Federální shromáždění ČSFR

VI. v. o.

1021

INTERPELACE

MINISTRA ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČSFR JIŘÍHO DIENSTBIERA poslancem SL FS Bohuslavem Hubálkem

VĚC: Smlouva s Německem

 

Vážený pane ministře,

smlouva s Německem je něco jiného, než smlouva se vzdálenějšími státy. Nutně musí obrážet historii těsného soužití, se vším, co takové situace přinášejí. Záměrně je nechci rozebírat a dramatizovat. Vím, že pro osvobozenou Evropu je důležitější zdůrazňovat humanizační hlediska, než hlediska konfrontační. Proto spíš Hus, Komenský, Kollár, než bojovná střetnutí ve válkách husitských, či na polích I. a II. světové války.

Poučit se z minulosti a jednat lépe - předcházet mezním situacím. Sebevychytralejší licoměrnost, nečestné jednání, ty nemohou trvale obstát. Nevedou k žádoucímu cíli, stejně jako submisivní a krátkozraké prospěchářství. Jednat slušně, věcně, odpovědně - na obou stranách. Asi tak to chápe kancléř Helmut Kohl:

Takový přístup však postrádám jak v přípravy této smlouvy, tak i v jejím parafovaném textu. Obojí bylo a je nevyhovující a za daných okolností, také nepřijatelné. Zakládá několik destabilizujících, časovaných náloží, pod budoucí vztahy. Mezi ně bezesporu patří:

1) Diletantský nebo záměrně zkreslující překlad slova transfer a jeho významově rovnocenných slov v ruštině, němčině atd. - ne jako odsun, ale jako vyhnání. (Toho se protiprávně dostalo našim občanům v roce 1938.)

2) Touto chybou - za níž by školák dostal několikrát podtrženou nedostatečnou - se navíc a zásadně porušuje text i duch Postupimské dohody ze 2. srpna 1945, podepsaný vítěznými mocnostmi.

3) Patřičně se nezdůrazňuje stěžejní-zásada: nulita Mnichovského diktátu od samotného počátku, (s patřičným odkazem na Vídeňskou arbitráž ze 2. 11. 1938), nehledě na další závažné skutečnosti mezinárodně politického i ekonomického dosahu. Pak bychom mohli kráčet do Evropy vzpřímeně - a s kloboukem na hlavě.

4) V typu této smlouvy je nadbytečný a zamlžující odstavec 3 ve článku 3, k otázce státních hranic:

"Uzavřou smlouvu o zjištění, upřesnění, vyměření a vyznačení společných hranic na základě kartografické dokumentace, která byla společně pořízena nebo bude ještě vypracována, jakož i o zřízení stálé smíšené hraniční komise."

Jak s tím kontrastuje naprostá jednoznačnost smlouvy k otázce hranic s BRD, v roce 1973:

To jsou hlavní důvody, proč v této podobě je smlouva naprosto nevyhovující a nepřijatelná.

S pozdravem

V Praze, 11. listopadu 1991


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP