Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VI. v. o.
923
Interpelace
předsedy vlády České a Slovenské Federativní Republiky JUDr. Mariána Čalfy podaná poslankyní Sněmovny lidu M. Čejkovou
POSLANEC FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
V Praze dne 9. 10. 1991
MUDr. Mahulena Čejková
Interpelace pana předsedy federální vlády Mariana Čalfy.
Vážený pane předsedo vlády,
ve smyslu paragrafu 54 jednacího řádu Federálního shromáždění dovoluji si Vás interpelovat v následující věci:
Občanům pánevních oblastí bývalého Severočeského a části Západočeského kraje se od r. 1984 přiznává k platu dávka 2000 Kčs ročně, které si občané zvykli říkat "pohřebné".
Nechci dnes polemisovat s názorem, že je nemorální platit lidem za to, že musí žít a pracovat v postižené oblasti, že dávky, které se každoročně na tento účel vydávají, by bylo možno využít jinak a účelněji - v podstatě totiž s tímto názorem lze jen souhlasit.
Jde mi dnes o jinou věc: devastované životní prostředí zasahuje i do jiných oblastí bývalého Severočeského kraje, které, ač postiženy přinejmenším stejně, neměly dosud ani tuto "relativní výhodu", jedná se o jihozápadní část okresu Děčín, část okresu Louny a Litoměřice.
Řešení pro tyto oblasti se našlo v letošním roce, kdy rozhodování o těchto okolnostech bylo přeneseno z federace na Českou republiku a vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí České republiky ze dne 14. 6. 1991 byl tento problém pro výše uvedené oblasti vyřešen. Bohužel ne však docela: je v kompetenci české vlády vyřešit např. otázku obcí Heřmanova a Fojtovic, které z výpisu postižených obcí "vypadly", ačkoliv geograficky v inkriminované oblasti leží.
Horší je, že výše zmíněná vyhláška podle par. 1 odst. a/ nepostihuje zaměstnance, kteří jsou řízeni a tedy i placeni federálními ústředními orgány. Týká se to zaměstnance ČSD, kteří se na mne v této věci obrátili, ale např. i celníků a dalších profesí. Tato skutečnost je pochopitelná podle litery zákona /dříve vyhláška je nyní republikovou/, ale nepochopitelná pro řadu občanů, kteří v postižené oblasti žijí, "dýchají tentýž vzduch", jak říkají, stejně jako lidé, kterým vyhláška dostat 2000 Kčs umožňuje.
Podle mých informací nebylo řešení tohoto problému při jednání federální vlády schváleno.
Prosím Vás, proto, pane předsedo vlády, o odpověď, jak by bylo možno vyřešit tento administrativní /jak já to vidím/ rozpor tak, aby nevedl k další nespokojenosti občanů z oblasti, tak těžce postižené minulým režimem. Neměli bychom vyvolávat pocity křivdy tam, kde je, jak věřím, možnost zjednat nápravu. Velmi záleží na tom, aby důvěra ve vládu stoupala a ne klesala. Prosím Vás, abyste jako předseda federální vlády znovu zvážil a posoudil její rozhodnutí.
Děkuji Vám.
MUDr. Mahulena Čejková
poslankyně FS, SL
Vážený pán
pan Marián Čalfa
předseda federální vlády