Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VI. v. o.
1032
Odpověď
ministra zahraničního obchodu ČSFR Ing. Bakšaye na interpelaci podanou poslankyní Sněmovny národů J. Petrovou na 18. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů
MINISTER ZAHRANIČNÉHO OBCHODU
ČSFR
|
V Praze dne 7. XI. 1991 |
|
Čj.: 3220/91 |
Vážená paní,
obdržel jsem kopii Vaší interpelace, resp. úryvek Vámi citovaného dopisu, jehož obsah se týká problematiky okresu Rychnov n. Kněžnou ve vztahu k situaci na státních hranicích s Polskou republikou a sděluji Vám stanovisko FMZO - Ústřední celní správy.
Problematika se týká stavu jednání o zřízení hraničních přechodů v oblasti Orlických hor a současně zřizování stanic celní stráže.
FMZO - Ústřední celní správě a rovněž Úřadu cizinecké policie a pasové služby Federálního policejního sboru jsou známy výsledky jednání představitelů sousedních regionů dne 12. 9. 1991 i stanovisko Okresního úřadu v Rychnově n. Kněžnou ze dne 19. 9. 1991, které se týká návrhů na zřízení hraničních přechodů v lokalitách Orlické Záhoří a Olešnice v Orlických horách. Ústřední celní správa zaujímá k uvedeným návrhům v zásadě souhlasné stanovisko. Současně je však třeba upozornit, že podle sdělení federálního ministerstva vnitra, jako gestora za problematiku zřizování nových hraničních přechodů, bude nutno respektovat stanovisko resortu životního prostředí, který v případě zřízení přechodů v uvedených lokalitách nesouhlasí s provozem motorových vozidel. Lze tedy uvažovat pouze s přechody pro pěší a cyklisty.
Zřizování nových hraničních přechodů, jak již bylo uvedeno, je v gesci federálního ministerstva vnitra, ve spolupráci s federálním ministerstvem zahraničního obchodu a federálním ministerstvem zahraničních věcí. O zřízení přechodu rozhoduje formou usnesení vláda ČSFR, a to na základě sjednání mezinárodní smlouvy.
Na základě výsledků dosavadních jednání s příslušnými orgány Polské republiky lze konstatovat, že polská strana, resp. polské ústřední orgány, zatím neprojevily o zřízení přechodů v uvedených lokalitách žádný zájem. Přesto čs. orgány na nejbližším jednání s orgány Polské republiky, které se uskuteční do konce tohoto roku, uvedené návrhy znovu přednesou. Přitom však uplatní požadavek, aby objekty přechodů zřídila polská strana. Důvodem je skutečnost, že v souvislosti se společným výkonem služby kontrolních orgánů obou států existuje značný nepoměr v úhradě nákladů na provoz hraničních přechodů. V současné době tyto náklady, tykající se prostorů, energie, atd., nese celkově až z 90 % čs. strana a je tedy třeba postupně zajistit reciprocitu.
Pokud se jedná o zřizování stanic celní stráže, která plní specifické úkoly ve smyslu Celního zákona v platném znění, jedná se v oblasti Orlických hor o stanice Sedlonov, Orlické Záhoří a Bartošovice. Objekty těchto stanic jsou vybaveny v souladu s potřebami výkonu služby celní stráže při respektování zásady maximální úspornosti. V žádném případě nejsou určeny pro odbavování osob a vozidel.
Dále uvádím, že problematika zřizování nových hraničních přechodů, případně změn jejich charakteru, není řešena bez účasti příslušných ústředních, ani regionálních, resp. místních orgánů. Proto připomínky k nedostatku součinnosti, např. mezi orgány FMV a FMZO, považuji za neopodstatněné. Obdobné stanovisko jistě zaujme i pan ministr vnitra ČSFR.
S úctou
Federální shromáždění ČSFR
k rukám paní poslankyně Petrové
Praha