Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

918

Odpověď

ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Piskořem (tisk 770)

 

MINISTR OBRANY

České a Slovenské Federativní Republiky

Čj.: 31713 - 84

V Praze dne 29. července 1991

Vážený pane poslanče,

k Vámi předložené interpelaci, týkající se vyčleněných prostředků u rozpočtu FMO na nákup vojenské techniky z tuzemska uvádím:

Snížení rozpočtu resortu federálního ministerstva obrany pro rok 1991 z původně navrhovaných 28,0 mld Kčs na 26,5 mld Kčs Federálním shromážděním dne 20. prosince 1990 vyvolalo potřebu podstatných úprav v jednotlivých druzích výdajů rozpočtu FMO. Jedním z rozhodujících hledisek při provádění úprav byla též potřeba zachovat nezbytné výrobní kapacity pro zabezpečování obrany a zajištění výrobků pro Čs. armádu. Nepromyšlené zastavení odběru z čs. průmyslu by vedlo ke zhroucení zbrojní výroby a současně k ohrožení obranyschopnosti země. Vážností situace se zabývala 4. schůze Rady obrany státu, která považovala za naléhavé urychleně řešit stav, který vznikl v čs. zbrojní výrobě v důsledku snížení rozpočtu FMO. Doporučila mi provést úpravou vnitrního rozdělení rozpočtových výdajů na rok 1991 posílení prostředků na nákup techniky z tuzemska tak, aby činily nejméně 2,3 mld Kčs. Po projednání s federálním ministerstvem hospodářství a federálním ministerstvem financí, s přihlédnutím k potřebě minimalizovat ztráty z rozpočtu FMO, které by vyplynuly z povinnosti platit penále až ve výši 80 % ceny za neodebrané kontrahované výrobky zbrojního průmyslu, jsem rozhodl o vnitrním přerozdělení rozpočtu FMO. O těchto úpravách byly informovány Branné a bezpečnostní výbory Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění. Číselné vyjádření provedených úprav je součástí Zprávy k rozpisu sníženého rozpočtu federálního ministerstva obrany na rok 1991.

V současné době se nám podařilo celou situaci vyřešit tak, že předpokládaná rizika se nenaplnila a současně se podařilo zabezpečit bojeschopnost Čs. armády při maximální realizaci úsporných opatření (např. snížení výcviku vojsk, omezení povolávání záloh na cvičení, snížení letových hodin pilotů na nejnižší únosnou hranici apod.) vedoucích k co nejefektivnějšímu využití rozpočtových prostředků přidělených FMO.

S pozdravem

Vážený pan

Jaromír PISKOŘ

poslanec

Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR

Federální shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP