kdy předmět ochrany je v době svého vzniku již připraven k hospodářskému využití a kdy rizika z případného sporu nejsou vysoká. Naopak tam, kde hospodářské využití je podmíněno například dlouhodobými zkouškami (léčiva, potraviny) a kde náklady na vývoj a zavedení a s tím spojená rizika jsou vysoká, není tato forma ochrany vhodná už i pro poloviční dobu maximálně dosažitelné doby ochrany ve srovnání s vynálezem.

Zásada 3

O zápis užitného vzoru do rejstříku se žádá přihláškou podanou u Úřadu.

Přihláška musí zejména obsahovat popis užitného vzoru, popřípadě jeho výkresy, a přesné vymezení předmětu, který má být zápisem chráněn. V přihlášce musí být uvedeno, kdo je původcem užitného vzoru.

Vyhotovení přihlášky musí odpovídat stanovenému standardu.

Odůvodnění:

Základním předpokladem pro uplatnění práv průmyslového vlastnictví je jejich přihlášení u příslušného úředního místa.

Působnost Federálního úřadu pro vynálezy, který je jediným přihlašovacím místem v České a Slovenské Federativní Republice, a to v souladu s článkem 12 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví (vyhláška ministra zahraničních věcí č. 64/1975 Sb.), se navrhovanou právní úpravou rozšíří o další předmět průmyslových práv - o užitné vzory.

Zásada 4

Podáním přihlášky užitného vzoru u Úřadu vzniká přihlašovateli právo přednosti.

Přihlašovatel dřívější přihlášky vynálezu má právo podat na totožný předmět přihlášku užitného vzoru. Úřad této přihlášce přizná datum podání a prioritu původní přihlášky vynálezu, pokud bude přihláška užitného vzoru podána nejpozději do 2 měsíců od rozhodnutí o přihlášce vynálezu.

Tím není dotčen vznik práva přednosti podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána.

Odůvodnění:

Právo přednosti spočívá v tom, že ten, kdo jako první přihlásí určité řešení k ochraně, má přednost před každým, kdo stejné řešení přihlásí k ochraně později. Zákon umožní přihlašovateli, který požádal v České a Slovenské Federativní Republice pro stejné technické řešení o udělení patentu, požádat za určitých podmínek při podání přihlášky užitného vzoru o přiznání data podání přihlášky vynálezu, popřípadě i priority, i pro přihlášku užitného vzoru (tzv. odbočení), bude-li tato přihláška užitného vzoru podána současně s přihláškou vynálezu, nebo kdykoli v průběhu řízení o přihlášce vynálezu, nejpozději však do 2 měsíců od jakéhokoliv rozhodnutí o přihlášce vynálezu.

Zásada o právu přednosti odpovídá mezinárodním závazkům, zejména z Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví, podle níž může právo přednosti pro užitný vzor založit rovněž přihláška vynálezu, je-li její předmět shodný s předmětem přihlášky užitného vzoru.

Zásada 5

Nebrání-li zápisu užitného vzoru do rejstříku formální požadavky kladené na přihlášku užitného vzoru a její předmět není vyloučen z ochrany podle zásady 2, popřípadě není-li její předmět zjevně průmyslově využitelný, zapíše jej Úřad bez dalšího zkoumání podmínek stanovených v zásadě 1 do rejstříku užitných vzorů; přihlašovatel se stává majitelem užitného vzoru. Úřad přihlášku užitného vzoru zveřejní a oznámí zápis užitného vzoru ve Věstníku Federálního úřadu pro vynálezy.

Brání-li zápisu užitného vzoru do rejstříku formální nedostatky přihlášky užitného vzoru a nebudou-li přes výzvu Úřadu odstraněny, Úřad řízení o přihlášce zastaví.

Obsahuje-li přihláška užitného vzoru předmět vyloučený z ochrany užitným vzorem podle zásady 2 nebo předmět, který není zjevně průmyslově využitelný, Úřad přihlášku zamítne.

Odůvodnění:

Řízení o přihlášce užitného vzoru bude probíhat na tzv. registračním principu. tj. Úřad nebude před vlastním provedením zápisu do rejstříku zkoumat, zda technické řešení splňuje podmínku novosti a vynálezeckého kroku. Úřad bude zkoumat splnění těchto podmínek až v případném řízení o výmazu zápisu.

Zákon upraví rovněž podrobnosti o řízení o přihlášce užitného vzoru tak, aby nebylo nutné k zákonu vydávat prováděcí předpis. Přihláška užitného vzoru pak bude muset vyhovovat standardu, který stanoví Úřad, a to stejně, jako je tomu u vynálezů či průmyslových vzorů podle nově přijaté právní úpravy.

Zásada 6

Od zápisu užitného vzoru do rejstříku nikdo nesmí bez souhlasu majitele užitného vzoru předmět chráněný užitným vzorem při své hospodářské činnosti vyrábět, upotřebit nebo uvádět do oběhu.

Majitel užitného vzoru má právo poskytnout souhlas k využívání předmětu chráněného užitným vzorem jiným osobám, nebo na ně užitný vzor převést.

Licenční smlouva a převod užitného vzoru nabývají účinnosti vůči třetím osobám zápisem do rejstříku.

Nedošlo-li u užitného vzoru k uzavření licenční smlouvy, může Úřad udělit nucenou licenci z důvodu ohrožení důležitého veřejného zájmu nebo z důvodů stanovených mezinárodní smlouvou, jíž je Česká a Slovenská Federativní Republika vázána.

Odůvodnění:

Základní účinek zápisu užitného vzoru spočívá ve výlučném dispozičním právu majitele užitného vzoru.

Stejně jako majitel patentu na vynález je i majitel u.žitného vzoru výlučně oprávněn využívat užitný vzor, tj. třetím osobám toto využívání zakázat. Dispoziční právo majitele užitného vzoru bude pak mimo jiné zahrnovat právo udělit svolení k využívání předmětu užitného vzoru jinému a právo převést užitný vzor na jiného.

Zákon stanoví způsoby nakládání s předmětem užitného vzoru, ke kterému bude oprávněn pouze ten, komu budou svědčit práva ze zápisu, popřípadě ten, komu bylo toto právo poskytnuto. Za využití užitného vzoru bude pokládána jeho výroba, upotřebení, dovoz či obchodování s užitným vzorem v případě, že tyto činnosti budou provozovány jako podnikatelská, popřípadě hospodářská činnost. Za využívání ve smyslu zákona se nebude považovat zkoušení nebo výroba vzorku pro osobní potřebu apod. Porušením práv majitele užitného vzoru nebudou rovněž činnosti uvedené v čl. 5ter Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví.

Institut nucené licence, který má zabránit zneužití, které by mohlo vzniknout z výkonu výlučného práva, bude v zákoně upraven obdobně, jako je tomu u nucených licencí k vynálezům chráněným patentem.

Zásada 7

Účinky ze zapsaného užitného vzoru nepůsobí proti tomu, kdo před dnem, od něhož přísluší přihlašovateli právo přednosti, využíval jeho předmět nezávisle na původci užitného vzoru, popřípadě majiteli užitného vzoru, nebo kdo k tomu vykonal prokazatelná opatření.

Odůvodnění:

Stejně jako u vynálezu nepůsobí práva majitele užitného vzoru proti tomu, kdo shodné řešení využíval nebo zahájil kvalifikované přípravy k jeho využívání před podáním přihlášky užitného vzoru (před prioritou).

Zásada 8

Práva z užitného vzoru platí čtyři roky od podání přihlášky užitného vzoru, popřípadě od podání dřívější přihlášky vynálezu s totožným předmětem. Platnost zápisu Úřad prodlouží na žádost dvakrát vždy o 3 roky.

Odůvodnění:

Navrhovaná právní úprava zavádí čtyřletou dobu ochrany. Tuto dobu bude možné nejvíce dvakrát prodloužit o tři roky. Prodloužením doby platnosti užitného vzoru se sleduje možnost postihnout zejména ty případy, kdy předmět užitného vzoru nebylo možné během základního ochranného období řádně využít. Celková doba ochrany užitného vzoru podle navrhované právní úpravy odpovídá maximální možné době ochrany poskytované např. v Spolkové republice Německo.

Zásada 9

Práva z užitného vzoru zaniknou uplynutím doby jeho platnosti, nebo vzdá-li se jej jeho majitel. Právo z užitného vzoru zaniká potom dnem, kdy dojde Úřadu písemné prohlášení majitele užitného vzoru, že se jej vzdává.

Odůvodnění:

Zákon převezme i pro vztahy z užitných vzorů osvědčenou úpravu důvodů zániku práv známou z průmyslových vzorů. Zánik práv působí od doby, kdy nastala skutečnost, jež zánik způsobila. § zániku práva dojde přímo ze zákona bez dalšího rozhodování.

Zásada 10

Úřad provede výmaz užitného vzoru, jestliže se zjistí, že technické řešení nesplňuje podmínky pro ochranu stanovené v zásadách 1 a 2, nebo že předmět užitného vzoru je již chráněn patentem nebo užitným vzorem s dřívějším právem přednosti, nebo že přihlašovatelem užitného vzoru nebo jeho majitelem je osoba, která nemá právo na užitný vzor, popřípadě se zjistí, že předmět užitného vzoru je nad rámec původního podání přihlášky užitného vzoru.

Výmaz užitného vzoru má zpětnou účinnost ode dne zápisu užitného vzoru.

Odůvodnění:

K výmazu užitného vzoru dojde, zjistí-li se, že jeho předmět nesplňoval podmínky předepsané zákonem. Výmaz užitného vzoru z rejstříku působí od počátku jeho platnosti, takže nastane stav, jako by zápis nebyl vůbec proveden. Z tohoto důvodu zákon umožní podat návrh na výmaz i poté, kdy práva ze zapsaného užitného vzoru zanikla.

S ohledem na okolnost, že Úřad před zápisem provádí průzkum, zda předmět přihlášky splňuje podmínky pro jeho zápis do rejstříku užitných vzorů jen omezeně, proběhne úplné řízení o výmazu pouze v případě, že majitel zapsaného užitného vzoru neuzná námitky proti zápisu, které mu Úřad sdělí. Nesdělí-li majitel užitného vzoru ve stanovené lhůtě řádné důvody proti výmazu svého užitného vzoru z rejstříku, Úřad provede výmaz bez dalšího.

Důvodem výmazu užitného vzoru z rejstříku bude rovněž shoda jeho předmětu s předmětem dřívější přihlášky vynálezu, na který byl udělen patent ve smyslu zákona č. 527/1990 Sb., nebo s předmětem zapsaného užitného vzoru s dřívějším právem přednosti.

Dalším důvodem pro výmaz užitného vzoru z rejstříku bude, jestliže se prokáže, že práva z něj příslušejí jinému subjektu, než je původně zapsaný majitel, přičemž oprávněný subjekt nebude mít zájem na ochraně svého technického řešení.

Zásada 11

Pro řízení před Úřadem platí obecné předpisy o správním řízení s odchylkami uvedenými v zákoně a s výjimkou ustanovení § 29, 39, 49 a 50 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád).

Pro právo na užitný vzor, spolumajitelské vztahy k užitnému vzoru, zápis licenčních smluv, udělování nucené licence, převody užitných vzorů, pro zápis užitných vzorů utajovaných podle zvláštních předpisů, pro určovací řízení, opravné řízení, pro porušování práv a pro vztahy k zahraničí se obdobně použijí ustanovení zákona č. 527/1990 Sb. o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.

Jednotlivé úkony v řízení podle tohoto zákona budou zpoplatněny správními poplatky.

Ve sporech o původcovství k užitnému vzoru, o právu na užitný vzor a o odměně za něj, ve věcech spolumajitelství k užitnému vzoru, popřípadě z porušení práv v těchto věcech rozhodují krajské soudy jako soudy prvního stupně; to platí i pro spory z práv k užitným vzorům jako předmětu obchodu. V těchto věcech rozhodují soudy v senátu.

Odůvodnění:

Přestože řízení o užitných vzorech má charakter řízení správního, některé úkony v řízení před Úřadem bude nutno upravit odchylně (např. náležitosti podání), popřípadě zcela vyloučit aplikaci některých ustanovení správního řádu (např. přerušení řízení ustanovení o podání nebo o lhůtách pro rozhodnutí, popřípadě opatření proti nečinnosti apod.).

V případech, kdy zákon nebude obsahovat procesní ustanovení, použije se pro řízení před Úřadem správní řád.

Některé procesní úkony podle tohoto zákona by měly být upraveny identicky, jako je tomu v zákoně č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích. Jedná se např. o ustanovení o zapisování licenčních smluv, o převodech užitných vzorů, o lhůtách pro podání rozkladu. Dalšími právními instituty, které mají shodný obsah, jsou nakládání s utajovanými užitnými vzory, zastupování zahraničních přihlašovatelů či porušování práv. Vzhledem k stálosti těchto úprav nenavrhuje se jejich nová výslovná úprava, ale obdobné použití úpravy ze zákona o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích i pro vztahy z užitných vzorů.

Pravomoc soudů ve sporech z užitných vzorů je navržena v souladu se stavem prací na novele občanského soudního řádu. Soudy budou nadále řešit nejen spory týkající se osobnostních práv, ale i spory z práv majetkových. Úřad bude podle návrhu zákona rozhodovat v řízeních o výmazu užitného vzoru z rejstříku a o udělení nucené licence k užitnému vzoru. Tato rozhodnutí budou přezkoumatelná příslušným soudem.

Zásada 12

Rozhodné údaje o užitných vzorech vyznačuje Úřad v rejstříku užitných vzorů a zveřejňuje je ve Věstníku Federálního úřadu pro vynálezy.

Odůvodnění:

Zápisy do rejstříku užitných vzorů mají převážně charakter evidenční, to znamená, že zápis v rejstříku není podmínkou účinnosti zapsaného úkonu. Zákon upraví, že některé úkony nabývají vůči třetím osobám účinnosti teprve tímto procesním úkonem. Podrobnosti o vedení rejstříku užitných vzorů budou uvedeny přímo v zákoně.

Povinnost vydávat Věstník vyplývá pro Úřad z čl. 12 odst. 2 Pařížské úmluvy na ochranu průmyslového vlastnictví, podle níž se jednotlivé unijní země zavázaly vydávat periodický úřední list.

Zásada 13

Zákon o užitných vzorech nabude účinnosti 1. července 1992.

Odůvodnění:

Navrhovaná účinnost zákona o užitných vzorech vychází z plánu legislativních prací vlády České a Slovenské Federativní Republiky na rok 1991.

V Praze dne 3. října 1991

Předseda vlády ČSFR:


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP